Havale – Epilepsi Nöbeti

Havale - Epilepsi Nöbeti
Havale - Epilepsi Nöbeti

İçindekiler

Havale Nedenleri

Havale beyindeki anormal elektriksel aktiviteden kaynaklanır. Belirtiler beynin etkilenen bölgesine göre değişiklik gösterebilir. Bazen anormal duyular, kontrol edilemeyen kas spazmları ve şuur kaybı ile seyredebilir.

Bazı havaleler bir tıbbi sorunun sonucu olarak ortaya çıkabilir: Kan şekerinde düşme, kan kalsiyumunda azalma, enfeksiyonlar (örneğin menenjit), kaza sonucu ortaya çıkan zehirlenmeler veya yüksek dozda ilaç kullanımı bunlardan bazılarıdır. Çocularda en sık  gördüğümüz ateşli hastalıklar sırasında ki havaledir, çoğu  zaman da çocuğa herhangi  bir zararı olmaz. Detaylar için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz. Bunun dışında bir beyin tümörü, beyin kanaması ve kafa travmaları sonrasında da görülebilir. Bazen havalenin nedeni de bulunamayabilir. Havaleler tekrarladığı taktirde epilepsi gelişmiş olabilir.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dr. İsmail Gönen, ateşli havale ve risklerinden bahsediyor.

Havale Sırasında Ne Yapmalıyız?

Çocuk güvenli bir yere düz yatırılmalıdır. Varsa boynunu sıkan gömlek yakası, kravat, fular vs gevşetilmelidir. Ağzını açmak için dişleri arasına bir şeyler sokmaya çalışmayın ve kas kasılmalarını durdurmak için tutmayın! Havale bittikten sonra yan yatırın.

Aşağıdaki durumlardan birisi varsa derhal 112 ‘den ambulans çağırın:

  • Nefes alamıyorsa,
  • Morarıyorsa
  • Kafa travması varsa
  • Bilinen bir kalp hastalığı varsa
  • İlaç veya zehir içme şüphesi varsa

Eğer çocuğun soluk alması normalse ve havale birkaç dakikada sona ererse, bittikten sonra doktora gidin. Çocuğunuz daha önce hiç geçirmedi ise acilen doktora gidin. Daha önce havale geçirdi ama son havalesi 5 dakikadan uzun sürdüyse veya öncekilerden farklı ise yine acile başvurun.

Havaleden Sonra

Havaleden sonra beynin ve kasların yorgun düşmesinden dolayı çocuğunuz bir süre derin bir uykuya dalacaktır. Bu normaldir. Uyandırmaya çalışmayın veya şuuru tam açılmadan bir şey yedirip içirmeye çalışmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here