Sünnet Neden Gereklidir?

Sünnet Neden Gereklidir
Sünnet Neden Gereklidir

Doğuştan böbrek ve idrar yolları anormallikleri olan tüm çocuklarda,
Sünnet derisinin uç kısmı normal idrar akımına izin vermeyecek kadar dar olan çocuklarda,
Sık sık sünnet derisinde ve penisin baş kısmında iltihaplanmalar olan çocuklarda,
5 yaşına geldikten sonra sünnet derisinin geriye itilemediği durumlarda da sünnet gereklidir.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Sünnet, doğuştan bir takım böbrek ve idrar yolu anomalileri olan tüm çocuklarda erken sünnet gereklidir. Sünnet derisinin eğer uç kısmı idrar akımına müsaade etmeyecek ve engel olacak kadar darlık varsa, bizim Fimozis dediğimiz bir durum varsa da sünnet yapılması gerekmektedir. Ayrıca sık sık sünnet derisinde ve penisin baş kısmında iltihaplanmalar olduğunda sünnet gereklidir ve 5 yaşından sonra sünnet derisinin geriye itilemediği durumlarda da sünnet gereklidir.

Hipospadias varsa sünnet kesinlikle yapılmamalıdır

Sünnetin kesinlikle yapılmaması gereken bir durum da bizim Hipospadias dediğimiz peygamber sünneti durumunda, daha sonra ileride yapılacak ameliyatta bu fazlalık sünnet derisi operasyonda kullanıldığı için kesinlikle sünnet yapılmaması gerekmektedir. Bu, bu konuda önemli bir ayrıntıdır.

Sünnet olanlarda idrar yolu enfeksiyonu daha seyrektir

Sünnet yapılan ve yapılmayan çocuklar arasında yapılan bir araştırmada sünnet olan çocukların sünnet olmayan çocuklara göre 8-10 kat daha az idrar yolu enfeksiyonu geçirdiği görülmüştür. Bu sebepten dolayı idrar yolu iltihaplanmaları bu çocuklarda, sünnet olan çocuklarda çok daha az görüp görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here