Kıl Kurdu

Kıl Kurdu
Kıl Kurdu

İçindekiler

Kıl Kurdu Nedir?

Kıl kurdu (Enterobius vermicularis) dünyanın her yerinde, her yaşta ve her sosyal kesimden insanda hastalık yapabilen bir parazittir. Daha çok çocuk yaş grubunda görülür ama sanılanın aksine zararsızdır.

Erişkin şekli 1 cm boyda, sarı-beyaz renkte ve iplik inceliğindedir. Kalın bağırsakların çıkan kısmında, kör bağırsak ve apendikste yaşarlar.

Kıl kurdunun bulaşması, yumurtalarının ağız yolu ile alınması sonucu gerçekleşir! Pekiyi bu yumurtalar nasıl olur da sağlıklı bir çocuğun ağzına kadar gelir?

Belirtileri

Kıl kurdu nadiren ağır hastalık tablosu yapar. En sık belirti makatta gece ortaya çıkan kaşıntı ve buna bağlı uyku bozukluğudur. Karın ağrısı, kilo kaybı, iştahsızlık, diş gıcırdatma nadiren rahatsızlık verir. Nadiren kız çocuklarında anüsten genital bölgeye ulaşarak vulvuvaginit ve üriner enfeksiyon yaptığı görülmüştür.

Aşağıdaki videolarda Uzm Dr. İsmail Gönen, “Çocuklarda Karın Ağrısı” ve “Aşılar” konusuyla ilgili bilgiler veriyor.

Kıl Kurdu Tanısı

Esas tanı yöntemi yumurtaların anüs etrafında gösterilmesidir. Parazit gece ve sabah karşı yumurtlamak için anüsten dışarı çıktığı için anüse yapıştırılan selofan banda yapışan yumurtalar mikroskopla görülebilir.Parazitin dışkıda gösterilmesi daha zordur. Bazen hareketli kıl kurları çocuğun anüsünde aile tarafından da görülebilir.

Kıl Kurdu Tedavisi

İlaç tedavisi mümkündür. Birinci ilaç mebendazol (100 mg tek doz) olmalıdır. Alternatif ilaçlar albendazol veya pirantel pamoattır. (Doktorunuza danışın). Aile içi bulaşma son derece kolay olduğu için aile tedavisi önerilir.

Kıl Kurdundan Korunma ve genel hijyen özellikleri

Gece makat kaşıntısı yaptığından mutlaka sabah uyanır uyanmaz eller çok iyi sabunlanmalı,çarşafa dökülmüş olması muhtemel yumurtalarda kurtulmak için ya çarşaf silkelenmeden yavaşça kaldırılıp çamaşır makinesine atılmalı yada kızgın ütü ile ütülenmelidir. Taharetlenme sonrası da al temziliğine dikkat edilmeli, çocuğun iç çamaşırları yüksek ısı ile yıkanıp yüksek sıcaklıkta ütülenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here