Siz İçerseniz O Da İçer

Siz İçerseniz O Da İçer
Siz İçerseniz O Da İçer

Kendim de içtim, hem de çok. Hiç bırakmaya da niyetim yoktu. Bu tutuma rağmen Allen Carr –Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu- Yöntemi beni de sigaradan kurtardı. Bu deneyimimi paylaşarak ve uzun soluklu terapist eğitimini alarak yıllardır sigara konusunda çalışıyorum. Yardımcı olduğum binlerce insan, sigara ve sigara bıraktırma konusunda uzmanlığım ve bunlara rağmen minicik oğlum “bir gün başlarsa, ben ne yaparım…” sorusu içimi titretiyor. Çok çok iyi biliyorum ki benim gibi milyonlarca anne baba bu soruyu kendisine soruyor, kendisi sigara içse de içmese de.
Uzun uzun üzerinde düşününce, “doğru sorunun içerse ne yaparım” değil “başlamaması için neler yapabilirim olduğunu fark etmek, beni çok rahatlattı ve araştırmalara giriştim. Bunca bilgi ve tecrübe birikimimden hem kendimin hem tüm anne babaların faydalanabileceği hayati önem taşıyan sorunun cevabini burada paylaşmak büyük bir keyif..

Her satırından faydalanabileceğiniz bir deneyim olması dileğiyle,

İlknur Üstünuçar
Uzman Klinik Psikolog ve Allen Carr Terapisti

Değerli Anneler ve Babalar,

“Aman yavrum içmesin” diye tüm anne babaların içinden geçer.

Sadece içinizdeki bir endişe olarak kalmasın. Sigara veya herhangi başka bir tütün ürünün çocuğunuzun hayatına girmesine izin vermeyin.

Anne babalar çocuklarını sigaradan korumaya çalışırken, bazen hatta içmelerine sebep olabiliyorlar. Bu konuda öğrenebileceğiniz birkaç önemli ve bilinçli davranışla yavrunuzun sigaraya başlama ihtimalini düşerebilirisiniz!

Sakın “çocuğum sigarayı denemek için daha çok küçük..” yanılgısına düşmeyin. Sigaraya başlama yaşı ülkemiz dahil tüm dünyada 11’e düştü ve araştırma sonuçlarına göre deneyen her üçüncü çocuk sigara bağımlısı oluyor. Arkadaşları çocuğunuza en az bir kez, muhtemelen birkaç kez (genelde denetene kadar) sigara ikram edecektir.

Sigarayla çocuğunuzun arasındaki en güçlü duvar “SİZ” olabilirsiniz.

Anne baba olarak çocuğunuzla sigara arasındaki en güçlü duvar olduğunuzun bilincine varmanız, bu konuda sorumluluk almanız ve bilinçli davranmanız son derece önemlidir.

Bazı konuları çocuklarımızla konuşmak çok zordur, örn. uyuşturucu, alkol, sigara veya cinsellik. Bu zorlanma hatta konuşmaktan kaçınmamıza bile sebep olur.
Halbuki araştırma sonuçlarına bakıldığında, bu konuları doğru, bilinçli ve samimi konuşabilen ailelerin çocukları bu konularda sorun yaşamalarını yarı yarıya indiriyor.
Ve ne kadar sık ve erken konuşulursa o kadar da etkili olduğu biliniyor.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Emre Üstünuçar, “Sigara Bırakma” konusunda bilgiler veriyor.

Sigara konusu neden bu kadar önemli?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu ilan etmiştir. Dünyada her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybediyor. Eğer, gerekli önlemler alınmazsa bu sayı, önümüzdeki 20 yılda 10 milyona çıkacak.
– Her bir sigaranın içinde 350’den fazla zehir bulunmaktadır,
– Sigara yandığı an bu sayı 4000’e çıkar,
– Tüm toksinler direk kana bulaşarak tüm organlara hızlıca ulaşır,
– Ağır uyuşturucu kullanan kişilerin %99 sigarayla başlarlar, dolaysıyla sigaradan korunan çocukların daha farklı uyuşturucu kullanmaları da %99 korunmuş olur,
– Çocukların günde yarım paket sigara içerek gelişmesinde görecekleri zarar bir nüklear reaktörün dibinde yaşamasından 1000kat daha fazladır,
– Sigara içicilerin %82 si bu bağımlılıktan kurtulmak ister,
– Sigaraya başlama yaşı 11’ düştü,
– Sigara içicilerin sadece %10’u 20 yaş üstü sigaray başlar,
– Günde ortalama 600 çocuk sigarayı dener, ve deneyen her üçüncü sigara bağımlılığından dolayı ölür.

Sigara gibi önemli bir konuda sorumluluk alın!

Çocuğunuzun sigaraya başlamasını önlemek ve sağlıklı, özgür bir hayat yaşamasını istiyorsanız, çocuğunuza yaşayabileceği tehlikeleri fark ettirmek sizin sorumluluğunuzdır.

Sigaraya başlamasını önlemek için sizin neler yapabileceğinizi göstereceğim.

Ona hayat verdiniz, verdiğiniz hayatı şimdi koruyun.

