Tik Tedavisi

Tik Tedavisi
Tik Tedavisi

Tik tedavisi var mı? tik tedavi ilacının yan etkisi, tikler tekrarlar mı? … gibi konularda bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Tiklerin tedavisi daha çok geçici bir tedavidir. Bunu da ancak çocukta hareketler çok arttığında ve kendisi rahatsız olmaya başladığında, hareketlerin yoğunluğundan ötürü öneriyoruz. Tiklerin geçici olması hatta günden güne kaybolup başka tiklerin başlaması tedaviyi zorlaştıran bir husus çünkü tedaviden ötürü mü yoksa olacağı vardı da ondan mı tikler kayboldu? Çözmesi hiç kolay değil.

Tikte ilaç tedavisi yapılacaksa aralıklı kullanılmalı

Tedavi uyguladığımızda da tercihen kısa süreler tedavi uyguluyoruz. Kendisinin çok rahatsız olduğu yoğun tiklerin yaşandığı haftalarda tedavi uygulayıp daha sonra ilaçsız izlemeye geçebilmek gerekir. İlaçlar, yan etkileri yoğun olan ilaçlardır.

Tikte kullanılan ilaçlar tedavi etmez, tikleri baskılar

Ayrıca tedavi edici bir özelliği yoktur tik baskılayan ilaçların. Dolayısıyla ilaçlar bırakıldığında tiklerin tekrar çıkabileceği hep aklımızda kalmalı. Tiklerin tekrar çıkma olasılığı ve tekrar tekrar değişen şekillerde önümüze çıkma olasılığını bir şekilde ailenin ve çocuğun sindirmesi gerekiyor. Çoğu keresinde bunlar çevre tarafından o kadar da dikkatli izlenmez ve fazla kaygılanmaya, fazla müdahil olmaya gerek yok. Kendi haline bıraktığımızda da birçok çocukta ergenliğe doğru tiklerin atlatıldığı bilinir.2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here