22 Haftalık Gebelik

22 Haftalık Gebelik
22 Haftalık Gebelik

İçindekiler

Bebeğiniz Hakkında

Bebeğinizin beyni her gün büyümekte, duyu organları da her gün gelişmeye devam ediyor. Nefes almanızın, yanında sürekli kalp atışlarını da duyabiliyor. Parmaklarını, ellerini oynatabiliyor, zaman zaman yüzüne değdirebiliyor, hatta parmağını bile emebiliyor. Akciğerleri her  geçen  gün biraz daha olgun bir hale geliyor, hatta nefes alma hareketleri bile yapabiliyor. Ve doğum sonrasına kadar gerçek bir gıda alamasa da artık yutabiliyor.

Anne Adayı Hakkında

Bebeğiniz büyüdükçe muhtemelen bebeğin hareketlerini günün her anında hissediyor olabilirsiniz. O ne kadar büyürse, vücudunuz da ona o kadar yer açmak zorunda kalır. Mideniz kendine yer bulamaz, bu da özellikle de geceleri artan mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetlerinizin en önemli sebebidir.  Buna bir de gebelik hormonlarının sindirimi yavaşlatması eklenince, karın şikayetleriniz bazen gerçekten çok kötü olabilir. Mide şikayetleriyle ilgili daha detaylı  bilgi için “Gebelikte Mide Yanması” adlı makalemizi okuyunuz… Hafif ödem ve şişlikler dolayısıyla ayakkabılarının içinde ayaklarınız çok da rahat olmayabilir. Artan kilolarınıza bağlı olarak sırt ağrıları kaçınılmazdır. Aynı mideniz gibi mesaneniz de içerideki yar kısıtlılığından nasibini alır, bu da sık sık tuvalete gitmek anlamına gelir.

Aşağıdaki videolarda Prof. Dr. Murat Yayla, “Prenatal Tanı ve Amniyosentez” ile “Ayrıntılı Ultrason” konuları hakkında bilgiler veriyor.

Gebelikte Eşinizle Özel Anlarınız

Bazı bayanlar şanslıdır, gebelik boyunca göğüslerinin genişlemesi, cildin daha pembe olması ve hafif bir karın şişliğini bir araya getirdiğinizde, eğer şanslı gruptansanız, kendinizi her zamankinden daha çekici hissedebilirsiniz. Ancak madalyonun diğer yüzünde ise bazı bayanlar gebelikleri boyunca sürekli bulantı, yorgunluk yüzünden muhtemelen ciddi bir cinsel isteksizlik yaşayabilirler ve kendilerini çok da çekici hissetmeyebilirler. Durumunuz ne olursa olsun, vücudumuzdaki değişiklikler şüphesiz siz ve eşiniz arasındaki özel anları etkileyecektir.

Bazı Bayanların Kendini Daha Çekici Hissetme Nedenleri

Genel görünümde değişiklik: Gebeliğin ilk belirtilerinden biri de göğüs boyutlarının artışıdır, eğer normal zamanda göğüsleriniz küçükse, artık yeni daha dolgun göğüsler sizi daha iyi çekici hissettirebilir. Artan kan hacmine bağlı olarak bir de buna yanaklarının kızarması eklenince eşiniz için dayanılmaz hale gelebilirsiniz.

Hormon Düzeylerindeki Dalgalanmalar: Gebelik hormonları turşudan tutun da dondurmaya, hatta cinselliğe kadar her şeyi daha fazla arzulamanıza sebep olabilir. Ve unutmayın bu hormonların etkisi her kadında farklı olabilir ve duygu durumunuz gün içinde hatta saatler içinde bile değişkenlik gösterebilir.

Çocuk Sahibi Olma Baskısının Ortadan Kalkışı: Muhtemelen aylardır gebe kalmayı deniyorsunuz, artık öyle bir baskınız yok, şu anda eşinizle yakınlaşmak  bir görevden çok keyif haline gelebilir.

Bazı Bayanların Kendini Çekici Hissetmeme Nedenleri

Hassasiyet: Göğüsleriniz ve karnınız sürekli bir büyüme halinde olduğu için biraz hassas, hatta hafif ağrılı olabilir. Bu nedenle de özellikle ilk ve son trimesterde cinsellik veya eşinizde yakınlaşmalar bazen rahatsız edici olabilir.

