Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Belirlenebiliyor mu?

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Belirlenebiliyor mu
Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Belirlenebiliyor mu

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen fakat bazı sebeplerden ötürü bu isteğine kavuşamayan bireylerin yardımına tüp bebek tedavisi koşmaktadır. Gelişen tıp ve teknoloji ile ebeveyn olmak isteyen insanlar bu tedavi ile gebe kalmaktadır. Son dönemlerde ise sıkça sorulan sorular arasında bebeğimizin cinsiyetini seçme şansınız olup olmadığıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Tam Olarak Nedir?

Düzenli bir cinsel hayatı olan fakat bir sene boyunca gebe kalmamış bireylerin çocuk sahibi olmak istediğinde başvurulan tedavi yöntemidir. Bu tedavi kadın ve erkekte bulunan üreme hücrelerinin alınarak dış ortamda bir araya getirilmesidir. Eğer bu birleşim sonucunda döllenme olayı gerçekleşir ise tüp bebek işlemi başarılı olmuştur. Döllenme olayı laboratuvarda gerçekleştikten sonra anne adayına enjekte edilmesi ile gebelik devam eder. Annenin rahmine yerleştirilen embriyo gelişim evrelerini tamamlayarak büyümeye devam eder. Böylece bu yöntem doğal yöntemler gibi ilerler.

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Seçilebilmesi Mümkün Olabilir Mi?

Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçme günümüzde gerek aile planlaması gerekse çiftlerin çocuklarının cinsiyetini seçme arzusu ile ortaya çıkmıştır. Aslında kromozomlarda oluşan bazı genetik hastalıklar bakımından embriyo incelenirken cinsiyet de gözlemlenmektedir. Sağlık açısından herhangi bir anomali riski bulunanlar gerekli tanı testlerini yaptırabilirler. Bu tanı testleri ile cinsiyet de görülür. Yani bebeğinizin cinsiyetini seçebilirsiniz. Bu işlem ise PGT ( preimplantasyon genetik tanı ) testi ile gerçekleştirilmektedir. PGT Cinsiyet belirleme olarak adlandırılan bu yöntem aslında genetik tarama yöntemidir ama cinsiyet için de kullanılır. Fakat  ülkemizde  bu  işlem  yasal  değildir.  İlle de u tercihi  yapmak  isteyenler  bunun  yasal  olarak  uygulanabildiği  ülkelere  gitmeyi  tercih edebilirler.

Ne Gibi Sıkıntılar ile Tüp Bebek Tedavi Yöntemine Başvurulur?

Gebe kalamayan, tüp bebek tedavisine yönelen insanların bazı problemleri vardır.

Bunlar;

  • Kısır olan bireyler.
  • Yumurta üretiminde sorun olan kadınlarda.
  • Erkeklerde sperm bakımından sayısında, kalitesinde, aktifliğinde azlık olanlarda.
  • Cinsel sebeplerden dolayı.
  • İleri anne yaşı.
  • Genetik sıkıntıları olanlar.
  • Kadınlarda polikistik over sendromu varsa.
  • Yumurtalık kanseri gibi cerrahi işlemler uygulanan kadınlarda.

Eğer yukarıdaki problemlerden herhangi biri ile karşı karşıyaysanız tüp bebek tedavisi ile rahatlıkla çocuk sahibi olabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

İlk olarak anne ve baba adaylarına birtakım testler uygulanmaktadır. Böylece gebelik için uygun olup olmadıkları belirlenir. Kadının tedaviye başlama tarihi önemlidir. Genellikle regl gününün ilk günlerinde tedaviye başlanır. Böylece yeni üretilen yumurtanın daha kaliteli olması sağlanır. Bazı hormonlar ile bu yumurta olgunlaştırır. Daha sonra erkekten alınan spermler kalitesi, hızı bakımından laboratuvarlarda incelenerek anneden alınan yumurta ile birleştirilir. Bu birleştirilen yumurta hücresi annenin rahminin içine yerleştirilir.

Özetle tüp bebek tedavisi görmek aynı zamanda doğacak çocuğunuzun cinsiyetini belirlemek tamamen sizin tercihinizdir. Her şeyden önce sağlıklı olması sizin için önemlidir. Bazı ülkeler bu işlemi etik bulmamaktadır. Bunun nedeni ise genelde erkek çocuklarının tercih edileceği dolayısıyla kadınların azalacağı yönünde düşünülmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here