Her Ateşte Antibiyotik Gerekir mi?

Her Ateşte Antibiyotik Gerekir mi
Her Ateşte Antibiyotik Gerekir mi

Bu videoda; Antibiyotik ateş düşürücü müdür? bir enfeksiyon viral mi bakteriyel mi nasıl araştırılır? konularını izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Evet!!

Her ateşte antibiyotik aslında gerekmez. Bu cümlenin özeti antibiyotik ateş düşürücü değildir. Ateş için hemen endişelenmemek gerekiyor gerektiğinde ılık uygulamalarla müdahale edilebilir, ateş düşürücüler verilebilir.

Şu soruları sormalıyız

  • Çocuk kaç yaşında?
  • Ateş kaç gündür var?
  • Kaç dereceye kadar çıkıyor?
  • Kaç saatte bir ateş düşürücü vermek gerekiyor?

Bir çok kriter aslında bize “panik olmamız gerekir mi? ” cevabını veriyor.

Ateşi Değerlendirirken Yaş Önemli

Özellikle çocuk 3 ayın altındaysa, hele de 1 ayın altında yeni doğan bir bebekte en ufak bir ateşte mutlaka hemen sağlık kuruluşuna başvurmalı ve ateşin sebebi mutlaka testler yapılarak, çocuk muayene edilerek araştırılmalı. 3 aydan sonra evet hafif ateşlerde biraz daha beklenebilir, izlenebilir. Ama yine de eğer 38’i geçiyorsa  ve  ateş  sık çıkıyorsa, 24 saatten uzun sürüyorsa mutlaka yine doktora başvurup gerekli tetkikler yapılmalıdır.

6 ayın üstüne çıktıkça evet, biraz da  olsa tedirginliğimiz azalıyor Ama şunu genel kural olarak kabul edebiliriz. 1 yaşın altındaki her bebeğin ateşinde eğer fizik muayenede doktor tarafından herhangi bir anormallik saptanmıyor ve ateş nedeni belirlenemiyorsa mutlaka kan sayımı, CRP ve idrar tahlili gibi testlerle enfeksiyon, yani gizli gözle görülemeyen, tonsillit,  kulak  iltihabı,  zatürre gibi doktorun muayene de tespit edemeyeceği enfeksiyonlar araştırılmalıdır. Ondan sonra gerekiyorsa antibiyotik başlanmalıdır. Sonuç olarak ateşin süresi, derecesi ve kaç gün sürdüğü, kaç saatte bir çıktığı bizim için önemli kriterlerdir.

Çok yüksek bir ateş bazen bir virüs enfeksiyonu olabilir, özellikle 6 ay ile 18 ay arası bebeklerde sık gördüğümüz 6. Hastalık, 3 gün süren 39’a kadar çıkan, bazen ateşli havaleye de sebep olan, yüksek ateşli bir enfeksiyondur. Fakat 3. günün sonunda ateş hızla düşer ve çocuğun vücudunda kızamık benzeri kırmızı noktalar şeklinde döküntüler çıkar ve hastalık biter. Sonuçta evet ateş yine yüksektir, ama bu hastalık bir virüs hastalığıdır. İşte bu tür durumlarda mutlaka kan sayımı, CRP yaparak, lökositlerin sayısına ve tipine bakarak, doktor enfeksiyonun viral mi yoksa bakteriyel mi olduğuna karar vermelidir.

Sonuç olarak tekrar ediyorum:

” ANTİBİYOTİKLER ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ DEĞİLDİR “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here