Kızamıkçık

Kızamıkçık
Kızamıkçık

İçindekiler

Kızamıkçık Nedir?

Kızamıkçık daha çok çocuklarda  görülen,  viral  döküntülü bir hastalıktır.1941 yılında gebelikte annenin geçirdiği kızamıkçık enfeksiyonunun bebekte doğumsal sakatlıklara neden olabileceği fark edilmiş ve bu zamandan sonra hastalık önem  kazanmıştır. Kırmızı döküntüler kulak arkasında, boyun bölgesinde, kulak  arkasında ve kafanın arka alt bölgesinde lenf bezlerinin şişmesi ve hafif bir ateş ile seyreden genellikle basit   bir hastalıktır. Hastaların %25-50’sinde hiçbir belirti olmayabilir veya  sadece lenf bezlerinin şişmesi ile ortaya çıkabilir.

Nasıl bulaşır?

Hastalık hasta kişini ağız ve boğazındaki salgılarla direk temas veya bunların aksırık sırasında damlacık yoluyla bulaşır. Aşının yaygın olarak kullanılmasından önce, kış sonu veya bahar başlangıcında görülürken, aşının yaygın kullanıldığı bölgelerde sadece aşısız genç erişkin kişilerde salgınlar görülebilmektedir. Aşılama ve hastalığı geçirme genellikle yaşam boyu koruyucudur. Hastalık hasta kişi ile temastan genellikle 14 ile 21  gün  sonra belirtiler vermeye başlar ve döküntü çıktıktan 1- 2 gün sonrasına kadar hala bulaşıcıdır.

Belirtileri

Genellikle çocuklarda kızamıkta olduğu gibi öncesinde nezle tarzı bir  Prodrom(ön belirti) dönemi yoktur. Ön belirtiler daha çok erişkin ve adolesan döneminde görülür döküntüler pembe kırmızı renkte döküntü önce yüz bölgesinden başlar genellikle 24 saat içinde hızla  boyun kollar gövdeye yayılır. Döküntüler kızamıkta olduğu gibi birbiriyle birleşme eğiliminde değildir, 2. günde önce yüzde olmak üzere kaybolmaya başlar. Lenf bezlerinde şişme genellikle  birçok vakada vardır, döküntüden önce hatta  birkaç gün önce başlayabilir.

Kızamıkçık tanısı

Genellikle özel bir durum yoksa test yapmaya gerek yoktur. Kızamıkçıklı bir kişiyle temas öyküsü ön belirtilerin olmayışı döküntünün özellikleri lenf bezlerinin şişmesiyle birlikte görülmesi tanıya yeterlidir.

Kızamıkçık komplikasyonları

Bu  hastalıkta  komplikasyonlar nadirdir.  Artrit, beyin iltihabı, trombosit  sayısında düşüş  bazen  görülebilir. Beyin iltihabı 1/6000 sıklıkla görülür oldukça iyi huyludur. Kızamıkçığa bağlı beyin iltihabında(ensefalit) ölüm ile sakatlık neredeyse hiç olmaz. Trombosit sayısında düşüşe bağlı olarak, nadiren bazı  organlarda kanama görülebilmekle birlikte ciddi kanamalar nadirdir.

Kızamıkçık tedavisi

Genellikle ateşin düşürülmesinin dışında özel bir tedavisi  yoktur. Viral bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanılmaz.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, “Döküntülü Çocuk Hastalıkları” ve “Yenidoğan Bebek Bakımı” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here