Hipospadias (Peygamber Sünneti)

Hipospadias (Peygamber Sünneti)
Hipospadias (Peygamber Sünneti)

İçindekiler

Hipospadias Nedir?

Hipospadias, doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak adlandırılan durumdur. Sünnet derisi gelişmemiştir ve penis başı açıktadır. Ereksiyon dediğimiz penis sertleşmesi esnasında aşağıya doğru eğik  bir görüntü oluşabilir.

Hipospadias Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

İdeali, 6 aylık ile 1 yaş arası, bu dönem en geç 3 yaşına kadar uzatılabilir. Çocukta cinsel kimlik gelişmeden önce işlem yapılmalıdır Saptandığı zaman yapılmalıdır.

Operasyon Sonrası Tekrarlar mı?

Atılan dikişlerin sökülmesi genellikle enfeksiyonlara ikincil gerçekleşir. Fistül dediğimiz istenmeyen yeni ağızlar oluşabilir. Bu nedenle deneyimli bir çocuk cerrahı ya da çocuk üroloğu tarafından yapılmalıdır.

Aşağıdaki videolarda Op. Dr. Fatih Akova, Çocuklarda “Hidrosel (Su Fıtığı)”, “İnmemiş Testis” ve “Kasık Fıtığı” hakkında bilgiler veriyor.

Yara İzi ya da Dikiş İzi Kalır mı?

Hipospadias, oldukça ince dikişler ile büyütme gözlükleri kullanılarak yapılır. İşlem sonrası çocukta sadece sünnet olmuş kadar bir iz kalır

Ameliyattan Sonra Hasta Acı Hisseder mi?

Penis dokusu, sinirsel ağ açısından zengindir, bu sebeple işlem sonrası gelişecek ağrıyı penil blok adını verdiğimiz uyuşturma ile engellemekteyiz. Süresi 4-6 saat arasında değişen bu bloktan sonra ağrı kesiciler ile ağrı baskılanmaktadır.

Tedavi Yapılmazsa Ne Gibi Sonuçlar Çıkar?

İdrar deliği dar olmadığı sürece idrar yapmakla ilgili bir sıkıntı gözlenmez ancak kozmetik ve üreme ile ilgili ciddi sorunlar ilerde ortaya çıkmaktadır. Çocuk diğer çocukların penislerinde farklı bir görüntüye sahip olduğunu algılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here