Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

İçindekiler

Saç Dökülmesinin Tedavisinde PRP ve MEZOTERAPİ

Saç dökülmesi genellikle erkekleri ilgilendiren bir problem olarak algılansa da, kadınlar için de çok can sıkıcı bir sorundur.
En sık karşılaşılan türleri, saçkıran (alopesi areata), androgenetik (erkek tipi) alopesi ve telogen effluviumdur.

Dilerseniz bugün telogen effluviumdan bahsedelim. Telogen effluvium pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan, uzun süreli olabilen ve ağır sosyal sorunlara yol açabilen bir saç dökülmesi türüdür.

Saç dökülmesi nedenleri

Saç dökülmesi nedenlerinden biri de Telogen Effluvium’dur.

 • Ateşli hastalıklar ve ağır enfeksiyonlardan sonra
 • Büyük ameliyatların sonrasında
 • Beslenme uzmanı kontrolünde olmayan, bilinçsizce yapılan diyetlerden 2-3 ay sonra
 • Yoğun stresli dönemlerden sonraki ilk 6 ay içinde
 • Doğum kontrol hapları, kolesterol düşürücü ilaçlar, parazit ilaçları, kanser ilaçları alındıktan sonra
 • Menopoz sonrası dönemde
 • Doğum yapıldıktan sonra ilk 2-3 ay içinde saç dökülmesi artabilir. Doğum sonrasında ortaya çıkan saç dökülmesi 6 ay devam edebilir.
 • Tiroid hormon bozuklukları (Hipotiroidi, hipertiroidi)
 • Anemi (Kansızlık) ve demir eksikliği
 • Vitamin eksikliği (Vitamin B12, folik asit ve biotin)
 • Çinko eksikliği

Saç dökülmesi sorunu yaşayan hasta ile yapılacak ayrıntılı görüşme ve kan tahlili sonuçları değerlendirildikten sonra saç dökülmesinin nedeni tespit edilir. Saç dökülmesine yol açan sorunun tedavi edilmesiyle kısa süre içinde saç dökülmesi durur. Ancak yapılan tüm tedavilere rağmen saç dökülmesinin azalmadığı durumlarda PRP ve mezoterapi yöntemleri kullanılarak saç dökülmesi engellenir ve yeni saç çıkışı sağlanır.

PRP ve Mezoterapi nedir?

 • PRP kişiden alınan kanın santrifüj işlemi ile ayrıştırılması sonrasında ortaya çıkan, trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazmadır. PRP içinde bulunan yoğun trombosit ve büyüme faktörleri saç köklerini besleyerek saçların kalınlaşmasını ve canlanmasını sağlar.
 • Mezoterapi solüsyonları saç köklerinin beslenmesi için gerekli olan vitaminler, minaraller ve antioksidanları içeren laboratuar ortamında hazırlanmış özel solüsyonlardır.

PRP ve Mezoterapi uygulaması zararlı mıdır?

 • PRP uygulamasında, kişinin kendisinden alınan kandan hazırlanır. Bu kanın plazma kısmı yoğunlaştırıldıktan sonra, katkı maddesi eklenmeden aynı kişiye yeniden verildiği için herhangi bir yan etkiye yol açmaz. Alerji ve enfeksiyon riski yoktur.
 • Mezoterapi solüsyonları, saç sorunlarına özel olarak hazırlanan, steril şartlarda üretilen sıvılardır. Kaliteli ürünlerin kullanılması durumunda hiçbir yan etki oluşmaz.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dr. Pınar Arat, “Antiaging ve Cilt Yenileyici Yöntemler” hakkında bilgiler veriyor.

Alopesi tedavisinden ne kadar süre sonra günlük yaşama dönülebilir?

PRP ve mezoterapi uygulaması yaklaşık olarak 30 dakika süren bir işlem olup, uygulama sonrasında hemen günlük yaşama dönülebilir.

PRP ve Mezoterapinin etkisi ne zaman ortaya çıkar?

İlk seanstan sonra etkili olmaya başlar, saç dökülmesi durur ve yeni saç çıkışı gözlenir. PRP ve mezoterapi uygulamasına devam edilirse, 4 seans sonunda bu olumlu etkiler uzun süre kalıcı hale gelir.

Kalıcı etki için kaç seans uygulama yapılmalıdır?

Saç dökülmesinin kalıcı olarak tedavi edilmesi için 1 ay aralıklarla 4-8 seans PRP ve mezoterapi yapılmalıdır. Ancak şiddetli saç dökülmesi olan kişilerde, yılda 1 kez yeniden PRP ve mezoterapi yapılması gerekebilir.

Önceki İçerikYenidoğan Döneminde Sağlam Çocuk Takibi
Sonraki İçerikİlk 1 Yaşta Sağlam Çocuk Takibi
1999 yılında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2013 yılında, tıp alanında Ukrayna ‘nın en köklü ve prestijli üniversitesi olan, Platoon L. Shupyk Tıp Üniversitesi'nde Dermatoloji Uzmanlığı eğitimini tamamlamış ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından diploma denkliği onaylanarak Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı olarak tescil edilmiştir. Özellikle ameliyatsız estetik ve kozmetik uygulamalar üzerinde yoğunlaşmış olup bu konularla ilgili pek çok kurs, sempozyum ve kongrelere katılmıştır. 2015 yılında, kriyoterapi uygulamasının kolaylaştırılması amacıyla geliştirdiği aparat Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanmıştır. Milliyet.com.tr adresinde, Ameliyatsız Estetik isimli köşesinde estetik ve kozmetik uygulamalarla ilgili yazılar yazmaktadır. Acıbadem Etiler Tıp Merkezi'nde Dermatoloji Uzmanı olarak çalışmıştır. Halen M-Onep Etiler'de Dermatoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here