Nasıl mı?
Olmazsa Olmazlar aşağıdadır..

1. Sigara içilmeyen bir ortam yaratın

 Evinizde içmeyin. Pasif içiciliği engelleyin.
 Yakınlarınız, arkadaşlarınız, misafirleriniz istedikleri yerde içebilirler ama çocuğunuzun yanında asla izin vermeyin.
 Sigara içmek normal bir davranışmış gibi davranmayın.
 Evinize gelenleri bu konuda uyarın.
 Hem fiziksel hem görsel olarak sigaranın olmaması son derece önemlidir!

2. Kendiniz içiyorsanız hemen bırakın!

 Örnek olun, içiyorsanız hemen kurtulun.
 İyi çocuklarınız olsun istiyorsanız, iyi bir yetişkin olun. Çocuklarınızın insanları sevmelerini istiyorsanız, siz insanları sevin. Çocuklarınızın kibar olmalarını istiyorsanız, siz kibar olun. Çocuklarınızın ne olmasını istiyorsanız siz de o olun.
 Söyledikleriniz de önemlidir, ama davranışlarınız daha önemlidir!

3. Sigara hakkında eğitin

 Mümkün olduğu kadar erken başlayın,
 Öğretmenleriyle işbirliği içinde olun (sigara konusunun düzenli ele alınmasını hatırlatın, projeleri destekleyin, veli toplantısında gündem yaratın)
 Onun sigara içmesi sizin için nasıl bir hayal kırıklığı olacağını açıkça ifade edin, ama lütfen tüm bunları yaparken ona ders verirmiş gibi değil, anlayışlı, kararlı ve sakin olun..
 Gençlerin genelde neden sigaraya başladıklarını çok iyi anladığınızı da ifade edin (bir gruba ait olma, havalı ve büyük görünme, merak ve deneme arzusu, bir veya birkaç arkadaşları var içen, isyan etme/yasaklara karşı olma/ farklı olma).

4. Sigaranın “çok normal” bir şey olduğunu asla yaşatmayın

 Örn. yolda birilerini içerken gördünüz, tam yakmak üzere veya sigarasını yola attı, bu gördüklerinizle ilgili ne hissediyorsanız söyleyin,
 Örn. Süpermarkette veya bakkalınızda ki sigara raflarının önünden geçerken bunların satışları hakkında düşündükleriniz paylaşın,
 Örn. Trafikte sigara içilen araçlar gördüğünüzde, ne kadar pis kokuyor olacağını dile getirin ve
 tüm bu konularda kendisinin de fikri ne sorun.

5. Sigara hakkında konuşma fırsatları yaratın

 Bir film sahnesinde veya televizyonda güçlü, havalı, gösterişli, sportif ve benzeri olumluluklarla gösterilen sigara içicileri aslında tam tersi kişiler olduğunu hemen vurgulayın,
 Antramandan alırken, yemek yerken, alışveriş merkezinde bir dinlenme molasında, ve benzeri durumlarda sigara içilmeyen bölümleri tercih edin ve neden burada oturmayı tercih ettiğinizi açıklayın,
 Akşam yatmadan önce sohbetinde gençlerin sigara içme konusunda ne düşündüğünü kendisine açıkça sorabilirisiniz.

6. Çevresiyle baş etmeyi öğretin

 En güçlü başlama sebeplerinden biri arkadaş baskısıdır.
 “Hayır” diyebilmesi için onun da hoşuna gidebileceği birkaç cümle bulun birlikte. Hazırlıksız yakalanmasın Bazen yoğun baskı altında yaratıcı bir cevap aklına gelmeye bilir, ama ufak bir hazırlık ile bu tarz durumlarla daha rahat baş edebilirler.
 Mizah kullanmayı öğretebilirsiniz:

“Yok sağol…
…dişlerim beyaz kalsın istiyorum”
…sigara bu kıyafetime uymuyor”
…kız arkadaşım kül tablasıyla öpüşmeyi sevmiyor”

 Baskıyı tersine çevirmeyi öğretebilirisiniz:
“Havalı gözükmek için senin sigaraya mı ihtiyacın var?”

 Soru sorarak cevap vermeyi öğretebilirsiniz:
“Bu kadar kötü kokan bir şeyi neden deneyeyim ki?”
“Sen sigara içen bir maratoncu tanıyor musun?
“Neden ciğerlerime öyle pis bir şey göndereyim ki?”

 Konuyu değiştirmeyi öğretebilirisiniz
“Abi geçen gün harika bir film seyrettim”
“Yeni açılan …..’e gittin mi?”

7. Pasif içiciliği her ortamda engelleyin

Bu sene sigara endüstrisinin Türkiye’de 110.000 müşterisi ölecek maalesef. Olsun, bu sene filmlerdeki sigara sahneleriyle ortalama 400.000 yeni müşteri kazanacaklar.

Geçen yüzyılın insanı olmayı bırakın artık, sahte oluşturulmuş bir modaydı o zamanlar sigara!

21.yüzylın Anne Babaları olun artık!

21.yüzyılın Anne ve Babaları sigara içmiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here