Kardeşim Sağlıklı Besleniyor

kardeşim sağlıklı besleniyor
kardeşim sağlıklı besleniyor

Deren’le Doktoramcam’ın maceraları devam ediyor… Bu bölümün konusu, Deren’in küçük kardeşi Arda’nın ek gıdaya başlayacağı 6. ay kontrolü. Çocuklarınıza daha küçük yaştan, sağlıklı beslenme eğitimini, şirin bir animasyonla vermek istedik. Çok çok beğenin, çok çok paylaşın yorumlarınızı bekliyoruz.

Bölüm Senaryosu

Anlatıcı:  Arda bebek artık tam 6 aylık. Bugün Doktoramcam’da kontrol günü ve bu kontrol diğerlerinden çok farklı. (O sırada  Deren koşa  koşa heycanla odaya  girer)

Deren: Anneciğim anneciğim!! Bil bakalım bugün ne olacak?

Özlem Hanım: Doktoramcam’a kontrole gideceğiz kızım, bu kadar heyecanlanacak ne var ki?

Deren: Anneciğim hatırlasana, geçen ay Doktoramcam bize “Bir dahaki ay kardeşime değişik yemekler vereceğini” söylemişti.

Özlem Hanım: Doğru ya unutmuşum ! Bugün Arda için özel bir gün, hadi gel Doktoramcam’a gidelim, kardeşinin nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenelim.

Doktoramcam: Merhaba Özlem Hanım, hoş geldin  Derencim, sanırım 6 ay kontrolüne geldiniz.

Deren: Evet Doktoramcacım, bu  sefer  kardeşim hasta değil,  sadece  kontrole  geldik.

Doktoramcam: Buyrun  küçük  bey, bakalım ne kadar büyümüşsünüz. (o  sırada  Özlem hanım bebeği  muayene  masasına  yatırır ve  soyar)

Anlatıcı:  Doktoramcamız  Arda  bebeği  dikkatlice  inceler, boyunu, kilosunu ve  baş  çevresini  ölçer.

(Masasına  oturur,  verileri bilgisayara  yazarken bir yandan anlatmaya başlar)

Doktoramcam: Derencim kardeşin gayet sağlıklı, çok da güzel büyümüş.

Deren: (Biraz hayal kırıklığıyla) Ama doktoramcacım  hani  kardeşime  bu  ay yemek  verecektiniz.

Doktoramcam: Evet artık vereceğim. Özlem hanım  6-8 ay arası, 2  ay  daha anne sütü  hala çok  önemli, Arda  bebeğin  her  çeşit  yemeğe  yavaş  yavaş  alışması  gerekiyor.

Özlem Hanım: Peki günde  kaç  kez  emecek?

Doktoramcam: Önceden günde 9-10 kez  emiyordu, artık 7-8 kez emecek. Günde en fazla 200 mililitre ek gıda  vereceğiz. İştahına  göre  bunu  2 veya 4 seferde vereceğiz. Gelişimine  göre gerekirse besin miktarını biraz daha arttırabiliriz.

Deren: Peki biraz  yedikten  sonra ya istemezse ne yapacağız Doktoramcacım?

Doktoramcam: Zaten ilk  zamanlar öğrenene kadar  diliyle kaşığı itebilir, zamanla alışacak, ancak hiçbir zaman zorlamayacağız, Arda ne kadar isterse o kadar yiyecek.

Özlem Hanım: İlk olarak hangi besinlerle başlayacağız ?

Doktoramcam: İlk vereceğimiz  yemekler sebze  püresi, meyve püresi, muhallebi  ve  yoğurt  olacak. Yeni bir şey  deneyeceğimiz  zaman hep 3-4 gün  bekleyeceğiz.

Özlem Hanım daha fazlasını öğrenmek için Doktoramcam.com’un “Ay Ay Bebek  Beslenmesi” bölümünü de ziyaret edebilirsiniz.

Deren: Neden herşeyi  birden veremiyoruz Doktoramcacım?

Doktoramcam: Yeni verdiğimiz yemek kardeşine dokunur mu anlamak için hep bekleyerek  veriyoruz  Derencim.

Özlem Hanım: Teşekkür ederiz Doktoramcam, iyi ki  varsınız. Sayenizde her zaman her konuda doğru bilgileri öğrenebiliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here