Serebral Palsi (Spastik Çocuk)

Serebral Palsi (Spastik Çocuk)
Serebral Palsi (Spastik Çocuk)

Serebral Palsi, beyin zayıflığı karşılığı bir ifadedir ve doğuştan beyni hasar görmüş çocukları gruplamak için kullanılır. CP (cerebral palsy), spastik felç, spastik özürlü gibi ifadeler de benzer amaçlı kullanılır.

Doğum sırasında beynin hasar görmesi sık görülen bir sorun (zor doğum-mor doğum v.s) olmakla beraber, başka mekanizmalarla da çocuklar doğum öncesi veya yenidoğan döneminde beyin hasarı geçirebilirler. Böyle farklı mekanizmalarla gerçekleşen beyin hasarları da çocuklarda uzun dönemde oldukça farklı tablolara yol açabilir. Bundan dolayı serebral palsi ifadesi çocuk nörologları açısından yeterince bilgi vermekten uzak bir ifadedir. Bunun yerine beyin hasarının yol açtığı şikayetlerin tarif edilmesi tıbbi olarak daha kullanışlıdır.

Aşağıdaki videoda, Doç. Dr. Sinan Çomu, Spastik çocuklara uygulanan alternatif tedaviler hakkında konuşuyor.

Doğum sonrası dönemde enfeksiyonla seyreden veya metabolik birçok hastalık kendini ağır bir tablo içinde gösterebilir. Buna bağlı olarak sanki doğum sürecine bağlı bir oksijenlenmeme tek sorunmuş gibi tabloların adlandırılması tedavilerde yanıltıcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here