İlk 6 Ay Neden Sadece Anne Sütü?

İlk 6 Ay Neden Sadece Anne Sütü
İlk 6 Ay Neden Sadece Anne Sütü

Anne sütündeki besin öğeleri miktarı; emzirme süresine, bireyler arasındaki beslenme farklılıklarına, emzirme zamanının uzunluğuna göre değişim göstermektedir. Her annenin sütü bebeğinin ihtiyaçlarını karşılayacak bileşime sahiptir ve en kaliteli protein kaynağıdır.

Anne Sütünü Diğer Hayvansal Sütler ile Karşılaştıracak Olursak;

 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerji ve kronik hastalık daha az görülür. Diyabet, solunum sistemi enfeksiyonlarının sıklığı, astım, apandisit, invajinasyon görülme riski azalır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde nekrozitan enterokolit görülme riskinin 10 kat daha az olduğu saptanmıştır.
 • Anne sütünde bulunan bifidus faktör, Barsak pH’sını düşürerek, diyareye neden olan mik­roorganizma ve mantarların üremesine engel olan yararlı bakterinin oluşumunu sağlar.
 • Anne sütü hem büyük molekülleri hem de bunları parçalayan enzimleri bir arada bulundurur.
 • İnek sütü içerisindeki protein bileşenleri alerjiye sebep olabilir. Anne sütünde bu tür bit bileşen bulunmamaktadır.
 • Anne sütü bakteriostatik etkiye sahiptir yani bakteri üremesini engeller.
 • Elzem yağ asidi oranı inek sütüne göre daha yüksektir. Yani, beynin gri cevher gelişimini ve bebeğin zihinsel fonksiyonlarını destekler.
 • Anne sütünün içeriğindeki laktoferrin ve ligandin isimli bileşenler demirin ve çinkonun vücutta kullanımını destekler. Büyüme gelişmede büyük öneme sahip bu iki mineralin eksikliği durumunda büyüme hızında gerileme görülebilir.
 • Demir, kalsiyum, çinko gibi bebeğin büyüme ve gelişmesinde büyük role sahip minerallerin vücutta kullanım oranı anne sütünde, inek sütüne göre daha yüksektir. Yapılan çalışmalar; anne sütü ile beslenen bebeklerde kansızlık görülme sıklığının daha az olduğuna işaret etmektedir.
 • Barsaklardaki bakteri florasının düzenlenmesini, yararlı bakterilerin artmasının ve bu sayede bebeğin barsak faliyetlerinde rahatlamasını sağlar.
 • İnek sütünde bulunan palmitik asit isimli bileşen kalsiyumun vücut tarafından kullanım oranını düşürürken, anne sütündeki protein bileşeni kalsiyumun kullanım oranını artırır.
 • İnek sütü ile beslenen bebeklerde diş çürüğü sayısı anne sütü ile beslenenlere göre daha yüksek tespit edilmiştir.
 • İnek sütünün mineral oranları ve yoğunluğu yüksektir. Böbrek fonksiyonlarında bozulma, ishal veya kabızlık ve sıvı kayıpları yaratabilir.
 • Anne sütünün yağ miktarının emzirmenin sonuna doğru artması doygunluk sağlarken diğer besinlere olan ilgiyi azaltır ileriye yönelik obezite riskini düşürür.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” ile “Sık Görülen Bebek Hastalıkları” hakkında bilgiler veriyor.

Anne Sütünün Diğer Özellikleri

Anne sütü bebek için benzersiz bir bileşime sahiptir. Akut ve kronik rahatsızlık riskini azaltırken, bağışıklık sistemini güçlendirir ve büyüme-gelişme için benzersiz bir bileşime sahiptir.

Tüm bunların yanında tabi ki emzirme faaliyetinin anne içinde benzersiz yararları vardır. Her şeyden önce anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirirken, anne için en iyi sakinleştiricidir. Annede göğüs ve over kanseri riski azalırken, ileride ortaya çıkabilecek kemik erimesinden korunur. Emzirme kadının günlük enerji gereksinimini artırır ve ağırlık kaybı sağlar.

Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve Amerikan Pediatri Akademisi anne sütü  ile beslenen bebeklerin 2 yaşa kadar devam etmesini önermektedir. Bu öneri büyüme ve gelişmesi tamamen sağlıklı giden bebeklerde geçerlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here