Süt Sağma Makinesi – Süt Sağma Pompası

Süt Sağma Makinesi - Süt Sağma Pompası
Süt Sağma Makinesi - Süt Sağma Pompası

Sevgili anneler çalışmaya da başlasanız, kendinize biraz zaman ayırmak da isteseniz her halikarda bebeğinize anne sütü vermeye devam edebilmek için sütünüzü sağmanız gerekmektedir. Süt sağmak elle mümkün olduğu gibi, bunun daha kolay bir yöntemi de süt sağma makinesi veya süt sağma pompası adını verdiğimiz araçlarla mümkündür. Bu sayede siz yokken de bebeğiniz anne sütünden faydalanmaya devam edecektir.

Piyasada birçok farklı tipte süt sağma makinesi mevcuttur. Sizin için uygun olanı seçmeniz, sütünüzün düzgün bir şekilde salgılanmasını sağlar. Bu kanal tıkanması veya enfeksiyon gelişimini de önleyecektir. Eğer çalışmaya başlamadan önce bebeğinizi hiç yalnız bırakmıyorsanız buna ihtiyacınız yoktur. Ancak çalışmaya başlamadan, bebeğinizi bakıcıya bırakmadan önce mutlaka bunu planlamalı ve doğru bir seçim yapmalısınız.

Eğer böyle bir planınız varsa bebek 3-4 haftalık olduğunda sütünüzü pompayla sağmalısınız. Biberona alıştırabilmek için 3-4 günde bir, biberon içine 30-60 ml anne sütü koyarak denemeler yapmalısınız. Ancak bebeğin meme karmaşası yaşamaması için, biberon denemeden önce memeden emmeye iyice alışmış olması önemlidir.

Süt Sağma Makinesi Çeşitleri

Piyasada birçok çeşit ve modelde süt sağma makinesi bulmak mümkündür. Bunlar kabaca  elektrikli ve el tipi olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Sizin için hangisinin daha uygun olduğunu belirlemek için buyurun tercihlerinizi inceleyelim.

Emzirmekte sorun yaşayan anne-bebek  ikilileri için, hastane tipi elektrikli süt sağma makinesi

Doğumdan sonraki ilk haftalarda emzirme ile ilgili sorun yaşıyorsanız veya bebeğiniz sütünüzü arttıracak yeterlilikte ememiyorsa, doktorunuz size bu tip bir pompa kullanmanızı önerebilir. Bu tip süt sağma makineleri muhtemelen bebeğiniz prematüreyse veya yoğun bakımda kaldıysa hastanede gördüğünüz tip makinelere benzer. Bu model hastane tipi süt sağma makineleri oldukça sağlam, dayanıklı ve son derece güçlüdür. Bir bebeğin emmesine eşit güçte süt çekebilir. Çift toplama kanalı ve şişesi sayesinde aynı anda 2 göğüsten süt sağma seçeneğiyle sütünüzü etkin bir şekilde sağmanızı sağlar. Pompalama süresini yarıya indirmenizi temin eder. Ancak fiyatları çok pahalı  olabileceği için satın almak yerine kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Sürekli olmasa da günde 1 seferden daha fazla süt sağma ihtiyacı olan anneler için, üst segment elektrikli kişisel süt sağma makinesi

Böyle pompalarda hastane tipi makinelere yakın bir etkinlik ve taşıma kolaylığı bir arada bulunur. Bu tür pompalar tam gün iş hayatına geri dönen veya sıklıkla bebeğini bırakıp dışarı çıkmak zorunda kalan ve bu nedenle düzenli emziremeyen anneler için uygundur. Bu pompalar genellikle tamamen otomatiktir, farklı emme seviyeleri ayarlanabilir böylece meme başı rahatsızlıkları önlenmiş olur. Bazı modeller bir bebeğin emmesini taklit edecek şekilde tasarlanmıştır, sağma işleminin daha rahat olmasını temin eder ancak ille de süt yapımı artacak anlamına gelmez. Üst segment elektrikli pompalarının birçoğu özel bir adaptör sayesinde arabanın aküsünden de çalışabilir, çoğunun elektrik olmayan ortamlar için pil seçeneği de mevcuttur.

Günde 1 seferden daha az sütünü sağan anneler için, daha uygun fiyatlı el pompaları veya  orta segment elektrikli ve pille çalışan pompalar

Bu tür pompalar annenin daha çok kısa süreli ayrılıkları için uygundur. Özellikle bebeğini kısa süreli başkasına bırakan ve bu dönemde de mama vermek istemeyen anneler bunu tercih edebilir.

Bu tür pompalar yaklaşık 1 kiloyu geçmeyen ağırlıklarıyla, 2,5 kiloyu bulan diğer modellere göre çok daha kolay taşınır. Buna karşın süt sağmak için biraz daha fazla zaman harcamanız gerekir.

Orta segment elektrik veya pille çalışan pompalar

Bu tip  pompalar genellikle tek seferde tek göğsünüzü sağmanıza imkan tanır, sağma süresi de yine 2 kat fazladır. Bazen bunların da çift kanallı modelleri olabilir, yalnız bu tür modellerde motor diğer pahalı modeller kadar uzun süre dayanamayabilir. Pilli modeller de sık sık pil değiştirmek bir sorun olabilir, şarjlı pil kullanmak daha avantajlı olabilir.

Ucuz el pompaları

Bu tip  pompalar genellikle tek seferde tek göğsü boşaltabilir, genellikle 2 elle  kullanılır, nadiren bazıları tek el kullanımına göre tasarlanmıştır. Düzenli süt sağması gereken anneler genellikle daha etkili olan elektrikli pompa modellerini tercih ederken, bazı bayanlar bu el pompalarının çok daha sade ve kullanışlı olduğunu, daha doğal ve bebeğin emmesine daha çok benzeyen bir yöntem olduğunu düşünmektedirler.

El pompaları fiyat avantajı dolayısıyla çok kolay alınabilir, küçük, hafif ve sessizdirler. Özellikle de bir yandan bebeğini emzirip, diğer göğsünü de pompayla sağmak isteyen anneler için sessizlik önemli bir avantaj olabilir.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” ile çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here