Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

Göz insanların dünyaya açılan en önemli kapılarından bir tanesi, gözümüzde çok ufak bir rahatsızlık bile olsa, bu bizi çok rahatsız eder. Hele de daha ağır hastalıklarla görme yetinizin kaybolduğunu düşünün.


Birçok göz hastalığında erken tanı ve tedavi, tabii ki böyle kötü sonuçları önleyecektir. Sık görülen görme bozuklukları ve bunların tedavisi, glokom, diyabetik retinopati, katarakt gibi bazı hastalıklar; çocuklarda sık görülen göz tembelliği ve şaşılık, ya da en basitinden …

  • Çocuklarda göz sağlığı nasıl takip edilmelidir?
  • Çocuklarda göz kontrolü ne sıklıkta yapılmalı?
  • Çocuklarda göz temizliği ve göz bakımında nelere dikkat etmek gerekir?

…gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabına Göz Hastalıkları kategorimizde yer alan, uzmanlarımız tarafından özenle hazırlanmış makale ve videolar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.

Göz Hastalıkları

Kırma kusuru en sık rastlanılan ve görme keskinliğini en sık etkileyen (bulanık görmeye yol açan) göz problemidir. Bu bir hastalıktan çok yapısal bir değişikliktir. Normal olarak ışık önce korneada daha sonra göz içi lensinde kırılır ve net bir görüntü oluşturmak üzere gözün arkasında retina üzerinde odaklanır. Eğer göz ışığı doğru kıramazsa görme bulanıklaşır.Göze paralel gelen ışınların retina tabakası üzerinde odaklandığı duruma emetropi denir. Emetropi hiçbir kırma kusuru olmayan gözün durumudur.

Göz Bozukluğu Sınıflandırması
Miyopi: Göze paralel gelen ışınların retina önünde odaklanması durumudur(resim 1). Miyoplar yakını görebilirler ama uzağı net göremezler. Miyopi gözün ön / arka çapının normalden fazla olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu yapısal bir özelliktir ve genetik geçişi sıktır. 6 dereceye kadar olan miyopilere basit miyopi, daha yüksek olanlara ise yüksek miyopi denir. Genellikle 8-14 yaş arasında çocukluk döneminde fark edilir. Devamı…

Glokom Nedir?

Glokom hiçbir belirti vermeden optik sinirde ilerleyici hasar oluşturarak kalıcı görme kaybına neden olan sinsi bir hastalıktır. Glokom dünya üzerinde önlenebilir körlük nedenlerinden bir tanesidir. Çoğunlukla ileri dönemlere kadar hiçbir belirti vermeden seyreder ve ancak dikkatli bir göz muayenesi ile tanı konulabilir. Tedavi edilmediğinde kesinlikle görmenin tümüyle kaybına neden olan bir hastalık olduğundan ,   tanı konulduğunda hastalığın ciddiyeti hastaya ve hasta yakınlarına tüm açıklığı ile anlatılmalıdır. Çünkü hastanın genellikle şikayeti olmadığından tedaviye devam etmemekte ,   bu da ciddi görme kayıplarına neden olmaktadır. Devamı…


Sıkça Sorulan Sorular

Erken doğan bebeğimin 2 gözünde de 4-5. Evre ROP var, bunun çaresi var mı?

Soru:
Erken doğan bebeğim oldu ve gözlerindei sol gözü 5 evre, sağ gözü 4 evre ROP var. Birkaç doktora ve hastaneye muayene ettirdim Ankara'daki ameliyat dedi, ama şansının az olduğunu söyledi. Çoğu doktor bu hastalığa el atacak doktor Türkiye'de az dediler. İstanbul'daki doktor bana ameliyat yaptırma, böyle kalsın, belkı ileride yeni tedaviler çıkar dedi. Ne yapacağımı bilmiyorum, lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?

Cevap:

Öncelikli olarak geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. İleri evre ROP’larda (Evre 4 ve Evre 5’i kastediyorum) uygulanacak tedaviler genelde yüzgüldürücü olmuyor. Hatta bazı evre 5 ROP’ları ameliyat dahi edemiyoruz. Evre 4 ROP larda ameliyatın başarılı olma olasılığı biraz daha iyi olabiliyor. Ancak burada bahsedilen en iyi başarı bile bebeğin kendini idare edecek, çevresine çarpmadan görecek ve yüreyecek bir seviyeye ulaşmasıdır. Bebeğinizin muayene detaylarını bilemediğim için bebeğinize özel yanıtlar vermem doğru olmayacaktır. Ancak yukarda da belirttiğim gibi ileri evre ROP hastalığında günümüzde yüksek beklentileri tatmin edecek cerrahi yaklaşım yoktur.

Kızımın boynundaki eğrilik gözündeki bir problemden kaynaklanabilir mi?

