Memeden Kesmek

Memeden Kesmek
Memeden Kesmek

Aslında Türkçe’de memeden kesmek deyince bebeğin anne sütü emmeyi tamamen bırakılması anlaşılıyor, peki bu ne kadar doğru? Çünkü İngilizce’de “Memeden kesme” “Weaning baby” anlamına  geliyor fakat burada kasdedilen ek gıdalara başlandığı dönemdeki kademeli azaltma dönemini de kapsıyor. Sonuç olarak bebekler 2 yaşına kadar anne sütü emzirmeye devam edilmelidir. 2012’de Sağlık Bakanlığımızın aldığı bir karara ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerine göre emzirme kademeli  olarak azaltılırken, ek gıdalar kademeli  olarak arttırılmalıdır. Ancak döneme göre bunun sıklığı çok önemli, o yüzden bu yazımızı bölümler halinde anne sütünü  azaltma veya memeden kesme olarak algılamanızı rica ediyorum. Buna  göre  6-24 arası anne sütünü azaltma  dönemi, 2 yaş sonrası gerçek anlamda  memeden  kesme  olarak  da  kabul edilebilir.

6-8 Ay Emzirme Düzeni

Son  yıllarda ek gıdaları 6-12 ay arası kademli  olarak  arttırılarak,  buna  oranla anne sütünün azaltılması önerilmektedir.  Buna  göre 6-8 ay  arası  günlük  enerjinin  %70-80’i  (7-8 kez  emme) anne  sütünden  gelmeli, ek  gıdaya  geçişte önerilen  tüm  besin çeşitlerinden her gün 2  tanesi seçilerek  verilmeli. 8 aydan  önce  4  öğün+kahvaltıya  geçilmemeli.  Eğer  anne sütü  yok  veya  yeterli  değilse,  o zaman alıştıktan  sonra önerilen  tüm  besin  çeşitleri  verilebilir.  6-8 ay  beslenme detayı için “6 Aylık Bebek Beslenmesi” yazımızı okuyunuz.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi”, “Sık Görülen Bebek Hastalıkları” ve çeşitli sağlık konularıyla ilgili bilgiler veriyor.

8-10 Ay Emzirme Düzeni

Buna  göre 8-10 ay  arası  günlük  enerjinin  %50-60’ı(5-6 kez  emme)  anne  sütünden  gelmeli. Anne sütünü  beslenmedeki  payını  azaltabilmek  için  artık  4  öğün+kahvaltıya  geçilmelidir. Anne sütü  azalan  çocuk  artık 200 ml’lik  öğünleri alabilir.  

10-12 Ay Emzirme Dönemi

Günlük  enerjinin %30-40’ını (3-4 kez  emme)geçmeyecek şekilde anne sütü alımına devam edilmelidir. Ek gıda çeşit ve miktarları  giderek artmakta.

12-24 Ay Emzirme Dönemi

Bebek 1-2 yaş arasında günlük protein ve kalori gereksiniminin %20-30’unu (2-3 kez  emme) anne sütünden almalıdır. Anne sütü bebeği enfeksiyonlardan korur. İnek  sütü  veya devam  sütleri ancak anne  sütü  yoksa  verilmelidir. Günde  2-3  kez  annesini  emen  bir  bebeğin  dışarıdan  ayrıca  süt  veya  mama  içmesi  gerekemez.

Bu  dönemdeki en önemli öneri  gece  emmesinin  kesilmesidir.   İnsanoğlu  1  yaştan  sonra  gece  beslenecek  şekilde  yaratılmamıştır. Gece emmek için uyanmak  demek, mide-barsak-böbrek-karaciğer-kalp  ve  beyin  dahil  hiçbir organımızın  uyuyamaması  anlamına gelir. Oysa  sağlıklı  gelişim  için  kesintisiz  bir  uyku  çok  önemlidir.  Üstelik  gece  yatarak  emmek  reflü,  orta  kulak  iltihabı  ve  diş  çürüğü  gibi  birçok  hastalığa  da  davetiye  çıkarır. Ama  çocuk  açlıktan  uyanıyor  ağlıyor  diyorsanız,  aslında  ihtiyaçtan  değil  psikolojik  bağımlılığından  dolayı  uyanır, ağlar ve meme ister, siz  vermeye  devam  ettiğiniz sürece  bu  kısır  döngüden  asla  çıkış  olmaz. Ancak  bu  değişiklik  çocuğun  hayatında  ciddi  bir dönüm  noktasıdır,  o yüzden  buna  kolay  alışabilmesi için  hastalık,  diş  çıkarma gibi zor dönemleri  seçmeyin.

İşinizi Kolaylaştıracak Bazı İpuçları:

  • Gündüzleri  dahi memeyi  emzik  niyetine  kullanmasına  izin vermeyin.
  • Herhangi  bir  nedenle  ağlayınca  susturmak-sakinleştirmek  için  emzirmeyin.
  • Gündüz  emmesi için  sabit bir  koltuğunuz  ve  saatiniz,  yani kurallarınız  olsun.  Bunu yapmanız  çocukta  yeni  bir  şartlı  refleks  oluşturarak, bu  alışkanlıktan  daha kolay kurtulmasını  sağlar.
  • Emzirmeyi  uykuya  geçiş  aracı  olarak kullanmayın
  • Geceye  karar  verince bunu  hemen ve tam uygulayın,  alışkanlıklardan  kurtulmak  bir seferde olur,  azaltarak değil.
  • Gece  kesmeye  karar  verince  siz  ve  eşiniz,  varsa  evdeki  diğer  aile  büyükleri  tutarlı  ve  kararlı  olmalı,  ağlıyor  diye  birkaç  gün  sonra  asla tekrar meme verilmemeli.
  • Çocuk  sevgi  eksikliği hissetmesin, terkedildiğini zannetmesin  diye  ağladığı  zaman  kucağınıza  alabilirsiniz,  saçlarını  okşayabilirsiniz,  sütyen  açılmadan  göğsünüze  koyarak  onu  yatıştırabilirsiniz, böylece  sizin  sıcaklığınızı,  kalp  sesinizi ve  kokunuzu  alarak sakinleşebilir. Ancak asla  gece memeye geri  dönüş  yapmayın, 2  yaşa  kadar gündüz  emzirin.

Memeden Tamamen Kesme

2  yaş  dolduğunda  yukarıdaki  öneriler  geçerli  olmak  şartıyla  yine  karar  verince  asla  geri  dönüşü olmamak  üzere, bunu  bir  seferde  ve  aniden  yapın,  yaşı  ilerlediği  için  anlayacağı  dille  onu  hazırlamaya  çalışabilirsiniz.  Çocuk  tüm  bu geçiş  dönemine  ağlayarak  ve  huy  değiştirerek  tepki  verebilir,  ancak üzülmeyin  alışacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here