Zirkonyum Diş Kaplama

Lamine Dişler
Lamine Dişler

Estetik diş hekimliğinde uygulanan bilgisayar destekli üretim ile elde edilen bu diş kaplaması hastalar için gerçekten mükemmel sonuçlar verirler. Zirkonyum diş kaplama son yıllarda giderek artan uygulama alanı bulmuştur.

Zirkonyum diş kaplama ‘da malzeme seçimi

Ağızdan bilgisayara aktarılan diş ve diş eti modeli ekranda özel bir yazılım yardımı ile tasarlanır. Diş kaplama’da kişinin ihtiyaç ve beklentilerine göre değişken olan malzeme seçimi diş hekiminiz ile birlikte karar verilmesi gereken aşamalardandır.

Özellikle ön bölgede estetik diş beklentilerin ön plana çıkması nedeni ile içerisinde metal bulunmayan zirkonyum diş kaplama hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bu sayfayı sonuna kadar okuduğunuzda diş tedavinizi yaptırmadan önce bilmeniz gerekenleri Diş Hekimi Sertaç Kzıılkayanın yazısından gerekli ana hatları ile öğrenmiş olacaksınız.

Zirkonyum diş kaplama ‘nın avantajları

Zirkonyum kaplamaların porselen diş kaplamalardan farkı nedir, zirkon kaplama dişlerin avantajları nelerdir gibi konulara da yer vereceğim. Diş kaplama çeşitleri arasında mekanik direnç karşılaştırmasını ve zirkonyum altyapının neden tercih edildiğini anlayabileceksiniz.

Estetik diş hekimliğinde altyapısı metal olan porselen diş kaplamaların birtakım olumsuz özelliklerini ortadan kaldırmak için estetik zirkonyum diş kaplamalar geliştirilmiştir. Zirkonyum diş kaplamalar altyapı şekillendirmesi tamamen bilgisayar teknolojisi ile üretilen yeni nesil bir diş kaplama türüdür. Bu nedenle kesik diş ile tam uyumludur.
Uzun süre ağzınızda sorunsuz kullanabileceğiniz bir diş kaplama yaptırmak istiyorsanız zirkonyum diş kaplama tam size göre. Çünkü zirkonyum vücut ile tam uyumlu bir malzemedir. Hem sağlıklı hemde estetik diş kaplama malzemesi olarak diş hekimleri tarafından yıllardır hastalarda güvenle kullanılmaktadır. Klasik porselen kaplama ve köprüler artık estetik beklenti yüksek olduğundan tercih edilmemektedirler.

Zirkonyum diş kaplama öncesi hazırlık

Bilinmesi gereken en önemli konu iyi bir diş kaplamasının sadece malzeme ile mümkün olmadığıdır. Diş tedavilerinin kusursuz yapılması, tedavi planı hazırlanması ve iyi bir ağız içi hazırlık süreci sonrasında mümkündür. Zirkonyum diş kaplamalarda alt yapıyı oluşturan malzeme blok şeklindedir. Bilgisayar destekli tarama ve kazıma sistemleri ile hazırlanır. Bu altyapı üzerine hacim şekil ve parlaklık vermesi için seramik yani porselen işlenir.

Aşağıdaki videolarda Dt. Sertaç Kızılkaya, “Diş Tedavileri ve Estetik Diş Hekimliği” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here