Soru:
 Kızım 7 aylık boynunu eğerek bakıyor. Sağ tarafında çok az bir kalınlık çıktı ve tortikollis olduğu söylendi..Ultrason sonuçlarına bakan doktorların bazıları tortikollis değil diyor, acaba gözlerindeki bir problem nedeniyle kafasını eğiyiyor olabilir mi?

Cevap:

Sorunuz sayesinde önemli bir konuya değinme fırsatı bulacağım. Çocuklarda başın bir tarafa doğru eğik durması mutlaka göz muayenesini gerektirir. Bu sorun bazı olgularda gözün hareketini sağlayan göz kaslarından kaynaklanabilir. Özellikle oblik kas grubuna ait hastalıklarda çocuklarda tortikolisi düşündürecek baş pozisyonu oluşabilir. Bu sorun zamanında teşhis konulup tedavi edilmezse başını sürekli aynı pozsiyonda tutan çocukta boyun adele grubunda kalıcı bir takım bozukluklar ortaya çıkabilir. Göz kaslarında sorun nedeniyle başını hep aynı pozisyonda tutan bir çocuk bu pozisyonda daha iyi görür ve sizin düzeltme uyarınıza rağmen bir süre sonra belki de farkına varmadan tekrar başını aynı pozisyona getirecektir. Göz kaslarındaki zayıflık cerrahi müdahale ile tedavi edilebilecek bir sorundur. Bu nedenle baş pozisyonu vererek bakan çocukların çok gecikmeden göz muayenelerinin yapılmaları gereklidir.

Gözüme lazer oldum, çok ağrım var, kör olma ihtimalim var mı?

Soru:
lazer oldum ve gözümde batma ,yanma ve ağrı şikayetim var . kör olma gibi bir durumum varmı lazer yaptırdım ama pişman oldum sürekli bu sıkıntılar çıkacak mı

Cevap:

Benim gözlerimde sinek uçuşması ve minik kıvılcımlanmalar var…

Soru:
Benim gözlerimde sinek uçuşması ve minik kıvılcımlanmalar var tek gözle uzun süre baktığımda kararma oluyor, devlet hastanesine gittim damla damlattılar ancak ışık gözümü yaktığı için daha sonra ultrason ile baktılar. Raporda minimal vitreus dejenerasyonu var dendi, herhangi bir sorun yok diyorlar. Ancak benim içimdeki korku gitmedi, çok rahatsız edici birşey, gündüzleri dışarı çıkasım gelmiyor, sizce bu hastalık artar mı?

Cevap:

Vitre dejenerasyonu sık görülen masum bir rahatsızlıktır. Gün ışığına çıkmanızda herhangi bir sakınca yoktur.Yine de şimşek çakmaları sürüyorsa yeniden kontrol olmakta fayda var, bazan geç dönemde retina yırtıkları gelişebilmektedir. Şimdilik ayda bir gözdibi muayenesi yaptırmanız yerinde olur kanısındayım.

Sağ gözümde bir anda kaşıntı ve kızarıklık oluştu, ertesi sabah kaltığımda gözüm şişmişti…

Soru:
Sağ gözümde bir anda kaşıntı ve kızarıklık oluştu, ertesi sabah kaltığımda gözüm şişmişti, içi kıpkırmızıydı, hafta sonu olduğu için acile gittim mikrop var deyip göz damlası verdiler, gecesine kulağımın yanlarında bezeler oluştu, göz doktoruna gittim, konjonktivit olmuş dedi, göz damlası verdi, 1 hafta sonra tekrar gel dedi. İlaçları kullanınca biraz daha iyi geldi, ama bu sefer de diğer gözüme bulaştı. Bugün tekrar gittim doktora, keratit var dedi, haftaya tekrar çağırdı, ne yapmam gerekir hep böyle mi kalacak, geçmeyecek mi çok merak ediyorum. Bir de bebeğim var ona geçer diye çok korkuyorum.

Cevap:

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla adenoviral keratit geçiriyorsunuz. Bu hastalık görmeyi bozabilen bir göz nezlesi şeklidir. Yaz aylarında sık görülür ve çok bulaşıcıdır. Tedavisi kortizon ile doktor kontrolünde yapılır. Uzun yıllar gizli kalarak tekrarlamalar olabilir. Damlalarınızı kullanmanızı ve kontrollerinizi ihmal etmemenizi öneririm. Evde yastık, havlu gibi eşyaların ayrı tutulması ve sık el yıkama da bulaşmayı önleme bakımından önemlidir.

