Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri
Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

İçindekiler

İdrar kaçırma sorunu

Çoğu kadının sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Tıpta yeni gelişmelerin olması, bu konunun çözümlenmesine yardımcı olmaktadır. Kadınlar genellikle gündüz zamanında istem dışı idrar kaçırma sorunu yaşamaktadır. Bunun hastalık olarak kabul edilmesi kadının sosyal durumuna bağlı olarak değişmektedir. Çünkü idrar kaçırmanın miktarı belli değildir. Bazı kadınlarda damlama şeklinde olan idrar kaçırma, bazılarında hijyenik pet kullanacak boyutlara varmaktadır. Belli bir kesimde bu yaşa bağlanan bir sorun olarak görülse de, bazı kesimlerde depresyon, sosyal alanda içe kapanma, yalnızlık gibi etkiler yaparak, doktora başvurulmaktadır. Kadınların idrar kaçırmayı bir kusur olarak görmeleri; tedaviyi geciktirmeye sebep olduğundan hastalığın yenilmesinde sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Tıbbi rahatsızlıkların her birinde olduğu gibi idrar kaçırmada da hemen doktora başvurulması, tedavi sürecini hızlandıracaktır. 

Kadınlarda idrar kaçırma nedir?

30 yaşını geçmiş her dört kadından birinde görülen idrar kaçırma oldukça ciddi bir problemdir. Kadınlarda özellikle menopoz sonrasında, çok sayıda doğumun sonrasında ve bazı hallerde hiç doğum yapamasalar bile görülen bir durumdur. Bu sorunu genç kızlar bile yaşamaktadır. Yapılan araştırmalara göre kadınlar yaşamlarının bir bölümünde % 25 oranında idrar kaçırma sorunu yaşamaktadır. İdrar kaçırma sorunu hapşırma, öksürme, gülme gibi karın içindeki basının arttığı anlarda olabileceği gibi, az bir efor sarf edilen durumlarda da ortaya çıkabilir. Bu sorun kadınların başının ağrıması gibi rahat konuşulan bir özelliğe sahip değildir. Bu sorun kadınların utandığı, sıkıldığı bir rahatsızlık olarak algılanmaktadır. Bunun yanında kadınlarda yaşlanma duygusu uyandıran bir sorun olarak görülmektedir. Ayrıca toplumda konuşulan gelişigüzel bilgiler nedeniyle kadınlar bu sorunu doğal bir süreç olarak kabul etmektedir. Kadınlarda idrar kokusu ve rahat hareket edememe durumu olması, kendilerini sosyal yaşamadan soyutlamaya kadar gitmektedir. İdrar kaçırma korkusu bilinçaltına kadar etki edebilecek bir sorundur.

 

Aşağıdaki videoda Prof. Dr. Yücel Karaman, “Kadınlarda İdrar Kaçırmaya Neden Olan Mesane Sarkması Problemi”‘ni anlatıyor.

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri nelerdir?

İdrar kaçırma pek çok sebepten dolayı kaynaklanabilir.

 • Kadınlarda mesane iltihabı olması ve sistit sorunları idrar kaçırmaya sebep olabilir.
 • Vajina enfeksiyonları idrar kaçırma sebepleri arasındadır.
 • Mesane bölgesindeki taşlar ve tümörler idrar kaçırmaya neden olabilir.
 • Kadınların başından geçen zorlu doğumlar sebebiyle idrar kaçırma sorunu yaşanabilir.
 • Menopoz döneminden sonra, kadınlarda olan hormonal değişimler idrar kaçırmaya neden olabilir.
 • Karın bölgesine uygulanmış olan şua tedavileri idrar kaçırmaya neden olabilir.
 • Geçirilen sinirsel hastalıklar sebebiyle idrar kaçırma sorunu yaşanabilir.
 • Mesane ve vajina arasında veya mesane ve böbrek arasında olan idrar borusu ve vajina arasında oluşan birleşmeler idrar kaçırma sebepleridir.
 • Kontrolsüz olarak gelişen şeker hastalığı ve alkolizm de idrar kaçırma sorunları yaşanmasına sebep olabilir.
 • Geçirilmiş olan bazı ameliyatlarda idrar kaçırma sorunu yaşanmasının sebebi olabilir.
 • Kullanılan bazı ilaçlar idrar kaçırmayı kolaylaştırabildiği gibi, idrar kaçırmaya sebep olabilir. Bu ilaçlar arasında kas gevşeticiler, tansiyon düşürücü ilaçlar, sakinleştiriciler, idrar söktürücüler, depresyon ilaçları ve alerji ilaçları sayılabilir.
 • Beyin fonksiyonlarını yavaşlatan hastalıklardan Alzheimer, demans, damarsal hastalıklar gibi rahatsızlıklar idrar kaçırma nedenleri arasındadır.

Kadınlarda normal doğum idrar kaçırma riski yaratır mı?

Normal doğum sırasında mesanenin sabit duruşunu sağlayan kaslarda yırtılma olur ve dolayısıyla bu kaslar zarar görür. Normal olarak öksürme ve hapşırma gibi eylemlerde mesane aşağıya tarafa doğru hareket eder. Mesanenin aşağıya daha fazla inmesini altta bulunan kas dokusu engellemekte ve idrar kaçırmamayı sağlamaktadır. Ancak normal doğum sırasında çevrede bulunan kasların zarar görmesi ve yırtılması nedeniyle, alttaki destek kas dokusunun hasarlı olması sebebiyle bu destek sağlanamaz ve kadınlarda idrar kaçırma sorunu oluşur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here