Saç Ekimi Öncesi

Saç Ekimi Öncesi
Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi , uzman ve deneyimli ellerde yapıldığı sürece oldukça kolay bir işlemdir. Kişinin sosyal hayatına herhangi olumsuz bir etkisi yoktur. Her ne kadar estetik bir operasyon gibi görünse de, sonuç olarak insan sağlığı etkileyebilmektedir. Operasyon öncesi ve sonrasında doktorun tavsiye edeceği birkaç püf noktasına dikkat etmek, operasyon sonunda olumsuzlukla karşılaşmamak için önemlidir.

Bu tarz operasyonlarda doktorun önerilerinden çıkmamanın ve doktor kontrolünde olmanın çok büyük faydaları vardır. Saç ekimi yapacak uzmanın deneyimli ve tecrübeli olması hastanın işini kolaylaştır. Bunun yanında işlem yapılan yerin de en azından bir merkez ya da hastane olması gerekmektedir. İşlem yapan uzman ve işlem yapılan merkez kadar, işlem yapılacak hasta da işlemin problemsiz sonuçlanması için önemlidir. İşlem yapılacak hastanın her şeyden önce doktorun tavsiyelerine harfiyen uyması gerekmektedir.

Aşağıdaki videolarda Dt. Pınar Çağlar Kaya, “Diş Beyazlatma, Eksik Dişlerin Tamamlanması ve Hamilelikte Diş Tedavisi” konuları hakkında bilgiler veriyor.

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

İlaç Kullanımı

 • Operasyondan en az 1 hafta önce kan sulandıran ve kanama riskini arttıran multivitaminler, özellikle de B ve E vitaminlerinin bırakılması gerekmektedir.
 • Trisiklik antidepresanlar,heparin ve coumadin gibi pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar, aurorix gibi MAO inhibitörleri ile beta blokerlerin operasyondan 2 hafta önce kullanımının bırakılması gerekmektedir. Bu süre içinde bu tip ilaçlar kullanılmış ise doktora bildirilmesi önemlidir.
 • Saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin sıklıkla kullandıkları minoxil, rogaine, regaine gibi kafa derisindeki damarları genişleten ve işlem sırasında fazla kanamaya neden olabilen bu tarz losyonların işlemden en az1 ay önce bırakılması gerekmektedir.
 • Kafa derisine ve saçlara işlem öncesinde lokal olarak hiçbir losyonun sürülmemesine dikkat etmek gerekmektedir.
 • Operasyon öncesinde aspirin kullanımı da son derece önemlidir. Aspirin kan sulandıran, kanın pıhtılaşmasını önleyen bir ilaçtır. Bu yüzden gereksiz yere kan kaybına neden olmamak ve teknik olarak işlemi zorlaştırmamak için bu ve benzeri ilaçların kesinlikle kullanılmaması, en azından 7 ya da 10 gün önce bırakılması gerekmektedir.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara ve alkol kullanımının insan sağlığı açısından ne kadar tehlikeli ve zararlı olduğu herkes tarafından biliniyor artık. En küçük rahatsızlıklarda bile hastanın iyileşmesini zorlaştıran sigara ve alkol kullanımının bu tip operasyonda yan etkilerinin olmaması düşünülemez elbette.

 • Alkol kanı inceltici bir etkiye sahiptir. Bu yüzden kanamayı arttırma riski bulunmaktadır. Alkolün hiç kullanılmaması önerilirken, hiç değilse operasyondan 3 gün önce kullanılmaması, gereksiz kanamaları önlemek için gerekmektedir.
 • Sigara hastanın iyileşme sürecini uzatır. Bu yüzden operasyondan önceki 24 saatte sigara kullanılmaması, yapılamıyorsa en azından azaltılması tavsiye edilmektedir.

Saç Ekimi Operasyonuna Gelirken…

 • Operasyona gelmeden önce birkaç gün saçlarınızı yıkayamayacağınızdan ve operasyon yapılacak alanın temiz olması gerekliliğinden dolayı saçlarınızı yıkamalısınız. Saçlar yıkandıktan sonra saça ve saç derisine herhangi bir ilaç, losyon, sprey ya da jöle sürülmemelidir.
 • Doktorun tavsiye ettiği, kullanılmamasını önerdiği ilaçların bırakılmış olması gerekmektedir. Eğer bu ilaçlar kullanılmış ise doktora kesinlikle bildirilmesi gerekmektedir.
 • Operasyondan önce eğer sabah olacaksa, hafif bir kahvaltı, öğlen olacaksa hafif bir öğle yemeği yenilmesi önerilir. Sedasyon anestezi kullanılacağı durumlarda hastanın aç olması gerekmektedir. İşlemin nasıl yapılacağı doktor tarafından hastaya bildirilmiş olacaktır, buna göre hasta hazırlıklarını yapabilir.
 • Hasta operasyona alınmadan, ön tetkik ve muayenelerinin yapılmış olması gerekir. Bu muayene esnasında saç dökülmelerinin nedenleri ortaya konulmalı, saç dökülmesinin nedeninin hormonal ya da vitamin eksikliğinden kaynaklanmadığı bilinmelidir.
 • İlaç kullanmak zorunda olan, şeker, verem, tansiyon, kalp gibi kronik hastalıkları olan kişilerin operasyona gelmeden önceki görüşmelerde doktoruna bildirmesi gerekmektedir.
 • Operasyon sonunda hastada psikolojik tansiyon düşüklükleri, kan şekeri düşmeleri görülebilmektedir. Bu yüzden hastaya bir yakınının refakat etmesi önerilir. Ayrıca operasyondan sonra ilk 6 saatte araç kullanılmaması önerildiği için, aracı kullanmak için birinin olması gerekir.

Saç Ekimi Operasyonuna Gelirken Nasıl Giyinmek Gerekmektedir?

 • Operasyona gelirken kişinin rahat kıyafetler giymesi önerilmektedir. Giyinip soyunurken zorlanmayacağı, önden açılıp kapanan ya da giyip çıkarması kolay olan kıyafetler ( gömlek, eşofman gibi…) tercih edilmeli.
 • Özellikle operasyon sonrasında kıyafetler çıkarılırken saça sürtünmemesi gerekmektedir.
 • Hastanın yanında gelirken, operasyondan sonra güneş ışınlarından korumak üzere kullanmak için şapka getirmesi önerilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here