Pişik

Pişik
Pişik

Bebeklerde bez bağlanan bölge sürekli neme ve tahriş edici ajanlara maruz kalır. Bu nedenle zaman zaman ciltte pişik denilen durum ortaya çıkar. Özellikle ishali olan çocuklar bu tür pişiğe daha yatkındır. Sınırları net olmayan  soluk bir kızarıklık genital bölgeyi tutar. Deri gergindir. Bez değiştirilmesi sırasında fark edilen durum bir sonraki bezde görülmeyebilir ya da birkaç gün şiddetlenmeden devam edebilir. Daha nadiren alerjik durumlar pişiğe neden olabilir.

Uzun süren pişiklerde genellikle enfeksiyonlar da eklenir. Ciltteki kızarıklık daha parlak kırmızı, sınırlar belirgin çevresinde yayılmaya eğilimli alanlar vardır. Cilt kıvrımlarında daha sıktır. Yüzey gergin ve parlaktır, bazen soyulabilir. Şiddetlidir ve ısrarla devam eder. Maya ve bakterilerin üremesi etkilidir.

Bazı cilt hastalıkları da nadiren genital bölgeyi tutabilir.

pisik

Pişik Tedavisi

Çocuklarda sık rastlanan tahrişe bağlı pişiklerde bezin sık sık  değiştirilmesi ve bazen bölgenin açık bırakılması sıklıkla iyileştiricidir. Doktorunuzun önereceği kremler hem koruyucu hem iyileşmeyi hızlandırıcı olacaktır.

Unutmayın pişiği önlemek, oluştuktan sonra iyileştirmekten daha kolaydır.

Parfümlü ürünler , bazı kremler, bazı bezler … vb alerji yapabilir. Hipoallerjenik ve kokusuz ıslak havlu kullanmaya çalışılmalıdır. Mümkün olduğunca suyla temizlik yapılmalı ve iyi kurulanmalıdır.

Şiddetli , sık tekrarlayan, yada düzelmeyen pişiklerde mutlaka doktora başvurulmalıdır. İlaç tedavisi düzenlenir.  Ayrıca pişik görünümü verebilen nadir cilt hastalıkları da mutlaka göz önünde tutulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here