Otizm Erken Teşhisle Önlenebilir

M-CHAT Testi Nedir?

Otizmin ya da Yaygın Gelişimsel Bozukluk (YGB)’un belirtilerini erken çocukluk döneminde tespit etmek amacıyla geliştirilmiş bir otizm tarama ölçeğidir.

2001 yılında Robins, Fein, Barton ve Green tarafından geliştirilmiştir.

18 aya kadar erken dönemde otizm teşhisini koymayı veya en azından şüphelenmeyi sağlayan ve bizlere erken müdahale imkanı sunan çok değerli bir anket testidir.

M-CHAT sözcüğü ,  aşağıdaki İngilizce kelimelerin baş  harflerinden oluşur

Modified

CHeck  List

For  Autism

In  Toddlers

Bu kelime  dizisinin anlamı:  “15-18 aylık çocuklarda  otizm  için  kontrol  listesinin değiştirilmiş hali”. Yani  daha  önce  kullanılan  CHAT testinin değiştirilmiş,  sadece  anne  babalara  soru  sorularak  yapılan  şeklidir.

M-CHAT Testi Neden Önemlidir?

Otizm  teşhisi geç  konduğu  takdirde  ne  yazık  ki tedavisi  mümkün  olmayan  bir  hastalıktır. Tüm dünyada otizm teşhisi ortalama olarak 3 4 yaştan önce yapılamamaktadır. Bunun en önemli nedeni bu  tür  tarama  testlerinin çok  iyi  bilinmemesi,  ve 18 ayda rutin uygulamaya  konmamış  olmasıdır. Aslında otizm erken teşhis konduğunda, sadece özel eğitimle  en az yüzde 50 ihtimalle normale dönebilecek bir hastalıktır. M-CHAT testi  ile 18  ay  kadar  erken  teşhis  konabileceği  için,  bu  basit  anket  testi,  birçok  otizmli  çocuğun  normal  bir birey olarak hayata katılmasına  olanak  sağlar.

M-CHAT Testini Çocuğuma  Yaptırtmalı mıyım?

Bu bir tarama  testi olduğu için,  yukarıdaki  nedenlerle sağlam  çocuk izleminde  mutlaka bu  testin  yapılmasını  öneriyorum. En  erken  18  ayda  yapılabilir, eğer  bu zamanı  kaçırdıysanız  daha sonra da yapılabilir.

M-CHAT Testi Türk Çocukları İçin Uygun mudur?

Ölçeğin Türk örneklemindeki geçerlik çalışması Aslı.Yıkgeç (2005) tarafından gerçekleştirilmiştir.

M-CHAT Testini Kimler Yapabilir?

M-CHAT çocuk hekimleri, psikiyatristler, psikologlar, pedaglar, nörologlar hemşireler, gibi sağlık alanında çalışan uzmanlar tarafından uygulanabilir.
Randevu  almak için

M-CHAT Testi  Çocuğuma  Zarar  Verir  mi?

Anne babalara çocuk hakkında bazı sorular sorularak çok basitçe 5 dakikada uygulanır. Çocuğunuzdan  kan  alınmayacağından,  herhangi  bir  ilaç  verilmeyeceği ve film  çekilmeyeceği  için  çocuğunuza  radyasyon, yan  etki  can  acısı v.s  gibi, hiçbir  zararı  olmayacaktır.
Sağlıcakla kalın.

Otizmi ne kadar biliyoruz? Doğru biliyor muyuz? Aşağıdaki videolarda Otizm konusu hakkında bilgiler izleyeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here