Zihinsel Gerilik

Zihinsel Gerilik
Zihinsel Gerilik

Konuşma, kavramları öğrenme, matematiksel ilişkiler, okuma-yazma becerisi, sosyal beceriler ve zeka beynin zihinsel faaliyetleridir. Beyin hasarı olan çocuklarda bebeklik döneminde önce hareket sistemlerine yönelik engeller farkedilir ve ele alınır. Fakat yaşla beraber zihinsel beceriler öne çıkar. Bazen hareket gecikmeleri atlatılsa dahi zihinsel gerilikler kalabilir.

Zihinsel gerilik, zeka geriliği veya mental retardasyon olarak da bilinir. Ailelerin doğru olarak yorumlayabilmesi için yaşıtlarından zihinsel beceriler olarak geri kalma olarak anlatılabilir. Hatta birçok testte bu fark ifade edilir. Bu geri kalma, çoğu durumda bir zihinsel kapasite kısıtlılığının işaretidir ve yaşıtlarıyla olan açık kapatılamayabilir. Bu da uzun süreli bakım, ilgi, takip gibi sorunlar veya okulda öğrenme sorunları anlamına gelir.

Aşağıdaki videoda Doç. Dr. Gönül Acar, Serebral Palside tedavi yöntemlerini anlatıyor.

Zihinsel faaliyetler bir bütünü olduğundan herhangi bir bölümde olan aksaklık tüm çalışmalarda soruna yol açabilir. Konuşmayan bir çocuğun, kavram tanıması, okuma yazması ve öğrenmesi sorunlu olacağından zekanın kullanılabileceği bir bilgi birikimi dahi oluşturulamaz. Bazen öğrenme sorunları sadece matematiksel ilişkiler gibi dar bir alanı etkileyebilir ve okulda sorunlar yaratabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here