Geçmeyen Burun Akıntısı Nedenleri

Geçmeyen Burun Akıntısı Nedenleri
Geçmeyen Burun Akıntısı Nedenleri

Geçmeyen burun akıntısı, geçmeyen burun tıkanıklığı, burun akıntısı sebepleri … gibi konularda bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Uzun süredir geçmeyen akıntıların sebebi Alerji olabilir

Burunda uzun süreli, geçmeyen, inatçı, ilaç tedavisi ile bir türlü geçmeyen akıntılar vardır. Bu akıntıların genelde altında yatan bir takım sıkıntılar vardır. Bunların en başında yine Alerji gelmektedir. Alerjik hastalıklar burunda ciddi anlamda akıntı miktarını arttırmaktadır. Tedavilere bazen inatçı olabiliyor.

Burun akıntılarında Alerji’ye eşlik edebilecek geniz etine dikkat

Bunlara da eşlik eden bir geniz eti problemi bu akıntıların ciddi anlamda geçmemesine ve burunda sürekli bir sümüklü hal ve burun tıkanıklığına yol açmaktadır. Bu sebeple mutlaka bu konu ile ilgili bir teşhis konulmalı, alerji veya geniz eti problemi varsa bu çözülmeli, buradaki akıntı giderilmelidir.

Benim çocuğum burnuna asla bir şey sokmaz demeyin

Bir diğer sebep ki; Bu çocuklarda çok sık gördüğümüz ve ihmal edilen bir durum: Burunda yabancı cisimdir. Sakın şöyle düşünmeyin; “Benim çocuğum burnuna bir şey koymaz, benim çocuğum bunu yapmaz” diye düşünmeyin. Birçok bana başvuran ailede gördüğüm davranış bu: “Benim çocuğum burnuna bir şey koymaz” ama tamamen tersini görmekteyiz biz bu durumun.

Çocukların burundan akla gelmeyecek her tür yabancı cisim çıkabilir

Burundan çok değişik şeyler çıkarabilmekteyiz. Boya kalemleri, silgi uçları, bir takım ev malzemeleri, küçük ataçlar… Her şey buruna sokulabiliyor. Özellikle Alerjik çocuklar ve burnu kaşınan çocuklar bazen de haylaz olanları burunlarına fındık, nohut ve bir takım küçük yabancı cisimler koyabiliyorlar ve bunları size de söylemeyebiliyorlar. Bu eğer burun içerisinde uzun süre kalırsa bu kalıcı bir burun tıkanıklığına yol açabilir. Bu sebeple de burundaki yabancı cisimlere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Burnumuzu düzenli olarak sümkürtmeli, deniz suyu spreyleri ile yıkamalı ve açık olduğundan emin olmalıyız.

Burun tıkanıklığı deyip de geçmeyin

Eğer çocuğumuzun burnunda geçmeyen bir tıkanıklık ve akıntı varsa mutlaka bir Kulak Burun Boğaz hekimine başvurmalıyız ve buradaki akıntıyı önemsemeliyiz.

Pis kokulu burun akıntısında yabancı cisim akla gelmeli

Özellikle yabancı cisim olan akıntılarda pis bir koku da eşlik etmektedir. Buna da özellikle dikkatinizi çekmek isterim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here