Karın Germe Ameliyatı – Hamilelik Çatlakları

Karın Germe Ameliyatı - Hamilelik Çatlakları
Karın Germe Ameliyatı - Hamilelik Çatlakları

Hamilelik sonrası oluşan karın çatlakları, kadınların gebelik döneminde meydana gelen ve bu dönemdeki en fazla sorun edilen konulardan biridir. Bunun için hamilelik sonrasında kadınlar psikolojik olarak bundan olumsuz etkilenir ve fizyolojileri bozulabilir. Doğumun yaklaşmasıyla birlikte hormonal değişimler yaşayan kadınlar, bu esnada daha fazla kilo almakta ve cildin gerginliğinin artması sonucunda karında çatlak adı verilen çizgiler oluşmaktadır. Bu sorun kadında genetik yatkınlık nedeniyle de meydana gelebilir. Beyaz cilt yapısına sahip olan kadınlarda daha belirgin karın çatlakları meydana gelir. Bunların neden kaynaklandığı tam olarak bilinmese de, kadınların çoğunda hamilelik sonrasında karın çatlakları oluşmaktadır.

Karın çatlakları neden olur?

Cildin yapısı epidermis, dermis ve deri altı yumuşak dokudan meydana gelen bir yapısı vardır. Cildi vücudu saran bir örtü olarak düşünürseniz, bunu etrafından çekiştirdiğinizde nasıl yırtılırsa, karın bölgesindeki ciltte hamilelik döneminde genişlemeye bağlı olarak çatlakların oluşması normal kabul edilmelidir.

Karın çatlakları kimlerde daha fazla görülür?

· Vücut kitle indeksi yüksek olanlar: Kadının kilosu boyuna göre daha fazlaysa, gebelikte rahimin büyümesi nedeniyle ciltteki gerilme daha fazla artacağından karında çatlak oluşumu meydana gelir.

· Gebe kadının yaşı: Kadınların yaşı daha genç olduğunda, cildi daha gergin olur. Bu etkiyle erken yaşta oluşan gebeliklerde karında çatlak oluşma riski daha fazladır. 18 yaş civarında olan kadınların hamilelik sonrası karın çatlakları oluşma riski daha yüksektir.

· Gebelik döneminde kadının fazla kilo alması: Gebelik dönemine giren kadınların bu süreçte alacağı kilolar kontrol altına alınmaya çalışılır. Kadınların kilo alması durumunda cilt altında bulunan yağ dokusunda artış meydana geleceğinden, ciltte genişlemeye ve dolayısıyla karın bölgesinin çatlamasına sebep olur.

· Kalıtsal öykü: Ailesinde anne, kız kardeş gibi en yakınlarda hamilelik sonrası karında çatlak oluşumu varsa, cildin genetik olarak çatlamaya yatkın olduğu düşünülür.

Hamilelik çatlakları oluşmadan önlenebilir mi?

Hamilelik sonrası karında oluşan çatlakları, gebelik döneminde oluşmadan önce alınacak tedbirlerle biraz olsun engellemek mümkündür. Gebelik döneminde olan kadınların düzenli ve bol miktarda sıvı alması, gebeliğin ilk dönemlerinde karın ve bacak bölgelerine uygulanan kremlerle yapılacak masaj karında çatlakların oluşmasını engellemese bile, daha fazla büyümesine ve gelişmesine engel olabilir. Ayrıca hamile kadınların bu dönemde sıcak suyla duş alması kesinlikle tavsiye edilmez. Ilık duş almaları daha faydalı olur. Duş sırasında çatlakların oluşabileceği karın bölgesine yapacakları dairesel masajlarla ciltte meydana gelebilecek çatlaklar azaltılabilir. Ilık duş ve soğuk duş almanın normalde faydası vardır. Bunlar ciltte şok etkisi yaptığından, cildin güçlenmesine yarar. Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir. Hamilelik sonrası karın çatlaklarının oluşumunu önlemek, meydana gelmiş olan karın çatlaklarını yok etmekten daha kolay olacaktır.

