Sağlam Çocuk Takibi

Sağlam Çocuk Takibi
Sağlam Çocuk Takibi

İçindekiler

Sağlam Çocuk Takibi Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere ” Sağlam Çocuk Takibi ” bir çocuğun doğumdan ergenlik dönemine kadar, hasta olmasa dahi, büyüme gelişmesi, aşıları ve gerekli koruyucu önlemlerin alınması ile hastalıkların önlenmesi amacıyla, mutlaka yapılması gereken bir takip programıdır.

Sağlam Çocuk Takibinde Neler Yapılır?

Her görüşmede çocuğun fiziksel nörolojik ve psikososyal gelişimi değerlendirilir. Takibin  yapıldığı ay veya yaşta yapılması gereken tahliller, tetkikler varsa bunlar yapılır,  farklı branşlarla  ilgili takipler  varsa  önerilir, Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda aşı takvimine bağlı kalarak uygun aşılamalar yapılır.

Gelişim  değerlendirmesinde veya çocuğun muayene bulgularında  herhangi  bir  anormallik,  hastalık şüphesi  varsa,  bunlarla  ilgili  araştırmalar ve konsültasyonlar  planlanır.  Her kontrolde çocuğun bakımıyla ilgilenen ailenin sorularının yanıtlanması, varsa endişe ve korkularının giderilmesi için zaman ayrılmalıdır, hastalıklardan korunma, genel bakım, beslenme, güvenlik ve çocuğa verilecek eğitim/disiplin gibi konulardaki yaklaşım açısından da bilgi verilmelidir.  Yapılan çalışmalar doktor kontrollerinde aile ile iyi bir iletişim kurmanın, onların daha fazla bilgiyi hatırlamasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Annenin kendine güveniyor olması çocuğuna da daha faydalı olmasını sağlar,  kendine güvenen  anne doktoruyla daha kolay işbirliği yapar.  Bu nedenle her kontrolde annenin kendine olan güvenini arttırmak için, annenin çocukla ilgili olumlu davranışları takdir edilmelidir,  bebeğin yeterli kilo alması gibi olumlu sonuçlar ve tüm önemli geri  bildirimler bebeğe bakan aile bireyleri ile paylaşılmalıdır. Sağlam çocuk takibinde verilen bilgiler ailelerin sorularına paralel, çocuğun yaşına ve o anki ihtiyaçlarına uygun olarak planlanmalıdır, çok uzun olan bilgiler  için ailelere yazılı kaynak  verilebilir veya doktorun güvendiği bir internet kaynağı sunulabilir.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Bebek ve Çocuk Sağlığı” ile ilgili çeşitli konularda bilgiler veriyor.

 Sağlam Çocuk Takibi Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Bu süre büyümenin hızlı olduğu dönemlerde daha sık olmakla  birlikte, aşının olup olmaması ve özel/ailevi sorunların olup olmamasına göre değişkenlik gösterir. Özel bir durum olmadığı sürece…

  • – İlk 6 ayda takipler 1 ay arayla
  • – 6-12  ay arası 2-3 ayda bir
  • – 1-2 yaş arası 3 ayda bir
  • – 2-6 yaş arası 6 ayda bir
  • – 6 yaştan sonra da yılda bir olarak devam edilmektedir.

Çocuğun Ortama Alıştırılması

Özellikle yabancıları yadırgayan, doktordan korkabilecek yaştaki küçük çocuklar odaya girer girmez hemen muayene edilmemelidir. Bu sayede çocuğun doktora ve ortama mümkün olduğunca alışmasına imkan verilmelidir.

Anne-baba ile görüşürken, çocuğun aile bireylerinden birinin kucağında biraz oturması beklenebilir, ideali yaşı uygunsa doktorun odasındaki bir oyun alanında çocuğun vakit geçirmesidir. Doktor çocuğa mutlaka özel ilgi göstermeli, onun göz hizasına inerek iletişim kurmalıdır, 2 yaşın üzerindeki çocuklara kendi adıyla hitap etmek ona bir birey olduğunu hissettirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here