Maske Nasıl Takılır? Ne İşe Yarar? Nerede Satılır?

COVID-19’un yayılmasını önlemek ve bu hastalığa yakalanmamak için mutlaka alınması gereken önlemlerin başında maske kullanımı geliyor. Pandemi öncesi birçok insanın hayatında hemen hemen hiç yer almayan maskenin bir anda gündelik hayatımızın bir parçası olması ile kafalarda birçok soru işareti uyandı. Bunlardan bir tanesi de “maske nasıl takılır?” sorusu oldu. Özellikle kalabalık ortamlarda insanların hastalık yaymaması için maskelerini düzgün bir şekilde takması gerekiyor. Aksi taktirde alınan önemlerin bir koruyuculuğu ya da önemi kalmıyor. Günümüzde özellikle kapalı alanlarda aşı durumuna bakılmaksızın herkesin maske takması bir zorunluluk. Pandeminin başlarında tüm dünya böyle bir duruma hazırlıklı olmadığı için maske bulmak ya da satın almak oldukça zordu. Ancak pandeminin ve maske kullanımının hayatımızın bir parçası olması ile “maske nerede bulabiliriz?” sorusu da geçmişte kaldı; internette maske bulmak oldukça kolay hale geldi. Avansas kalitesi ve güvencesiyle orijinal Evony maske çeşitlerini kolayca alabilir, salgına ve diğer pek çok hastalığa karşı en geçerli önlemlerden birisine sahip olabilirsiniz.

Maske Nasıl Takılır?

Maske takmak hastalıktan korunmak için mutlaka yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Ancak maskenin koruma sağlaması için doğru bir şekilde takılması gerekir. Bu nedenle “maske nasıl takılır?” sorusunun cevabı oldukça önemlidir. İlk olarak maskeye dokunmadan önce ve dokunduktan sonra eller mutlaka temizlenmelidir. Takmak için maskenin kenarlarında yer alan bantlardan ya da iplerden tutmak gerekir. Maske takıldıktan sonra burnu, ağzı ve çenenin alt kısmını kapattığından ve yanlardan hava almadığından emin olmak koruyuculuk açısından önemlidir. Maske burnu açıkta bırakacak ya da yanlardan hava alacak şekilde takıldığında bütün koruyucu özelliğini kaybetmektedir. Maskeyi taktıktan sonra rahat bir şekilde nefes alabilmeniz ve konuşabilmeniz de maskenin doğru takıldığının önemli bir göstergesidir. Koruyucu maskeler tek kullanımlıktır ve herhangi bir şekilde yıkanıp tekrar kullanılmamalıdır.

Virüslere Karşın Kullandığımız Maskeler Ne İşe Yarar?

Pandemi döneminde hem hastaların hem de sağlıklı olan kişilerin maske takması büyük bir öneme sahip. Bu da “maske ne işe yarar?” sorusunu akla getirmektedir. COVID-19, grip ya da soğuk algınlığı olan birisi nefes verdiğinde, öksürdüğünde ya da hapşırdığında etrafa küçük partiküller saçmaktadır. Bu partiküller gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlardadır. Partiküllerin içerisinde ise hastalığı yayacak virüsler yer almaktadır. Öksürme ya da hapşırma durumunda havaya yayılan virüsler uzun süreler boyunca havada asılı kalabilirler. Bu partiküllerin diğer insanlar tarafından solunması durumunda ise hastalık bulaşı ihtimali gündeme gelir. Benzer bir şekilde bu partiküllerin yer aldığı yüzeylere dokunmak da hastalığın yayılmasına neden olmaktadır, ancak yüzey bulaşı solunum bulaşına kıyasla daha az gerçekleşir.

Maskeler havada ya da yüzeyde kalan partiküllerin filtrelenmesini sağlar. Maske kullanan kişi normal bir şekilde nefes alırken havada asılı kalmış olan virüsü içine çekmeyerek hastalıktan korunur. Maskeler iki yönlü bir filtreleme sağlamaktadır. Bu nedenle hasta olan bir kişinin de hastalık yaymaması için maske takması gerekir. Hasta olan kişiler maske takarak öksürdüklerinde ya da hapşırdıklarında virüslerin etrafa yayılmasının önüne geçebilirler.

Maskeler Tam Koruma Sağlıyor mu?

Farklı fonksiyonlara sahip farklı maske çeşitleri bulunur. Pandemi döneminde kullanılan maskeler cerrahi maske adı verilen maske türleridir ve hava yoluyla bulaşan hastalıklarda koruma sağlamaktadır. Ancak bunun için doğru bir şekilde kullanılmaları gerekir. Doğru maske kullanımıyla beraber özellikle kalabalık ortamlarda mesafeye dikkat etmek ve elleri her daim temiz tutmak pandemi döneminde hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Maske Takarken Yapılan Yanlışlar

Maske takarken yapılan yanlışların başında maskenin koruyucu yüzeyine dokunmak gelir. Maskeyi takarken koruyucu yüzeyi yerine kulağa takılacak olan koruyucu bantlarından takmak gerekmektedir. Bunun dışında oldukça yaygın görülen bir diğer yanlış da maskenin burnu dışarıda bırakacak şekilde takılmasıdır. Bu durumda burun bölgesi korunmasız kalmaktadır. Kalabalık yerlerde maskeyi çenenin altına indirmek de yapılan bir diğer yanlıştır. Maskeyi kullanırken burun, ağız ve çene bölgesinin tamamen kapalı olduğundan emin olmak gerekir.

Aradığın Maske Çeşitleri Avansas’ta

Salgından ve hastalıklardan korunmak için standartlara uygun, güvenilir maskeler kullanmak gerekir. Güvenilir ve onaylı “maske nerede satılır?” sorusunun cevabını arıyorsanız, Avansas doğru adres. Pandemi ile “güvenilir maske nerede bulabiliriz?” sorusu en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Güvenilir ve kaliteli markalara ürün yelpazesinde yer veren Avansas’ta ihtiyacınız olan maske çeşitlerini bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here