Mutfakta Pişer İşler

Bu hafta Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Bu sebeple, sıradaki başarı öykümüzü kadınlara ayırmak istedik. Beyler kusura bakmasın ama, şu sıralar kadınlara ait o kadar çok başarı öyküsü var ki; içlerinden seçim yapmak zor oluyor.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Jülide Çelikkol Suner, “Anneler ve İş Hayatı Koçluğu” konusuyla ilgili bilgiler veriyor.

Bahsetmek istediğimiz öykü 2 kadına, İpek ve Pınar Hanım’a ait. Bu 2 kadının, bir mutfak sohbeti sırasında başlayan, büyüyerek bugünlere gelen öyküsü.

2 kadın bu sefer mutfakta bir başarı öyküsü pişirdiler

İpek Hanım ve Pınar Hanım’ın arkadaşlıkları çok uzun yıllara dayanıyor. İkisi de farklı alanlarda eğitim ve profesyonel tecrübeye sahip 2 kadının içinde aslında birer girişimci ruh yatıyor. Bundan yaklaşık 4-5 sene önce, internet üzerinden ticaretin kızışmaya başladığı günlerde, “acaba biz ne yapabiliriz ?” düşüncesiyle yola çıkıyorlar.
İkisi de kendi evlerinde mutfak masasının üzerine yerleştirdikleri bilgisayarları üzerinden çıkıyorlar yola. Öncelikle artık kullanmadıkları kıyafetleri 2. el olarak satmaya başlayan İpek Hanım ve Pınar Hanım, bir yandan da satabilecekleri farklı ürünlerin arayışına başlıyorlar. Bu arayış sırasında Japon Stil adı verilen tarzın çok popüler olduğunu fark ederek, bu kategoride bayan kıyafetleri ithal etmeye başlıyorlar.
Belli bir süre, ithal ettikleri ürünleri satan hanımlar, artan potansiyel ile birlikte yerli üretim arayışına geçiyorlar ve modellerini çeşitli atölyelerde ürettirmeye başlıyorlar.
Başlangıçta, tek bir e-ticaret sitesinde açtıkları dükkanları ile yol alırken, ürün ve kalite standartları ile yeni açılan tüm e-ticaret sitelerinin aranan satış noktalarından biri oluyorlar. Ve başarılı performansları sebebiyle, 2014 yılı sonunda da Türkiye’nin önde gelen bir e-ticaret sitesinden “Satış’ta Başarı Plaket’i”‘ni alıyorlar.
İpek ve Pınar Hanım’ın başarısının püf noktası, belki de iş ortaklıklarını da son derece dengeli ve verimli bir yapı üzerine kurmuş olmalarında yatıyor. İpek Hanım, ürün geliştirme, üretim ve finans konularını takip ediyor. Pınar Hanım da satış geliştirme, müşteri ve e-portal ilişkilerini takip ediyor.
Ruhlarındaki girişimciliği, başarılı ve süregelen bir iş ortaklığına çevirmeyi başaran 2 kadın, kendi arkadaşları arasından 2 tane daha ” Kadın İş Ortaklığı’nın doğmasına ilham kaynağı olmuşlar.
İpek ve Pınar Hanım’ın başarılarının devamını ve daha nice Kadın Ortaklığı’na ilham kaynağı olmalarını diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here