İnternet Bağımlılığında 6 Altın Anahtar

İnternet Bağımlılığında 6 Altın Anahtar
İnternet Bağımlılığında 6 Altın Anahtar

Sosyo-kültürel yapının değişmesi, şehir hayatının yaygınlaşması, toplu konutların-site hayatının daha cazip hale gelmesi, yeşile olan hasretimiz ve sokakların günden güne  daha  güvensiz  hale  gelmesi gibi olumsuzluklar yüzünden, çocuklar kapalı alanlara mecbur  kaldı. Sonuç olarak  boş  vakitler daha çok  evde geçirilmeye başlayınca, haliyle teknolojik cihazlara,  dolayısıyla  bilgisayarlara ve doğal olarak  da bu  devirde internete bağımlı hale geldiler.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Psk. Mürvet Ülkü, “Çocuk Yetiştirmede Anne Baba Tutumları” ile “Çocuk ve Boşanma” konuları hakkında bilgiler veriyor.

İstanbul  Üniversitesinde yapılan bir  çalışmaya göre  okul çağındaki çocukların % 42’si hafta içi günlük 3 saatten fazla zamanını teknoloji başında geçiriyor.
Elbette bu noktada biz ebeveynlere pek çok görev düşmektedir.

1. Her konuda olduğu gibi çocukla sağlıklı bir iletişim  en önemli  şartımız. Onun arkadaşları, sevdiği şeyler, endişeleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Gün içinde onlarla paylaşılacak zaman ayırın, bu çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirecek en önemli etmen.
2. Çocuğun bilgisayar başında geçirebileceği süre en baştan itibaren birlikte belirlenmeli ve bu süreyi aşmasına izin verilmemelidir. Çocuklar her  zaman sınırları zorlamayı severler dikkat. Bu konu hep çok çekişmeli bir durum alıyorsa, internete girilen bilgisayarın, evin ortak kullanım alanında olmasını sağlamak da bir çözüm olabilir.

3. Filtre programları, içerik sınırlayan servis sağlayıcıları, arama motoru filtreleri gibi teknik önlemler alınabilir. Bu tür çözümler  için  bazne  bir  bilgisayarcıdan destek  almak gerekebilir.

4. Birlikte parklara, bahçelere gidin, yakınsanız sahilde deniz kenarında yürüyüşler yapın.

5. Çocuğun sosyal yaşamını mutlaka renklendirin. Birlikte  yaşına uygun  filmlere,  tiyatrolara  gidin,  bir  enstrüman  kursuna  veya  bir drama  kursuna  yazdırabilirsiniz. Böylece  vaktini  daha  faydalı  bir  uğraşla  geçirebilecektir.

6. Mutlaka bir spor dalı ile uğraşması için teşvik etmek, hem bedensel hem ruhsal sağlığını da olumlu anlamda destekleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here