Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

İnfertilite (Kısırlık) Nedir?
İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

Evli çiftlerin hiçbir doğum kontrol yoluna başvurmadan ve düzenli bir şekilde bir yıl boyunca cinsel birlikteliğe rağmen gebeliğin sağlanamaması kısırlık olarak adlandırılmaktadır. Kısırlık birçok faktöre bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu faktörler, kadına ait faktörler, erkeğe ait faktörler ve çiftlerin her ikisine ait faktörler olarak sıralanabilmektedir. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerde %35 sorun kadında % 35 erkekte olurken % 15’ lik bir oranda da hem kadına hem erkeğe ait nedenler bulunmaktadır. Geriye kalan % 15’ lik bir oranda kısırlığın sebebi bulunamamaktadır.

Aşağıdaki videolarda Op. Dr. Savaş Aksoy, “Kadın ve Erkek Kısırlığı” hakkında bilgiler veriyor.

Sebebi Bilinmeyen Kısırlık Nedir?

Kısırlık nedeni ile birçok çift çocuk sahibi olamamaktadır. Bu nedenle doktora başvurmakta ve yardımcı üreme tedavileri ile çocuk sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kısırlık nedeni ile doktora başvuran çiftlerde sorun bazen kadında olurken bazı durumlarda erkekten de kaynaklanmaktadır.

Bazı vakalarda ise sorun çift taraflı olarak gelişmektedir. Sebebi belli olmayan kısırlıklarda ise kadın ve erkekte kısırlığa yol açan hiçbir faktör saptanamamaktadır. Bu durum ise sebebi açıklanmayan kısırlık olarak tanımlanmaktadır. Sebebi belli olmayan kısırlıklarda çiftlere eş zamanlı uygulanan tahliller, ultrason ve diğer inceleme yöntemleri ile yapılan araştırmalarda kısırlık için hiçbir neden bulunamamaktadır. Sebebi belli olmayan kısırlıklarda genelde yol açan etken olarak yapısal bozukluklar olarak tahmin edilmektedir. Ancak bu durumu kanıtlayan hiçbir çalışma mevcut değildir.

Sebebi Belli Olmayan Kısırlığın Tedavisi

Sebebi belli olmayan kısırlık tedavilerinde birçok farklı yöntemler bulunmaktadır. Ancak en fazla tercih edilen yöntemler;
Kadın hastada endometriozis hastalığı varsa ilk olarak hastalık laporoskopi ile tedavi edilmektedir. Yumurtlama tedavisi ve aşılama yöntemi hastalara uygulanmaktadır.

Bir müddet çiftlerin doğal yollar ile gebelik sağlayabilmeleri için düzenli cinsel ilşki önerilmektedir. Ancak bu süre zarfında çiftlerin yaşam tarzları ile alakalı bazı değişiklikler yapmaları gereklidir. Bu değişiklikler, sigara, alkol gibi davranışlardan kaçınmalıdırlar. Ayrıca aşırı kilolu olan çiftlere zayıflamaları önerilmektedir. Bu tür davranışlara özen gösteren çiftlerin bir yıl içinde yaklaşık % 15 – 20’ sinde kendiliğinden gebelik oluşabilmektedir.

Hiçbir tedaviye rağmen gebelik oluşmamış ise çiftlere tüp bebek tedavisi tavsiye edilmekte ve oldukça başarı sağlanabilmektedir.

Sebebi Belli Olmayan Kısırlıklarda Tedavi Sıralaması Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer anne adayı yaş olarak henüz genç ise ve yumurtalık kapasitesinde her hangi bir azalma yoksa çiftlere ilk olarak bir yıl süre ile gebeliğin kendiliğinden oluşması beklenir. Eğer gebelik oluşmamış ise yumurtlama tedavisi ve aşılama uygulanabilir. Eğer uygulanan işlemler ile çiftte gebelik sağlanamamış ise tüp bebek uygulamasına geçilmelidir. Şayet anne adayının yaşı 37 yaşında ya da daha fazla ise kendiliğinden gebeliğin oluşması için 3 ay kadar beklenmelidir. Eğer gebelik kendiliğinden oluşmamış ise ilk olarak yumurtlama tedavisi uygulanmalı ardından aşılama yöntemine başvurulmalıdır. Yine hiçbir sonuç alınamamış ise tüp bebek tedavisi son çare olarak uygulanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here