Hamilelik çatlakları nasıl tedavi edilir?

Kadınların çok eski dönemlerden beri sorunları olan, hamilelik sonrası karın bölgesinde oluşan çatlaklar, günümüzde geliştirilen yeni yöntemlerle uygun zamanda müdahale edildiğinde başarılı şekilde tedavi edilmektedir. Karında oluşan çatlakların henüz kızarıklık halinde olduğu dönemde uygulanacak olan lazer tedavileri, bunların giderilmesinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu şekilde karın bölgesine uygulanan tedavilerde ciltte tamamen bir iyileşme sağlamasa da, belirgin derecede iyileşme gözlenir. Karındaki çatlakların daha ileri aşamasında beyaz bir renk alması durumunda, dermaroller tedavisi ve fraksiyonel lazer tedavisi  daha olumlu sonuçlar verir.

Yapılan bu tedavilerin dışında kadınların evde kendilerinin uygulayacağı bazı tedaviler de, hamilelik sonrası karında çatlakların gelişmesini engelleyebilir. Özellikle karın bölgesine yeni oluşan çatlaklarda doğal karışımların kullanılması fayda sağlayabilir. Bunlar genellikle yan etkisi olmayan bitkisel ürünlerdir. Ancak bunların hamilelik döneminde kullanılması durumunda doktora danışılmasında fayda vardır. Bu dönemde karında oluşacak çatlaklar için hakiki saf zeytinyağı, kayısı yağı, kakao yağı, çörekotu yağı, kantaron yağı, melisa yağı ve buğday yağı kullanılabilir. Bu bitkisel yağlar tek başına ya da aynı oranda birbiriyle karıştırılarak, cildin nemlendirilmesi ve esnekliğinin kazandırılması durumunda hamilelik sonrası çatlak oluşumuna engel olmak mümkün olabilir.

Piyasada bu amaçla satılan çatlak önleyici olarak lanse edilen kremlerin pek faydası olduğu söylenemez. Çünkü hamile olan kadında risk faktörleri bulunuyorsa, hamilelik sonrası karın çatlakları oluşur. Ancak alınacak tedbirlerle bu çatlaklar en az seviyede tutulabilir. Hamilelik sonrası karında oluşan çatlakların ilk bir yıl içinde tedavi edilmesi halinde, daha olumlu sonuçların alınması sağlanabilir. Bitkisel yağların bile hamilelikten sonra karın bölgesine sürülmesi, çatlakları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Hamilelik çatlaklarının kesin tedavisi nasıl olur?

Yapılan tüm çabalara rağmen, karın bölgesinde oluşan çatlaklar giderilmezse, bunun en kolay ve kesin çözüm yolu estetik karın ameliyatı olacaktır. Uygulanacak ameliyatla gergin ve çatlaksız bir görünüm elde edilebilir. Fakat çoğu kadın bu ameliyatların pahalı olduğunu ya da zor olduğunu düşündüğünden, genellikle diğer yöntemleri uygulamaya çalışır. Diğer yöntemler belki fayda sağlamış olsa da, bu çok uzun bir süreçte gerçekleşir. Hem düzenli olarak uygulanması gerekir, hem de sabır isteyen bir uygulamadır. Fakat estetik karın ameliyatı kısa sürede bu çatlaklardan kurtulmanızı sağlar. Uygulanacak ameliyat sadece karın altında meydana gelmiş çatlaklar için yapılıyorsa, son derece kolay bir şekilde yapılır. Mini karın germe ameliyatı olarak bilinen bu yöntemde, göbek deliğinin altından karın derisi gerildiğinden çatlaklar yok edilir. Bu karın çatlaklarının karnın alt bölgesinde oluşması halinde uygulanır. Ancak karnın tamamını kapsayan çatlakların oluşması halinde, tam karın germe yöntemi uygulanarak estetik görünümlü çatlağı olmayan bir karna sahip olunabilir. Bu yüzden kadınların hamilelik sonrası karın çatlaklarını fazla sorun etmemesi gerekir. Bu çatlakların mutlaka tedavisi var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here