İkiz Gebelik – Çoğul Gebelik – Üçüz

İkiz Gebelik - Çoğul Gebelik - Üçüz
İkiz Gebelik - Çoğul Gebelik - Üçüz

Tüm gebeliklerin %1-2’si ikiz, 1/8000’i ise üçüzdür. Yardımcı üreme teknikleri ile ikiz doğumlar 4 kat, üçüz doğumlar 70 kat artmıştır. İkiz gebelikler monozitik (tek yumurta ikizi) veya dizitik (çift yumurta ikizi) olarak sınıflandırılırlar. Tek döllenmiş yumurtadan monozitik ikiz gelişmesi sıklığı yaklaşık 1000 gebelikte 3,5’tir. Bu oran tüm dünyada ve tüm zamanlarda ‘doğanın bir kazası’ olarak sabittir. Diğer tarafta dizitik ikiz gebelik iki farklı yumurtanın döllenmesi ile oluşur. Dizitik ikiz sıklığı anne yaşı, ırk, kalıtım, doğum sayısının artması ile değişir. Tüm ikiz gebeliklerin 1/3’ü tek yumurta ikizi, 2/3’ü çift yumurta ikizleridir.

Çoğul gebeliklerde artan riskler şunlardır

• Prematüre doğum
• Gebelik sırasında preeklampsi
Gebelik diyabeti
• Kansızlık
• Plasenta yerleşiminin getireceği sorunlar
• Sezaryene gereksinim
• Doğum sonrası kanama ve buna bağlı olarak rahmin alınması
• Bebeklerde anomali
• Bebeklerin sıkışmasına bağlı olarak el ve ayaklarda duruş bozuklukları
• Diskordan büyüme(bebeklerden bir veya daha fazlasının daha az gelişmesi)

Bu sayılan riskler içinde en önemlisi erken doğum riskidir. İkiz bebeklerin %50’si erken doğar, üçüzlerde bu oran daha yüksektir. Erken doğum sonucunda bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde kalmaları gerekebilir. İyi bir yenidoğan bakım ünitesinde bebeklerin yaşam şansı yüksek olmakla birlikte erken doğan bebeklerde bazı komplikasyonların görülme sıklığı çok daha fazladır. İleride bunlar detaylı olarak ele alınacaktır.

Çoğul gebeliği olan anne adayları gebelik sırasında çok yakın takibe alınmalıdır. Gebeliğin son dönemlerine kadar anne adayları iki haftada bir takip edilmeli, gebeliğin son döneminde ise her hafta gerekli kontroller yapılmalıdır. Bazı özel durumlarda gebelik takibi daha sık periyotlarda bile yapılabilir.
Üçüz veya daha fazla sayıda çoğul gebelikler kadın hastalıkları ve doğum uzmanının önerisiyle ikize indirilebilir(fetal redüksiyon). Gebeliğin üçüz olarak devamına karar verilirse hasta hastanede yatarak izlenebilir. Gebelik sırasında görülme olasılığı artan yüksek tansiyon, diyabet, kansızlık gibi komplikasyonlar erken dönemde tanınmalı ve tedavi edilmelidir.

Bu videolarımız da ilginizi çekebilir:

Prematüre Doğum İçin Risk Faktörleri
Prematüre
Bebeklerde Sorun Olma İhtimali
Erken Doğanlarda Solunum Sıkıntısı
Prematüre Körlüğü – ROP Nedir?
Doğumsal Kol Felcinde Fizyoterapiyi Kim Uygulamalıdır?
Doğumsal Kol Felcinde Fizyoterapi Süresi – Sıklığı
Doğumsal Kol Felcinde Ameliyat Tedavisi
Doğumsal Kol Felci Tamamen İyileşir mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here