Pandemide Zatürre Aşısı Olmalı mıyız?

Pandemide Zatürre Aşısı Olmalı mıyız
Pandemide Zatürre Aşısı Olmalı mıyız

Son günlerde hastalarımın bana en sık danıştığı konu: “Zatürre Aşısı olalım mı? ” Çocuklarımıza bu aşıyı yaptıralım mı?
Bu aşının Koronavirüs’te ne gibi bir faydası var?
… gibi aklınıza takılan tüm sorularınızı cevaplamaya çalıştım.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Günaydın sevgili anne, babalar. Bugün, son günlerde çok sık karşılaştığım bir konuya değinmek istiyorum. Aşağı yukarı her gün en az 2-3 hastam ya telefon ediyor veya WhatsApp’tan mesaj atıyor. Hocam, Koronavirüs nedeniyle Zatürre Aşısı yapılmasını öneriyorlarmış, internette duydum, bir arkadaşım söyledi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Çocukların büyük kısmında Zatürre Aşısı zaten yapılmıştır

Aslında bu sorunun cevabı çok basit: Çocuklarınızın bu aşıyı olması gerekmiyor çünkü çocuklarınız bu aşıyı zaten oldular. Çünkü 2008 yılından itibaren Türkiye’de Sağlık Bakanlığı Pnömokok Aşısı, zorunlu aşı olarak aşı takvimine ekledi.

Aşı Takviminizde gördüğünüz KPA ile Zatürre Aşısı aynı şey

2008’de yedili aşı, 7 valanlı aşı, 2011’de de 13 valanlı aşı yani Prevenar 2011 yılından beri Türkiye’de tüm çocuklara, burada doğan tüm çocuklara 4 doz olarak uygulanıyor. Son zamanlarda aşının 3 dozunun da etkili olduğu düşünülerekten yabancı bazı ülkelerdeki gibi, 6 ay dozu iptal edildi ve bu çocuklar 2-4 ve 12 aylarda 3 doz, daha eski çocuklar da 4 doz Prevenar 13 aşısını oluyorlar.

2008-2011 arası doğanlarda Zatürre zorunlu Devlet aşısıdır

Yani 2011’den sonra doğan çocuklarınıza ekstra Bir Zatürre Aşısı yaptırmanız gerekmiyor ancak 2011’den önce doğmuş çocuklar için (2005’te Türkiye’ye geldi. 2005’ten önce Türkiye’de de yoktu zaten bu aşı) aşıyı oldu mu, 7’li aşı mı oldu, 13’lü aşı mı oldu? ö zel doktorunuzla konuşmalısınız. Eğer özel olarak doktorunuz böyle bir aşı var. Zatürre Aşısı, Menenjit Aşısı, Pnömokok Aşısı diye önerdi ve ekstradan size yapıldıysa bu Prevenar 13 aşısı. Yine bu aşıyı olmanız gerekmiyor.

Zatürre aşısı Koronavirüs’ten korumaz, ama yine de yapılabilir

Ama bu aşıyı olmamış büyük çocuklar, genç sağlıklı erişkinlerin aslında rutin olarak bu aşıyı olması direkt olarak gerekli değil. Zaten bunun Koronavirüsten direkt bir koruyuculuğu da yok. Ancak Koronavirüs gibi bir enfeksiyon sırasında bir de tesadüf olarak başka bir enfeksiyonun geçirilmesi tabloyu daha da ağırlaştıracağından bu aşının olmasında hiçbir sakınca yok. Özellikle 65 yaş üstü olan, Astım, KOAH’ı olan, hipertansiyonu, Diyabeti, kalp hastalıkları olan, kronik hastalıkları olan ve sigara içen bireylerin bu aşıyı mutlaka olmasında büyük fayda var.

Prevenar 13 ile Pneumovax 23 farklı Zatürre Aşılarıdır

Bir de Prevenar 13 Aşısı’nın etkileri ömür boyu kalıcı fakat etkileri geçici olmakla birlikte daha güçlü 23 tip Pnömomok içeren bir de Pnömovax 23 aşısı var. Bu bir dönem Türkiye’de bulunmuyordu. Eğer bulunabilirse özellikle risk faktörü olanlar bu aşıyı da ayrıca olabilirler.

Grip Aşısı Koronavirüsten korumaz ama yine de yapılabilir

Yine İnfluenza Aşısı da sık soruluyor Koronavirüsle bağlantılı olarak. Aslında bu da direkt olarak Koronavirüse etkili değil. Ancak ekstra bir ikinci enfeksiyon olarak geçirilmesi tabloyu ağırlaştırabileceği için arzu edenler bu sene Grip Aşısı da olabilirler. Umarım yeterli olmuştur. Sık sorulan bu sorunun cevabını birçok sevdiğiniz ve tanıdığınızın öğrenebilmesi için lütfen bu videonun altına yorumla en az 2-3 arkadaşınızı etiketleyerek, bu bilginin daha fazla toplumda yayılmasına katkıda bulunabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here