Ülkemizde Tüp Bebek Tedavisi ve Maliyetleri

Ülkemizde Tüp Bebek Tedavisi ve Maliyetleri
Ülkemizde Tüp Bebek Tedavisi ve Maliyetleri

ÜLKEMİZDE TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Ülkemizde tüp bebek tedavisi ilk defa 20 yıl önce yapılmaya başlamıştır ve yapıldığı ilk günden bu yana büyük bir gelişme göstererek devamlılığını sağlamıştır. Tüp bebek tedavisinden kısaca bahsetmek gerekirse; tüp bebek tedavisi bir yardımcı üreme tekniği olarak açıklanır. Anne ve babanın kısırlığı kesinleştiği ve çocuk yapamayacak durumlara geldiği anlaşıldıktan sonra bu tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Anne ve babadan alınan spermlerin vücut sıcaklığında başka bir yerde döllendirilmesidir. Döllenmiş bu yumurtalar tekrar ana rahmine yerleştirilir ve böylece dölleme gerçekleştirilir. Kısa olarak tüp bebek tedavisinin ülkemizdeki geçmişini ve nasıl yapıldığını bu şekilde açıklayabiliriz.

TÜP BEBEK MALİYETİ

Birçok dünya ülkesinde yapılan araştırmalar sonucunda tüp bebek tedavisinin fiyat aralığı dokuz – on bin dolar arasında belirlenmiştir. Ülkemize bakacak olursak bu fiyat ortalama üç bin Türk lirası(3000 TL) olarak gerçekleşmektedir. Tedavi maliyeti ve ilaç maliyetini hesaba kattığımız takdirde bir ailenin tüp bebek tedavisini alması için en az beş bin lira (5000TL) para biriktirmesi gerekmektedir.

Bir sağlık kuruluşuna bağlı iseniz tedavinin bazı kısmını bu sağlık kuruluşu karşılamaktadır. Ancak bu tedaviden yararlanmak ve tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanması için sağlık bakanlığına bağlı üniversite hastanelerine veya araştırma hastanelerinde tedavi olmanız gerekmektedir. Bu tedaviyi olduğunuz takdirde sağlık kuruluşu tarafından 1000-1200 lira arasında bir tedavi masrafı ödenmiş olacaktır.

Tüp bebek tedavisinde tedavi için bulunan maliyetten çok tedavinin görüleceği yerde büyük önem taşımaktadır.  ( http://www.tupbebeknedir.com/tup-bebek-merkezi-secimi ) yazımda merkez seçiminin püf noktaları hakkında bilgi vermeye çalıştım.  Kısaca bahsedecek olursak:
Kaliteli ve sağlık standartları üst düzey bir tüp bebek merkezinde tedavi olunması gerekmektedir. Bu sayede daha iyi olanaklarla tedavi görürsünüz ve tedavinin iyi geçmesi daha da kolaylaştırılır. Tüp bebek yöntemlerinin başarı oranı da çoğu zaman tüp bebek merkezinin verdiği hizmete ve sağladığı sağlık olanaklarına bağladır. Her şeyin sorunsuz bir şekilde işlediği düzgün bir sağlık kuruluşunda tedavinin pozitif olması daha da kolaylaşmaktadır. Eğer sizde bu tür sorunlarla karşılaşıyorsanız ve tüp bebek tedavisine başvurmak istiyorsanız en yakın tüp bebek merkezine veya özel doktorunuza gidip bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Yapılan müdahaleler sonucunda en kısa zamanda tedaviye başlanılıp sizde bir çocuk sahibi olabilirsiniz.

http://www.tupbebeknedir.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here