Kök Hücre

Kök Hücre Tedavileri
Kök Hücre Tedavileri

Sevgili okurlar bu  çok önemli, ancak karmaşık konuyu tıbbi literatürden de destek alarak mümkün olduğunca  anlayacağınız Türkçe terimlerle zenginleştirerek özetlemeye çalıştım. Kök hücre gerek  insan embriyosu,  gerek  vücudun  çeşitli  bölgelerinden elde  edilen  ve bölünerek  farklı  hücrelere  dönüşebilme  yeteneği olan  hücrelerdir.

Kemik  iliğinden  elde  edilen kök  hücreler  lösemi,  ağır  aplastik  anemi  ve  bazı  kanser  türlerinde  zaten  başarıyla  kullanılmaktadır. İnsanların  asıl  merakı felç, kalp krizi gibi  geriye dönüşsüz hücre  ölümü ve  organ  hasarıyla seyreden  hastalıklarda  ne  kadar  ümit  vaad  ettiğiyle  ilgilidir.

Kök  hücrelerin  sınıflamasına  gelince, bunu daha çok hücrelerin dönüşebilme yeteneğine göre yapmakta fayda görüyorum

Totipotent hücreler, kök hücrelerin en yetenekli olanlarıdır, bu hücreler tüm ve yaşayan bir organizmayı-canlıyı oluşturabilme yeteneğine sahiptirler embriyonun  ve embriyo dışındaki tüm doku hücre tiplerine dönüşebilirler

Pluripotent hücreler totipotent hücreye yakın derecede yetenekli, neredeyse tüm hücrelere dönüşebilen hücrelerdir.

Olipotent kök hücreler, eğer kan dokusuysa kan dokusunun  birçok hücresine, eğer kalp dokusuysa kalp dokusunun birçok hücresine,  yani   benzer hücre gruplarına dönüşebilme yeteneğine sahiptir.

Unipotent kök hücreler ise,başak  hücreye  dönüşmez,  ancak  kendini  yenileyebilir.  O dokudaki normal hücreden farkları,  kendilerini yenileme yeteneğine sahip olmalarıdır.

Aşağıdaki videolarda Prof. Dr. Leyla Ağaoğlu, “Akdeniz Anemisi” ile ilgili konular hakkında bilgiler veriyor.

Kök hücreler nereden elde edilir?

İnsan embriyosu kök hücreleri: Embriyonun 4 5 günlük aşamasında 50 ila 150 hücreden oluşan bilastokistlerden alınan hücrelerdir Bunlar en yetenekli pluripotent hücrelerdir. Fakat yapılan çalışmalarda doku reddi veya verilen kişide teratom dediğimiz tümör oluşumu dolayısıyla kullanımı henüz tam olarak uygulamaya geçmemiştir.  Ayrıca bu  konuda  bazı  etik  sorunlar da vardır.

Yetişkin  kök hücreler: Burada  yetişkinden maksat  yaşı  büyük insan  demek  değildir. Tam
bir insan organizmasına dönüşmüş kişiden alınan hücre demektir. Yani ufak bir bebeğin kendisinden de kök hücre elde edilebilir. Yetişkin kök hücresi ancak kordon kanından alınırsa pluripotentir fakat bunlar çok az miktarda bulunur. Kemik iliğindeki kök hücrelerin miktarı da yaşlanmayla azalır.

Kök hücrelerin hastalıkların tedavisinde kullanımına da başka bir yazımda değineceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here