Okul Alışverişi İpuçları

Okul Alışverişi İpuçları
Okul Alışverişi İpuçları

İçindekiler

Okul İçin Gerekli Olan Eşyaları Alırken Ebeveynin Tercihleri mi Yoksa Çocuğun İsteklerimi Yerine Getirilmeli? Niçin? Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Okul için gerekli olan eşyaları alırken ebeveynin çocukla işbirliği kurarak beraber karar vermesi, fakat kendi tercihleri doğrultusunda çocuğu yönlendirilmesi gerekir. Çünkü çocuk eşyanın sadece rengine, albenisine kapılarak karar verir. Hâlbuki ebeveyn çocuk için en sağlıklı en kullanışlı en kaliteli olanı seçecektir.

2010-2011 eğitim öğretim yılına sayılı günler kala henüz okul kıyafeti almayan velileri kumaş seçimi konusunda uyardı.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topbaş, okul formalarının seçiminin, öğrencilerin sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurguladı.
Kıyafet seçiminde öğrencileri kış mevsiminde üşütmeyecek, terlediklerinde terlerini çekebilecek nitelikteki kumaşların tercih edilmesi gerektiğini belirten Topbaş, ”Bu nedenle okul kıyafetleri alınırken kıyafetlerin iç yüzlerine yerleştirilmiş etiketlerde yer alan yapım malzemeleri kontrol edilmeli, yün ve pamuk ağırlıklı kumaşlardan imal edilmiş kıyafetler tercih edilmelidir” dedi.
Polyester, naylon, akrilik gibi ipliklerle dokunmuş kumaşların, özellikle çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozabileceğini söyleyen Topbaş, ”Bu da halk arasında yaygın ismiyle üşütme, soğuk algınlığı olarak bilinen gribal enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir” diye konuştu.
Aşağıdaki videolarda Uzm.Psk. Mürvet Ülkü, “Çocuk Yetiştirmede Anne Baba Tutumları” ve “Çocuk ve Boşanma” konuları hakkında bilgiler veriyor.


Okul Formalarına Dikkat!

Giysinin kumaş kalitesinin bu açıdan son derece önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Topbaş, şunları kaydetti:
”Pamuklu ve yünlü haricindeki kumaşlar, belki maliyetlerinin ucuz olması ya da ütü tutmaları nedeniyle tercih ediliyor olabilir, ancak bu kumaşlar vücut sıcaklığını koruma ve kontrol altında tutmakta sorun oluşturur. Bu da hastalığa davetiye çıkarır. Bu nedenle okul üniformaları sadece renk ayırımlarıyla belirlenmemeli, kumaş nitelikleri de göz önünde bulundurulmalıdır

Ebeveyn, Kıyafet alırken nelere dikkat etmeli? Kalitesi nasıl olmalı? Kaliteli olduğunu nasıl anlarız?

Ebeveyn kıyafet alırken, kıyafetin TSE standartlarına uygun, kaliteli olmasına dikkat etmelidir. Kıyafet kumaşları sentetik olmamalı, yün ve pamuktan dokunmuş olmalıdır. Ucuz veya ütü tutması , kumaş için tercih nedeni olmamalıdır.

Okul kıyafetlerinin kumaş cinsi ne olmalıdır? Uzmanlar, yünlü ve pamuklu kumaşları öneriyor. Yünlü ve pamuklu kumaşlar niçin tercih edilmeli veya edilmemeli?

”Pamuklu ve yünlü harici kumaşlar, vücut sıcaklığının koruma ve kontrol altında tutmakta sorun oluşturur. Bu da hastalığa davetiye çıkarır. Bu nedenle okul üniformaları sadece renk ayırımlarıyla belirlenmemeli, kumaş nitelikleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Polyester, naylon, akrilik gibi ipliklerle dokunmuş kumaşların teri iyi çekmediği için vücudun ısısını bozabileceği söyleniyor. Ve bu kumaşların gribal enfeksiyonlara zemin hazırlandığı söyleniyor. Bu bilgiler doğrumudur?

