Yüzücü Kulağı

Yüzücü Kulağı
Yüzücü Kulağı

İçindekiler

Yüzücü Kulağı ( Otitis Eksterna ) Nedir?

Yüzücü Kulağı , kulak zarı sağlam olduğu sürece genellikle zarın ve orta kulağın etkilenmediği, dış kulak kanalı derisinin enfeksiyonudur. Suyla sık ve uzun süreli temasta olanlarda kulak kanalında oluşan değişiklikler ve enfeksiyona yatkınlık yüzünden sık görülmesi nedeniyle bu şekilde adlandırılmaktadır.
Su sporlarıyla uğraşanlarda veya su içinde uzun zaman geçiren kimselerde, klor gibi irritan maddelerin olduğu havuz sularına maruz kalanlarda mikropların üremesi için çok uygun bir ortam oluşur. Enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar bakteri ve mantar olabilir. Kulağın pamuklu çubuklarla karıştırılması, kaşıma veya kulak çöpleri ile kurulama alışkanlığının olması ve egzamanın bulunması enfeksiyonu kolaylaştırıcı etkenlerdir. Bu durumlar deride kuruluk ve ince çatlaklar oluşturabilir. Buralardan mikroplar kolaylıkla derinin içine girerek enfeksiyon yapar. Bu enfeksiyon şiddetli olursa veya tedavi edilmezse kulak zarını delip orta kulağa yayılabilir.

Belirti ve Bulgular

Dış kulak kanalı enfeksiyonu önce bir kaşınma, rahatsızlık ve sulanma hissi  ile başlar. Daha sonra ağrı gelişir. Ağrı giderek şiddetlenir ve daha sonra kulak akıntısı eklenir .Kulak kanalı şişmeye başlar ve ödem nedeniyle tıkanmaya meyillidir. Kanal derisi ve bazen de kulak zarı kızarıktır. Şişlik ve kızarıklık kanala yakın kulak kepçesine de yayılabilir. Ağrı bazen dayanılmaz bir şiddete ulaşabilir ve şiddetli olduğunda yeme çiğneme esneme hareketlerinde de ağrı şiddetli hissedilir. Kulak kepçesi ve kanalı dokunmaya karşı bile çok duyarlıdır. Enfeksiyon çok şiddetli olursa ateş yükselmesi, genel durum bozukluğu olabilir. Özellikle diyabetli hastalarda çok dikkatli olunmalı ve şeker takibine özen gösterilmelidir. Kanal iyice daraldığında, tıkandığında ya da akıntı ile dolduğunda işitme kaybı da eklenir.

Tedavi

Tıkanıklık oluşmuşsa veya akıntı varsa dış kulak kanalında birikmiş akıntının temizlenmesi tedavi için çok önemlidir. Antibiyotik tedavisi genellikle damla halinde verilir. Kanal çok daralmış veya ödem nedeniyle tıkanmış ise kulak kanalının içine pomadlı pamuklar yerleştirilmesi gerekebilir. Ağrının dindirilmesi için güçlü ağrı kesiciler kullanılır.  Bununla birlikte şiddetli ve yaygın enfeksiyonda ağızdan antibiyotik alınması, ileri durumlarda ve şeker hastalarında hastaneye yatırılarak tedavi de gerekli olabilir. Ağrılı olsa da kulak kanal temizliği tekrar yapılabilir. Hastalık uygun bir tedavi ile genellikle birkaç günde iyileşir; ancak bazen bu tedavi haftalarca uzayabilir. Özellikle mantar enfeksiyonlarında tedavi daha zordur. Tedaviden sonraki dönemde birkaç ay kulağı sudan korumak gerekebilir.

Korunma

Kulağı mümkün olduğunca doğal yöntemlerle kuru tutmaya özen gösterilmelidir. Kulak aşağıda tutularak içerideki sıvının boşaltılması ve kurulama için pamuklu çubuk kullanılmaması önemlidir. Kurulama için parmak ucuna alınmış bir havlu ile ulaşılabilen kanal kısmı kurulanmalıdır. Çoğunlukla kulak tıkacı kullanmak gereksiz ve zararlı olabilir. Ancak egzama, delik kulak zarı gibi bazı durumlar da tıkaç faydalı olabilir. Havuz hijyenine dikkat edilmesi önemlidir. Bol klorlu olması havuzun sağlıklı olduğu anlamı taşımaz. Kimyasal rahatsızlıklara neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here