Yüzdeki Lekeler – Melasma

Yüzdeki Lekeler - Melasma
Yüzdeki Lekeler - Melasma

İçindekiler

Melasma Nedir?

Yüzde yama tarzı açık veya koyu renkli kahverengi lekeler şeklinde seyreden melasma çoğunlukla kadınlarda görülen bir sorundur.

Bayanlarda Yüzde Lekelenme (Melasma) Nedenleri

Gebelikte sık görüldüğünden gebelik maskesi de denilir. Güneş, koyu renk cilt tipi, doğum kontrol hapları, östrojen , bazı epilepsi ilaçlarının kullanımı bu lekelerin oluşumunda rol oynayabilir. Bazı makyaj malzemeleri, kolonya, parfümler, sabun ve nemlendiriciler gibi kozmetik ürünler de özellikle güneşle teması takiben bu tür lekelenmelere yol açabilir.

Yüzde Lekelenme (Melasma) Tedavisi

Gebelik sırasında gelişen melasma doğumdan sonra kaybolabilir. Bazen de kalıcı olur. Melasma; tedavisinin zor olması nedeniyle hastaları ve doktorları sıkıntıya sokabilen bir durumdur.Melasma tedavisinde lekenin  yerleşim yeri önemlidir. Derinin daha üst tabakalarında yerleşim klinik olarak daha  kahverengi görünümlüdür. Tedavi edilebilme olasılığı daha yüksektir. Daha alt tabakalara yerleşim mavi gri renklidir. Tedavi edilmesi daha zordur. Bu ayrım Wood lambası denilen özel lambalarla muayene edilerek yapılabilir ve hastaya tedavi başarısı hakkında daha net bir bilgi verilebilir. Açık tenli kişilerde tedavi bazen lekeleri tamamen ortadan kaldırabilir ancak tekrarlama olasılığı vardır. Koyu tenli kişiler daha az oranda tamamen tedavi olabilirler ve lekelerin tekrarlama olasılığı daha fazladır. Açık tenli kişilerde sonuçlar haftalar içinde ortaya çıkarken, koyu tenli kişilerde aylarca tedavi  gerekebilir.

Melasması olan kişilerde güneş ışınları bu lekelerin  koyulaşmasına neden olur. Bu nedenle güneşten korunma tedavinin temelidir. Güneş koruyucular hem UV-A  hem de UV-B koruması içermelidir. UV-A camdan da geçebilir. Bu yüzden dışarıya çıkılmasa bile güneş koruyucu düzenli bir şekilde tüm gün sürülmelidir. Ayrıca hiç bir koruyucunun tam bir koruma sağlamadığı da bilinmeli ve güneşten kaçınma bir alışkanlık haline getirilmelidir. Leke kremleri hastanın cildine  ve lekeye göre seçilir. Tek yada birkaç madenin birlikte kullanıldığı kremler vardır. Tedavi sürecinde de kremlerde zaman zaman değişikliğe gidilir.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Diy. Aysen Arıcan, “Hamilelik ve Emzirme Döneminde Beslenme”, “Çocuklarda Beslenme”, “Yemek Seçen – İştahsız Çocuk” konularıyla ilgili bilgiler veriyor.


Yüz Lekelerinde Peeling Tedavisi

Kimyasal peeling  bir çeşit cilt soyma yöntemidir Mutlaka uzman kişilerce yapılmalıdır. Leke tedavilere ek olarak kullanılabilir ve daha çabuk bir sonuç sağlarlar.

Yüz Lekelerinde Lazer Tedavisi

Lazer tedavileri  krem ve peeling tedavilerine cevap vermeyen kişilerde denenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here