2 Haftalık Gebelik

2 Haftalık Gebelik
2 Haftalık Gebelik

İçindekiler

Bebeğiniz Hakkında

Henüz gebe kalmamış olabilirsiniz, ancak vücudunuz hala olası bir gebeliğe hazırlanmakta, her yumurtlamanızda (ovülasyonda) rahim duvarı kalınlaşır, eğer döllenmiş 1 yumurta rahime yerleşmezse bu kalınlaşmış doku dökülür, buna adet kanaması veya menstrüasyon diyoruz. Eğer gebe kaldıysanız doktorunuz tahmini doğum tarihini hesaplayabilmek için, size son adet tarihinizi soracaktır.

Biz doktorlara göre bu gebeliğin başlangıcından önceki 2 hafta da hesaba katılmaktadır. Siz tam olarak ne zaman gebe kaldığınızı bilseniz, bile doktorunuz bunu 2 hafta önceden hesaplayacaktır. Ancak endişelenmeyin, aslında  siz de doktorunuz da haklısınız.
Siz de hesaplamak için “Gebelik Hesaplama” aracımızdan faydalanabilirsiniz…

Anne Adayı Hakkında

Son adet döneminizi yeni tamamladınız, eğer bebek istiyorsanız hala ümitle bekleyebileceğiniz  bir kaç gününüz var. Eminiz  zaman zaman, otobüste, alışverişte, parkta, nereye  kafanızı  çevirseniz gebe bayanlar veya küçük bebekler görüyorsunuz. Eğer şanslıysanız seneye siz de gururla bebeğinizi kucağınızda taşıyor olacaksınız.

Bu dönemde spermlere  daha  uygun  bir  ortam  olabilmesi için, vajinal sıvılarınız daha koyu kıvamlı ve daha asidik hale gelir. Gelecek hafta olgunlaşmış  bir  yumurtanın dışarı  atılabilmesi  için vücut ısınız normaldir. Son adetinizin ilk gününden 14 gün sonra yumurtalıklarınızdan bir tane olgunlaşmış yumurta dışarı atılacak ve yumurta fallop tüplerine doğru hareket edecek ve orada yakışıklı ve güçlü bir spermi yani doğru eşini bekleyecek. Bu şanslı sperm milyonlarca diğer sperm ile savaşacak ve yarışı kazanarak yeni bir hayat başlatacak.

Aşağıdaki videoda”İnsanın Mucizevi Oluşumu” belgeselini izleyebilirsiniz.

Gebelikten  emin  olunca bu haftanın sonundaki göreviniz size uygun bir kadın doğum uzmanı bulmak.

Eminiz.kafanızda birçok soru var:

  • Aylık kontroller,
  • Gebelik şikayetleri,
  • Doğum nasıl olacak, nerede olacak?

Artık kendisi ile iyi bir iletişim kurabileceğiniz, sizin ihtiyaçlarınıza ve  sorularınıza cevap verebilecek iyi bir kadın doğum hekimi bulmanın zamanı geldi.
Hafta Hafta Gebelik rehberimizin  hazırlanmasında, büyük emeği geçen Op.Dr. Sedat Bilecan‘ın profilini inceleyebilirsiniz.

1. adım:  Önce tercihlerinizi belirleyin

  • Doktorunuz erkek mi, yoksa kadın mı olacak. Unutmayın ki bazı bayanlarda cinsiyet tercihte önemli bir faktördür
  • İlle de bir kadın doğum uzmanı jinekolog mu,  yoksa bir aile hekimi mi veya ebe de olabilir mi?
  • Sizi takip eden doktorunuz doğuma girebilecek mi?

2. adım: Arkadaşlarınızdan, çevrenizden, internetten tavsiyeler alabilirsiniz

Neyi beğenmişler, ne açıdan beğenmemişler vs. Ama dikkatli  olun bir kişi için iyi olan  size  uymayabilir, herkesin tercihleri farklı olabilir.

3. adım: Tam karar vermeden önce en az 2 tane olası doktora gidebilirsiniz

Sizi gerçekten dinliyor mu? Sorularınıza ayrıntılı cevap veriyor mu, cevaplar sizi rahatlatıyor mu? Örneğin  siz tamamen normal doğal yolla doğum istiyorsunuz, fakat daha baştan size epidural tavsiye ediyor, o zaman size göre olmayabilir; ya da siz sezaryen olmayı kesinlikle istemiyorsunuz, ancak bu doktorun sıklıkla sezaryen yaptığını duydunuz… yine olumsuz bir faktör. En doğru karar, kendinizi en rahat-huzurlu hissettiğiniz ve en iyi iletişim kurduğunuz kişi olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here