Prematüre ve Küçük Bebekler

Prematüre ve Küçük Bebekler

Normal şartlarda bebekler 38-42 haftalar arasında 3000-3500 gram ve 48-52 santim arasında doğarlar. Bazen annedeki bazı sağlık sorunları bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir veya gebelik annenin sağlığını tehdit edebilmekte ve bazen mecburen acil erken doğum yapılabilmekte veya bebek yeterince beslenemediği için haftasına göre tam olarak gelişememektedir. İşte bu tür bebekleri doğduktan sonra ne gibi sağlık sorunları bekler, sakatlık riski nedir, bu bebeklere nasıl bakılmalıdır, prematüre bebeklerin aşılanması veya vitamin takviyesindeki özellikler nedir, bazı prematüre bebekler ilerde neden görme sorunu yaşarlar, bu bebekler erken dönemde ve geç dönemde ne gibi sorunlarla başa çıkarlar, yoğun bakımdan çıkınca nelere dikkat etmek gerekir ve bu bebeklerde grip kışın ne gibi tehlikeler doğurur gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabına Prematüre Ve Küçük Bebekler kategorimizden ulaşabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

33 haftalık prematüre doğdu, göz damarlarının gelişmemiş olduğu söylendi…

Soru:
Bir yakınımın bebeği 33 haftalık prematüre doğdu . Göz muaynesine gittiklerinde, göz damarlarının gelişmemiş olduğunu söylemiş doktor, istanbulda bi hastaneye yönlendirilmiş. Maddi sıkıntıdan dolayı götüremediler, şu an 2,5 aylığa yakın, herhangi bir problem var mıdır bebekte, şu saatten sonra götürülse müdahale edilebilr mi, tedavinin ne kadar faydası olur?

Cevap:

Bu bahsedilen şey muhtemelen prematüre retinopatisi, erken tedavi çok önemli ne kadar geç kalınırsa kör olma ihtimali o kadar yüksek olabilir. Ne yapıp yapıp bir an önce götürsünler. Belki de birşey yok ama mutlaka bir retina uzmanı görmeli. Yakınları bir araya gelin, maddi yardım bulun.

32 haftalık doğan prematüre bebeğim, 6 aylık, anne sütü yetmiyor, ek gıdaları nasıl başlayacağım?

Soru:
Merhaba Anıl bey 32+4 haftalık, 1.440 gr dünyaya gelen prematüre bir kız bebeğim var, şu an doğduğu tarihe göre 6 ay+10 günlük düzeltilmiş tarihine göre 4 ay +12 günlük. Şu an bebeğim 6 kilo ve boyu da 63 cm. 5 ay anne sütü aldı aktif olarak, daha sonra işe başlamam nedeniyle biberonla anne sütü vermeye başladık ve bu da anne göğsünden uzaklaşmasına neden oldu. Şu an göğsümü uyanıkken emmek istemiyor, biz de devam sütü desteği alıyoruz aynı zamanda günde 1 öğün yarım çay bardağı ek gıda alıyoruz. Sorum şu ki gelişimsel açıdan bir problemi var mı, bir de anne göğsünü uyanıkken alması için tavsiyeniz var mı? Şimdiden teşekkürler .

Cevap:

Öncelikle prematüre bebeğinizle iligli bu kadar ince hesapları bildiğiniz için sizi kutluyorum. Bebeğiniz çok iyi büyümüş, rahat olun. Düzeltilmiş yaşa göre boyu biraz uzun, kilosu da ortalamaya yakın. Ek gıda için sütlü pirinçli muhallebi dışına çıkmayın(tabii ki inek sütlü değil), 1 ay sonra da yoğurt. Düzeltilmiş 6 ay dolunca sebze-meyve. İyi bile emzirmişsiniz, prematüreler daha kolay bırakıyor, artık çok fazla yapacak birşey yok, sağıp vermeye devam.Doktoramcam.com

Menu