Vejeteryan (Etyemez)

Vejeteryan (Etyemez)
Vejeteryan (Etyemez)

İçindekiler

Vejeteryan (Etyemez) Türleri Nelerdir?

Et yemeyenlere kısaca vejeteryan denilmekte, ama bunun kendi içinde türleri vardır. Ova vejetaryenler; bu gruptakiler et ve süt tüketmezler, bitkisel kaynaklı besinler ve yumurta tüketilir.

Lakto – Ova Vejeteryan

Lakto- ova vejetaryenler; süt ve ürünleri, yumurta yenir, sadece etyemezler. Bu gurupta olanların beslenme durumu daha iyidir. Tahıllar süt/ yoğurtla ve yumurta ile pişirilebilir, sebzeler yumurtalı olabilir, tahıllar ile kuru baklagiller birlikte pişirilip protein kalitesi artırılabilir.

Lakto Vejeteryan

Lakto vejetaryenler; Sadece süt ve ürünleri tüketilir. Yumurta ve et gurubu yenmez. Bu kişilerde anemi (kansızlık) problemi görülebilir.

Veganlar

Veganlar; Bunlarda hiçbir hayvansal gıda tüketilmez, yani et, süt ve türevleri, yumurta yenmez. Protein, kalsiyum, demir, B 12 eksiklilere yol açar. Bu nedenle kurutulmuş meyveler ve kivi, susam, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuru yemişler diyette düzenli dağıtılmalıdır.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Diy. Fatmagül Yılmaz Öztürk, “Çocuklarda Özel Gıdalar ile Gıda Takviyeleri”, “Çocuklarda Obezite” ve “Ergenlik Beslenmesi” ile ilgili konular hakkında bilgiler veriyor.

Etyemez Beslenmesinde Gıda Takviyeleri

Vejetaryen beslenme de günlük posa alımı iyi düzeydedir. Posa oranı yüksek besinler midede uzun süre kaldığı için çabuk acıkmamayı sağlar. Vejetaryenliğin durumuna göre beslenme durumuna ek takviyeler yapılmalıdır. Bu şekilde sağlıklı bir beslenme sağlar. Doymuş yağ içeri yoktur. Enerjiyi daha düşük sağlar. Bağırsakları daha iyi çalıştırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here