Kepçe Kulak

Kepçe Kulak
Kepçe Kulak

     Çocukluğunuza dönerseniz eğer göreceksiniz ki arkadaşlarımız arasında şaka konusu olan bazı eksikliklerimizle dalga geçtik. Kimi zaman büyük bir burunla, kimi zaman kıvırcık saçlarla, kimi zamanda kepçe kulaklarla ilgili arkadaşlarımıza takıldık. Bu sorunlar içinde en çok ön planda olan kepçe kulaklar her zaman sahiplerine bir sıkıntı yaratmıştır. Bazen saçlar ile kapatarak, bazende ilgiyi başka yönlere yönelterek bu kusur örtüldü. Tek sorun kepçe kulak sahipleri ile dalga geçilmesiydi. Böyle bir şeyi yaşamak bazen çocukların iç dünyasında derin yaralar açmaktadır. Hatta çocukların sosyal fobiler yaşamasına bile neden olmaktadır. Sorunun çözümü için ailelere çok iş düşüyor. Bu konuda bilinçli olunmalı ve  kepçe kulağın çocuğun psikolojisini etkileyecek raddeye gelmesi önlenmelidir.

Kepçe kulak ameliyatı

Kepçe kulak günümüz cerrahi teknikleriyle çok kolay bir şekilde çözülebilmekte  fakat ailelerin bu konuda biraz duyarsızlığı, biraz operasyon korkusu, biraz da saçlar ile kapatılabilmesi nedeniyle ihmal edilmektedir. Kepçe kulak sorunu 5 yaşından itibaren düzeltilebilir. Çünkü 5 yaşında kulak kepçesi erişkin boyutunun %90 ına ulaşmaktadır. Verilen şekil hem gelişimine hemde kulak şekline ve duymasına zarar vermemektedir. Bir kulağın kepçe olduğuna karar vermek için kafa ile kulak arasındaki mesafe 2 cm den fazla olmalı ya da aradaki açı 45 dereceden fazla olmalıdır.

Ameliyat nasıl yapılır?

Cerrahi kararı alındığında genel anestezi altında can yakmadan yapılan operasyon kusurların düzeltilmesi ve uygun kulak duruşu verilerek iki kulak bir buçuk saatte düzeltilir. Büyük çoğunlukla kulağın anatomik yapısını bozmadan kesmeden sadece dayanıklı iplerle dikilerek şekil vererek yapılır. Operasyondan sonra yatış yoktur. 1 haftalık bir bandaj süresi ve sonrasında da 1 haftalık gece bandajı takılarak istenen sonuca ulaşılır.

Sonuç olarak çocuğumuzun sosyal ve kişisel gelişimine bir katkıda bulunarak sürekli “Hey Kepçe Kulaklı” olarak anılmasını önleyerek, onu güçlü ve kendi ile barışık bir birey olmasında büyük yol kat etmiş oluruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here