Keçi Sütü Bebekler İçin Uygun mu?

Keçi Sütü
Keçi Sütü

Annelerin en çok önem verdikleri konulardan bir tanesi de bebeklerini en sağlıklı şekilde besleyebilmek. Biraz  da  reklam  baskısıyla,  anneler  bir  an  önce bebeklerine  süt  vermek  isterler.

Oysa  her  canlının  kendi sütü onun için en iyisidir. Dünyada başka canlının sütünü içen, insandan başka bir varlık da yoktur aslında.

Hepinizin bildiği gibi inek sütü 1 yaşın altındaki çocuklarda şimdi çiğ olarak veya muhallebi içinde kullanılmamalıdır. Eğer çocukta ciddi bir inek sütü alerjisi yoksa, sadece yoğurt ve peynir gibi mayalı ürünlerde kullanmakta bir sakınca yoktur. Çünkü  mayalanma işlemi  sütün  alerjik  özelliklerini  büyük  oranda  azaltmaktadır. Annelerimizin çoğu her zaman bir arayış içine girerler ve bize sık sık sorulan soru “Madem inek sütü veremiyoruz, keçi sütünün alerjik özellikleri daha az, anne sütüne daha yakın, acaba bunu bebeğimize verebilir miyiz?”

Keçi sütünün inek sütüne göre biraz daha az alerjik olduğu  ve  daha kolay sindirildiği  doğrudur. Ancak  yine  de 1 yaşın altındaki bebeklerin böbrekleri, sindirim sistemi, bağışıklık  sistemi  için ve alerji açısından çok  da  masum  değildir. Bu nedenle arzu edenler bebeklerine 6 aydan itibaren keçi sütü ile yapılmış yoğurt ve peynir verebilirler, fakat keçi sütü ile yapılmış muhallebi, keçi sütüne bisküvi eklemek ve direk olarak çiğ  olarak  içirmek aynı  inek  sütünde  olduğu  gibi 1 yaşına kadar yapılamaması gereken beslenme uygulamalarıdır.

Aşağıdaki videolarda Prof. Dr. İpek Akman, “Yenidoğan Bebek Beslenmesi” ve “Doğum Travmaları” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here