Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak Aşısı ( KKK-MMR )

Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak Aşısı ( KKK-MMR )
Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak Aşısı ( KKK-MMR )

Bu aşı bir seferde üç hastalıktan korunmayı sağlar. Halk arasında Kızamık karması diye de bilinir.

Kızamık

Belirgin kırmızı lekelere yol açan viral bir enfeksiyondur. Bu hastalık, soğuk algınlığı ve yüksek ateş ile karakterize edilir. Erken dönem ve geç dönemde birçok ciddi hastalık ve sakatlık hatta ölüme gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Ülkemizde eskiden 9. ayda Avrupa-Amerika gibi yerlerde 12. ayda uygulanırdı. Ülkemizde bu hastalık sık görüldüğü için bizde aşı 3 ay erken yapılırdı, bu yüzden de koruma düzeyini arttırılabilmek amacıyla 15. ayda tekrarlanırdı.

Mart 2006 itibarıyla biz de gelişmiş ülkelerdeki 12 aydaki tek uygulama takvimine geçmiş bulunmaktayız. 12. ayda uygulandığı takdirde 15 ay tekrarı gerekmez. Sağlık Bakanlığımızın her yıl yaptığı kampanyalarla Kızamık, Çocuk Felcinden sonra, yok edilmeye çalışılan 2. hastalıktır. Salgın şüphesi olan durumlarda bazen ek dozlar da yapılmaktadır.

Kızamıkçık ya da Alman Kızamığı

Viral bir enfeksiyon olması, ateş ve deride kırmızılıklara yol açması bakımından Kızamığa benzer. Boyun bölgesinde kafa arkası ve kulak önündeki lenf bezleri de şişebilir. Aşıyı olmamış kız çocukları ileride hamile iken hastalanırlarsa özürlü bir çocuğa sahip olabilirler.

Kabakulak

Tükürük bezlerinde şişmeye yol açan bulaşıcı viral bir hastalıktır. Şişme yüzün tek ya da iki tarafında ortaya çıkabilir. Kabakulak genellikle ateş ve hasta yemek yerken ya da ağzını açtığında ortaya çıkan çene ve yanak ağrısı ile birlikte görülür. En ciddi komplikasyonu erkek çocuklarda testislerin(yumurta) etkilenmesi ile kısırlıktır.

İlk KKK aşısı bebeğe 12. ayda uygulanır. 3 hastalığın da komplikasyonlarını önleyebilmek için 4-6 yaş civarında tekrarının uygulanması gerekmektedir.

Aşının ciddi bir yan etkisi yoktur. Bazen ateş, çok nadiren de kızamık gibi bir deri döküntüsü veya yanaklarda şişme ağrı gibi hafif kabakulak belirtileri olabilir. Ateş olursa da aşıdan 6-11 gün sonra bile geç görülebilir. Gereğinde ateş düşürücü ilaçlarla müdahale edilebilir. Toplumumuz açısından sevindirici bir şey, bu 3’lü aşı 2006’dan beri 1 yaş ve ilkokul 1. sınıf olmak üzere ulusal aşı programına dahil edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here