Kardeşimin Altı Pişmiş

kardeşimin altı pişmiş
kardeşimin altı pişmiş
Bu bölümde Deren’in küçük kardeşi Arda’nın altı çok kötü pişmiş, küçük bebecik çok acı çekmektedir. Özlem hanım sonunda çareyi Doktoramcam’a gitmekte bulur.

Bölüm Senaryosu
Anlatıcı: Arda bebek son günlerde olduğu gibi bugün de biraz huzursuzdu. Deren kardeşine bakmaya gitti. Arda sürekli hareket ediyor, bir türlü uyuyamıyordu.  Birden canı acır gibi ağlamaya başlayınca Deren koşa koşa annesine seslendi.

Deren: Anneciğim anneciğim!  Kardeşim bugün çok mutsuz, bak şimdi de ağlıyor.

Özlem Hanım: Daha şimdi emzirdim, gazını çıkardım, altını da temizledim, dün poposu biraz kırmızı olmuştu, pişik kremini de sürdüm. Acaba ondan mı ağlıyor?

Anlatıcı: Özlem Hanım o gün de bekler, bebeğin altını sık sık temizler, pişik kremini sürer, ancak ertesi gün Arda’nın bezini açtığında poposunun kıpkırmızı olduğunu görür, küçük bebecik dokunur dokunmaz ağlamaya başlar.

Özlem Hanım: Aaaa bir gecede nasıl bu hale geldi. Derencim hadi giyin Doktoramcam’a gidiyoruz, kardeşin neden mutsuzmuş öğrenelim.

Doktoramcam: Merhaba Özlem Hanım, hoş geldin Derencim, ne oldu Arda bebek mi hastalandı yoksa?

Deren: Evet Doktoramcacım, 2 gündür kardeşim çok mutsuz, hep ağlıyor.

Doktoramcam: Kardeşinin ateşi var mı bakalım?

Deren: Annemle bugün evde ölçtük. Ateşi yoktu Doktoramcacım,

Özlem Hanım: Evet Doktor Bey ateşi yok, 2 gündür biraz huzursuz, altı da çok kırmızı olmuş.

Doktoramcam: Gel bakalım küçük bey, kontrol edelim neyiniz varmış. (O sırada Özlem Hanım bebeği  muayene masasına  yatırır ve  soyar.)

Anlatıcı: Doktoramcamız Arda bebeği muayene eder, boğazına, kulaklarına ve dişetlerine bakar, bezini açıp altını inceler ve ateşini ölçer.

(Masasına oturur, bilgisayara bulgularını yazar)

Bölüm senaryosunun devamı

Doktoramcam: Derencim kardeşin altı pişmiş o kadar, ancak bir de çişine tahlil yapacağız.

Deren: Neden çişine bakacağız Doktoramcacım?

Doktoramcam: Muayenede görmediğimiz bir mikrop kardeşinin çişinde saklanmış olabilir, o yüzden. Özlem Hanım Arda’nın ateşi yok, diş çıkarmıyor, kulağı boğazı normal. Sadece altı çok pişmiş. Bu nedenle bir çiş tahlili yapmamız gerekiyor.

Özlem Hanım: Bir gecede bu hale geldi. Geçen sefer dediğiniz gibi, bezini sık  sık değiştiriyorum, ıslak pamukla  ya da  alkolsüz  parfümsüz  doğal  ıslak  mendillerle temizliyorum,  verdiğiniz  pişik  kremini  de her seferinde  sürüyorum.

Doktoramcam: Her şeyi çok iyi yaptığınızı biliyorum Özlem Hanım, Deren de size  yardım  ediyordur, değil mi Deren?

Deren: (Deren gururla söyler) Evet Doktoramcacım, Ardanın bezini ve  kremini anneme hep ben getiriyorum.

Doktoramcam: Aferin Derencim (başını okşar). (Özlem hanıma  döner) bazen ne  kadar dikkat  etsek de  olabilir, üzülmeyin,  bu  yazdığım  ilaçlı kremleri  sürün,  birkaç günde bir şey kalmaz. / Çiş tahlilinin sonucunu da bekleyelim.

Özlem Hanım: Teşekkür ederiz Doktoramcam, iyi ki varsınız.

 Doktoramcam: Rica ederim. Daha fazlasını öğrenmek için Doktoramcam.com’un “Bebek Bakımı” bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here