Kıyafet seçiminde öğrencileri kış mevsiminde üşütmeyecek, terlediklerinde terlerini çekebilecek nitelikteki kumaşların tercih edilmesi gereklidir. Bu nedenle okul kıyafetleri alınırken kıyafetlerin iç yüzlerine yerleştirilmiş etiketlerde yer alan yapım malzemeleri kontrol edilmeli, yün ve pamuk ağırlıklı kumaşlardan imal edilmiş kıyafetler tercih edilmelidir.
Polyester, naylon, akrilik gibi ipliklerle dokunmuş kumaşlar, özellikle çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozabilir. ‘Bu da halk arasında yaygın ismiyle üşütme, soğuk algınlığı olarak bilinen gribal enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir.

Okul Çantası ve Okul Ayakkabısı Alırken, Sırt çantası ve ayakkabı alırken özellikle de nelere dikkat edilmeli? Ebeveynlerin bu konuda yaptıkları hatalar nelerdir?

Ayakkabı ve çantanın rengine ya da biçimine bakılarak tercih edilmesi birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilir.
Ağır okul çantaları öğrencileri omurga problemi yaşamasına neden oluyor. Özellikle omurgaya yapılan yüklenmeler, sırt ve bel ağrılarına yol açıyor. Seçilen ayakkabıların okul için uygun olmaması ise birçok ayak problemine davetiye çıkarıyor.
Uygun okul çantasının bel kemeri ve iki geniş omuz askısı olmalıdır. Çantanın arka kısmı, omuz askıları ve bel kemerinin yumuşak desteği bulunmalıdır. Sırt çantası uzun süreli kullanılacaksa tekerlekli olanlar tercih edilmelidir.
Çocuğun normal gelişimi için rahat, yumuşak ve esnek bir ayakkabı tercih edilmelidir. Terlemeye karşı ayakkabının iç yüzeyi ter emici bir malzemeden yapılmış olmalı, aynı zamanda da ayağı soğuktan korumalıdır. Ayakkabı çocuğun ayağına uygun(ne büyük, ne küçük) olmalıdır. Topuk kısmı ve ayak başparmağı tarafında bir parmak kadar boşluk olmalıdır. Ayakkabının ön kısmı geniş ve yuvarlak olmalı, arka kısmı güçlü ve nispeten hareketsiz olmalı, bağ ve yapışkanlı kısımlar topuğu ayakkabının arka kısmına sağlam şekilde tespit edebilmelidir.
Ayakkabının ön tarafı esnek olmalıdır. Ayakkabının esnek olması önemlidir çünkü sert ayakkabı ayak hareketliliğini ve kas gücünün gelişimini sınırlar. Ayakkabının üst kısmı yumuşak ve özellikle sıcak havalarda havayı geçiren bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Plastik ve diğer sentetik malzemelerden yapılan ayakkabılar yerine deri veya kanvas tercih edilmelidir.

Kırtasiye Ürünleri Alırken

Çocukların sağlığı ve güvenliği için kalitesiz, ucuz, markasız kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalıdır.
TSE’nin standartlarına göre, okul araç ve gereçleri ile kırtasiye malzemeleri alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar şöyledir:

– Defterler düzgün olmalı, kapak ve kâğıtlarda leke, delik ve buruşukluk olmamalıdır.

– Silgiler iz bırakmadan ve kâğıdı fazla yıpratmadan silmeli. Kokulu silgiler kanserojen olduğu için tercih edilmemelidir.

– Kalem gövdesinde yara, ezik, kıymık ve çatlak bulunmamalıdır. Suluboyalar homojen görünüşte ve renkte olmalı, renk dalgalanması görülmemelidir.

– Boya kaleminin yüzeyinde, kabarma, dökülme, çatlama, akma ve ton farkı bulunmamalıdır.

Kırtasiye Ürünleri Hangi Güvenilirlik Belgelerine Sahip Olması Gerekiyor? Aşağıdaki Bilgiyi Kullanabilir miyiz?

Avrupa Birliği’nde oyuncak sınıfına giren kırtasiye ürünlerinin tabi olduğu ‘EN 71’ serisi bir dizi standart yayınlanmıştır. Buna göre; oyuncak sınıfına giren ürünler için Avrupa Standartları EN 71-1 (Mekanik ve fiziksel özellikler), EN 71-3 (Ağır metallerin göçü), EN 71-6 (Yaş uyarı etiketlemesi), EN 71-7 (Parmak boyası standardı) ve EN 71-9 (Organik bileşenler) standartlarına uyulması zorunludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here