Oğlumun 6.ay kontrolünde doktorumuz sol gözünün biraz daha büyük olduğunu fark etti…

Soru:
İki gün önce oğlumun 6.ay kontrolünde doktorumuz sol gözünün biraz daha büyük olduğunu fark etti. Şu an icin önemli olmadığını, ama gözetim altına alarak büyümenin artıp artmadığına dikkat ememiz gerektiğini söyledi. Beklemek ileride sorun yaratabilir diye korkuyorum. Büyüme neden olur, ne gibi riskleri vardır ve ne yapmalıyım?

Cevap:

Bebeklerde göz büyümesi çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Herşeyden önce göz büyümesinin gerçekten var olup olmadığı ispatlanmalıdır. Bazen bebeklerin göz kapağındaki kısılma ya da göz kapağındaki şişlik o gözü olduğundan küçük göstererek aslında hiç bir problemi olmayan diğer gözün büyük hissedilmesine neden olabilir. Bu tip vakalarda göz küresinde gerçek bir büyüme yoktur. Eğer bir bebeğin gözünde az önce tarif ettiğim yanıltıcı durum dışında gerçekten göz küresi ebatlarında artış varsa, mutlaka konjenital glokomun ayırt edilmesi gerekir. Glokom göz tansiyon hastalığıdır. Bebeklerde erişkinlerden çok daha nadir görülen bir patolojidir ancak erişkinlerin göz tansiyon hastalığından çok daha ciddi bir durumdur. Bebeklerde gerçek göz büyümesi farkeden bir hekimin göz tansiyon hastalığını mutlaka ekarte etmesi gerekir.

2 aydır gözümde batma oluyor, sulanıyor

Soru:
Yaklaşık 2 aydır gözümde batma oluyor, sulanıyor neden olabilir acaba? Bir de göz bebeklerimin yanında sivilce tarzında etler çıktı, 2 tarafda da var bilgilenmek istiyorum.

Cevap:

Uzun süreli göz batmaları ilk olarak akla kuru gözü getirmektedir. Her insanın zaman zaman gözünde batma olabilir. Ancak bunun çok sık tekrar etmesi ve uzun süreye yayılması normal değildir. Gözün yüzeyi göz yaşı tarafından nemlendirilir. Göz yaşında azalma ya da kalitesinin bozulması “göz kuruluğu” olarak adlandırılır. Günümüz toplumlarında sıkça görülen ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bilgisayar kullanımı, okuma, kuru bir mekanda bulunma (klimalı ortam, kaloriferin çok yanmasına bağlı ortamdaki nemin azalması, kapalı ve havasız mekanlar vb) göz kurumasını artıran başlıca faktörlerdir. Göz kuruması dışında kornea epiteline ait bir takım problemler de gözlerde sıkça batmaya neden olabilir. Kuru göz ya da kornea problemleri ancak göz muayenesi ile teşhis edilebilinir. Ayrıca ikinci şikayetiniz olan “göz bebeği kenarındaki sivilce benzeri yapı” için de mutlaka göz muayenesi olmanızı öneririm.

6,5 yasındakı kızımı göz muaynesinde 0,50 astigmat, 1 derece miyop var, ddevamlı gözlük takmalı mı? 

Soru:
6,5 yasındakı kızımın göz muaynesinde 0,50 astigmat, 1 derece miyop olduğunu söyleyip gözlük verdiler. Her zaman takmak zorunda değil, TV izlerken, tahtaya bakarken taksın dedı. Gözlükçü de öyle şey olur mu, mutlaka takması lazım dedi Doktor da bana sürekli takarsa gözlük numarası büyür dedi. Gözlük numaranın büyümesini engellemiyor mu, kızım 1 sınıfta takmak istemıyor, zaten faydası yoksa ne yapmalıyım, miyop gelişim çağında herhalukarda büyüyor galiba. 

Cevap:

6.5 yaşında bir cocukta 1 numara miyop ve 0.5 numara astigmat varsa (bunun her iki gözde de olduğunu varsayıyorum) o cocuğun gözlüğü daimi takıcak şekilde kullanmasında fayda vardır. Okul başlangıcı çağındaki bir cocukta bahsettiğiniz derecelerdeki numaralar cocuğun görme netliğini olumsuz etkileyebilir. Gözlük takmanın miyopu ya da astigmatı ilerletmesi üzerine etkisi konusunda elimizde net bir bilgi yok. Yani gözlük taktı diye numara büyüdü ifadesi kesinlikle doğru değildir, ya da takıyor diye büyümeyeceği anlamı çıkmaz. Ancak özellikle hipermtroplarda cocuk çağlarda takılmayan gözlüklerin göz kaymasına ya da tembelliğe neden olduğu da bir gerçektir.
Sonuç olarak basettiğiniz numaralardaki bir gözlüğün devamlı takılması önerilir. Bir takıp, bir takmayan çocukların da gözlüğe çok daha zor alıştıklarını görmekteyiz.Doktoramcam.com

Menu