Hipotiroidinin En Önemli Nedeni İyot Eksikliği

Hipotiroidinin En Önemli Nedeni İyot Eksikliği
Hipotiroidinin En Önemli Nedeni İyot Eksikliği

İçindekiler

Hipotiroidinin En Önemli Nedeni İyot Eksikliği

Dünyada en yaygın hastalıklarından biri olan tiroid hastalıkları beraberinde birçok rahatsızlığa yol açabiliyor. Kendi içinde de kollara ayrılan tiroid hastalıklarının en sık görüleni tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak Hipotiroididir. Peki, Ülkemizde sıklıkla rastlanan Tiroid ve Hipotiroid kimlerde görülür? Etkileri nelerdir?  Nelere dikkat edilmelidir?

Medicana Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Küçükyılmaz, Tiroid hastalığının gelecekte tedavi edilmesi zor olan hastalıklara sebep olduğunu belirtti.  Tiroid Hormonunun büyüme ve gelişmede önemli rol oynadığını belirten Dr. Küçükyılmaz, vücutta tiroid hormonu sentezi için yeterli miktarda iyot alınması gerektiğini belirtti. Yiyecek, tuz ve su ile iyodun alındığını belirten Dr. Küçükyılmaz, Tiroid hormonlarının vücut ısısını dengeleyen önemli faktör olduğunu ve karbonhidrat metabolizmasını önemli oranda etkilediğini ifade etti.

Tiroid Hormonun İnsan Vücudundaki 15 Etkisi

 • Isı oluşumunu artırır.
 • Büyüme ve gelişmeyi sağlar.
 • İnsülin salgısı artar.
 • Glukoz metobolizmasına değişik etkileri var.
 • Trigliserid, kolesterol miktarını azaltır.
 • Bazal metobolizma hızı artar.
 • Vitamin gereksinimi artar.
 • Oksijen kullanımı artar.
 • Kalp hızı, kalp akımı, kalp debisi artar.
 • Solunum hızı artar.
 • Nabız basıncı artar.
 • Protein yıkımı artar.
 • Kemik yıkımı artar.
 • Mide bağırsak hareketleri artar.
 • Adet süresini artırır.

Kadınlarda Daha Sık Görülüyor ve Gebeliği Olumsuz Etkiliyor

Tiroid hastalıklarının en sık görüleni olan Hipotiroidiye orta yaşlarda daha sık rastlandığını belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Küçükyılmaz, Hipotiroidinin kadınlarda daha fazla görüldüğünü belirtti. Dr. Küçükyılmaz sözlerine şu şekilde devam etti: “Yeni doğum yapmış kadınlar, önceden guatrı olanlar, ailesinde tiroid hastalığı olanlar, 50 yaşın üzerinde kadınlarda hipotiroidi daha sık görülür. Şeker hastalarında bazı bağışıklık sistemi hastalarında Lityum ve benzeri ilaçları uzun süre kullananlarda hipotiroidi sıklığı daha fazladır.” şeklinde konuştu.

Günlük Hayatta En Sık Rastlanılan Hipotiroidi Bulguları

Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen Hipotiroidi rahatsızlığının belirtilerini Dr. Küçükyılmaz şu şekilde sıraladı: Kabızlık, ciltte kuruma, ciltte soluk bir renk alma, ilerleyici kilo kazanımı veya kilo vermede zorlanma ödem hali, ses kalınlaşması, kısılma, çatallanma, saç dökülmesi, kaşlarda dökülme, tırnaklarda kırılma, terlemede azalma, kolay yorulma özellikle ilerleyici bir bitkinlik, unutkanlık, odaklanma güçlüğü, düşünme hızında yavaşlanma, sabah yorgunluğu, anlamsız üşümeler, özellikle kadınlarda depresyon işaretleri olduğu zaman hipotiroidi,  akla gelmeli özellikle inatçı ve gezici kas ve eklem ağrıları, uyuşma, el ve kollarda ağrı varsa hipotiroidi akla gelmelidir.

Tiroid Az Çalışınca Hamile Kalmak Zorlaşır

Cinsel istekte azalma ve güç kaybının hipotiroidi belirtileri arasında yer aldığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Küçükyılmaz, hipotiroidiye bağlı olarak gebe kalma güçlüğü, adet düzensizlikleri gibi durumlarda da tiroid bezi fonksiyonlarının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.   Tiroidin az çalışmasına bağlı olarak hamile kalma oranının azaldığını belirten Dr. Küçükyılmaz sözlerine şu şekilde devam etti: “Tiroid az çalışınca hamile kalmak zorlaşır. Tiroid bezinin az çalışması kadının hamile kalmasını zorlaştırırken, çok çalışması da erken doğum ve düşüklere neden oluyor. Eğer kadın hamile kalmak istiyorsa hamile kalmadan önce tiroid fonksiyonları yönünden kontrolden geçmelidir. İyot sağlıklı büyüme için gerekli bir mineraldir.

İyot İçeren Besinler Tüketin

Özellikle tatlı su balıkları ve sonrasında ton balığı, mezgit, karides gibi deniz ürünlerinin yanı sıra ıspanak, soya fasulyesi, şalgam, kabak, sarımsak, kuru fasulye gibi sebzelerinde tüketilmesi gerektiğini belirten Dr. Hasan Küçükyılmaz, “Meyveler içinde çilek iyi bir iyot kaynağıdır. Yoğurt, süt, peynir, yumurta, süt ve süt ürünleri iyot bakımından zengindir. Denizden uzak yerlerde yaşayanlarda iyot eksikliği daha sık gelişir. Ayrıca, kara lahana fazla tüketirseniz iyotu tutar. İyotu tuttuğu için  tiroid bezinin çalışmasını olumsuz yönde etkiler.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here