Yorgunluk ve Bulantılar: Eğer çok yoğun bulantı ve kusmalardan şikayet ettiyseniz bu dönemde cinsellik muhtemelen aklınıza gelecek son şeydir. Bunun dışında yorgunluk  cinsellik dahil birçok arzunuzdan vazgeçmenize de sebep olabilir.

Kilo Alımı: Tartıya çıktığınızda ibrenin hızla yukarı doğru çıkması, kendinizi kötü hissettirebilir, rüküş, hatta çirkin olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama ne olur yapmayın, bunların hepsi geçici ve unutmayın bebeğinizi sağlıklı büyütmek için gerekli.

Cinsellik Neden Önemli?

Cinsellik sizin ve eşinizin birbirinize sevginizi ifade etme yolu ve birbiriniz için ne kadar önemli olduğunuzu hatırlamak için bir fırsattır. Eşinizle olan duygusal bağınızı güçlendirebilecek fiziksel bir yakınlaşmadır. Her zaman tam bir cinsel birleşme olması da gerekmez, yumuşak bir masaj, sarılmak, öpüşmek de gebelik sıkıntılarınızı bir an olsun unutturabilir ve eşinizin sizin yanınızda olduğunu hatırlatabilir.

Bebekle İlgili Endişeler

Çoğul gebelik, plasenta previa veya başka yüksek riskli bir gebelik sorunu olmadığı sürece cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. İlişki sonrası ufak bazı kasılmalar hissetmeniz normaldir, rahim ağzı açılmadığı sürece bu kasılmaların doğum eylemine ilerlemez. Ancak ilişkiden sonra açıklayamadığınız bir kanama veya çok fazla rahatsızlık ya da ağrı hissediyorsanız lütfen doktorunuza danışın.

22. Haftada Bazı Üyelerimizden Bize Gelen Sorular

Soru: Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) için bir test yapmam istendi ancak bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum

Cevap: OGTT (oral glukoz tolerans testi) ya da Türkçe adıyla şeker yükleme testi gebelik şekeri (gestasyonel diyabet)  tanısı için rutin olarak gebelerde yapılan bir testtir. Doktorunuz bunun ne zaman yapılması gerektiğini size söyleyecektir, genelde rutin olarak gebeliğin 24-28. haftalarında yapılır bu test vücudunuzun kan şekerini dengeleme  yeteneğini gösterir. Kan şekerinin normal seviyelerde olması, hem doğacak bebeğinizin hem de sizin sağlığınız açısından çok önemlidir. Hamilelik şekeri (gestasyonel diyabet) ile ilgili daha detaylı bilgi için “Hamilelik Şekeri” makalemizi okuyunuz…

Soru: 22 haftalık gebeyim ve göğüs uçlarım gerçekten acıyor bu normal mi?

Cevap: Meme başındaki ağrı, muhtemelen artmış hassasiyet ve biraz da meme başındaki kanalların mikroskopik olarak genişlemesine ve dolgunluğuna bağlıdır. Ancak bu dolgunluk hissi göğsünüzün diğer bölgelerinde de olmalıdır, aşırı dolgunluk meme dokusunda enfeksiyona yani mastite sebep olabilir. Şikayetlerinizin artması göğsünüzde sıcaklık kızarıklık gibi belirtilerin olması halinde, mutlaka doktorunuza danışın.

Soru: 22. haftada nefes darlığı normal bir belirti midir?

Cevap: Gebelikte nefes darlığı, kısmen nefes almanızı etkileyen bir gebelik hormonu olan progesterona bağlıdır, kısmen de daha ilerleyen zamanlarda büyüyen rahminizin akciğerlerimize yaptığı baskı ile ilgilidir. Ancak sizin hayatınızı çok fazla etkiliyorsa doktorunuza danışın, doktorunuz belki sizi bir göğüs hastalıkları uzmanına yönlendirebilir. Daha önceden var olan hafif bir astım ve alerji bazen gebelikte ağırlaşabilir, ilaçlarınızı yeniden ayarlamak gerekebilir veya çok ufak tefek bir kişiyseniz sadece fazladan kilo almak bile, nefes darlığınızın sebebi olabilir.

<< 21 Hafta

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here