28 Haftalık Gebelik

28 Haftalık Gebelik
28 Haftalık Gebelik

İçindekiler

Bebeğiniz Hakkında

Haftalar ilerledikçe erken doğsa bile bebeğinizin dışarıda yaşama şansı da artar.

Bununla birlikte bebeğinizin iskelet ve kas sistemi de hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder. Bu haftada başını bir taraftan diğer tarafa çevirebilir. Bu da bebeğinizin kas ve iskelet sisteminin geliştiğinin işaretidir. 28. hafta itibariyle lanu adını verdiğimiz yumuşak tüylerin çoğu kaybolup, bunun yerine artık gerçek saç gelmeye başlar.

Anne Adayı Hakkında

Bebeğinize isim düşündünüz mü? Artık hangi isimlerin çocuğunuz için uygun olacağını düşünmeye başlayabilirsiniz.

Büyüyen bebeğiniz her geçen gün vücudunuzun da ağırlaşmasının nedenidir. Bu da sizin daha çok ağrı ve sızı çekmenize sebep olabilir. Bununla birlikte ayaklarınız, elleriniz ve ayak bilekleriniz hafif şişmiş olabilir.  Bacaklardaki kramplar da geceleri şiddetli ağrılara neden olabilir, karnınızın da büyümesiyle artık rahat bir  uyku da uyuyamayabilirsiniz. Korkmayın bu tarz rahatsızlık, ağrı ve şişlikler gebelikte olabilecek durumlardır. Bu haftada rahminiz göbek deliğinizin 3 santimetre üzerine çıkmıştır.

Eğer kan grubunuz  Rh (-) negatif ve eşinizin kan grubu da Rh (+) pozitif ise bu haftada indirekt coombs denilen bir kan tahlili yapılarak antikor titresinin seviyesine bakılır. Bu testin sonucuna göre  bebeği olası  bir kan uyuşmazlığına karşı  korumak  için, bu  dönemde doktorunuz size Rhogam iğnesi önerebilir ancak bir anormallik olmadığı sürece adı geçen iğnenin yapılmasını doğum sonrası bebeğin kan grubu belirlendikten sonraya erteleyen doktorlar da vardır. Kan uyuşmazlığı  ile  ilgili daha  detaylı  bilgi  için  Yenidoğan  uzmanımız  Murat Palbıyık’ın makalelerini  okuyabilirsiniz.

Kan Uyuşmazlığı

Rh Uyuşmazlığı

Bebeğinize İsim Seçme

Sadece birkaç ay sonra bebeğiniz dünyaya gelecek. Bebeğinizin doğacağı gün sizin için çok büyük bir gündür. Çünkü onu gördüğünüz an,  tarif edilemez öyle mutlu olacaksınız ki.  Bu muhteşem güne sayılı haftalar kala bebeğinize isim düşünmüşsünüzdür. Arkadaşlarınız veya akrabalarınız size isim tavsiyelerinde bulunmuş olabilirler.  Bu sizin için oldukça zevkli ve eğlenceli bir süreç olacaktır.

İsmin anlamlı, orjinal ve güzel olmasının birkaç yolu vardır:

İnternet Sitelerinde Gezebilirsiniz: Doktoramcam.com’un  sizler için  derlediği, anlamlarıyla  birlikte “bebek isimleri listelerini inceleyebilirsiniz. Mesela nüfus müdürlüğü kayıtlarına bakabilirsiniz, artık nüfus  müdürlüğü son 10 yıla  ait  listeler ve en  çok  kullanılan  isim  istatistiklerini  internet sitesinde yayınlamaktadır. Bunun dışında popüler isimlerle ilgili birçok web sitesi mevcut,  modern isimler, dini isimler gibi farklı arama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Örneğin, 1980-1990 yılları arasında en fazla kullanılan isimler, kızlarda Fatma erkeklerde ise Mehmet olmuştu. 2010’da ise doğan kız çocuklarına Zeynep, erkek çocuklarına ise Yusuf en fazla verilen isim oldu. Hatta ikiz bebeğiniz olması durumunda bile popüler isimler bulabilirsiniz.
Ailenizdeki İsimlerden Yola Çıkabilirsiniz: Mesela anneannenizin-dedenizin ismini bebeğinize göbek adı olarak verebilirsiniz. Böylece anneannenize-dedenize çok büyük bir jest yapabilirsiniz,  ölmüşseler bile isimlerini yaşatmaya devam edersiniz. Ancak bu  göbek  adlarını  kimliğe  yazdırmak  çocuğun  ilerideki  hayatında  resmi  işlerde  sürekli  sıkıntı  ve  şaşkınlık  yaşamasına  neden  olabilir,  bu  konuya  da  dikkat  etmekte  fayda  var.

Ünlü Karakter İsimleri Düşünebilirsiniz: En sevdiğiniz kitaplar, programlar, rock grupları veya televizyon programlarındaki karakterin isimlerini bebeğiniz için düşünebilirsiniz. Mesela bir kitabı defalarca okumanıza rağmen halen o kitaptan sıkılmadınız ve orda da hayran olduğunuz bir karakter varsa,  bunun ismini bebeğinize vermeniz için herhangi bir engel yok.

Bir İsim Üzerinde Anlaşma: Bir isim üzerinde karar vermek zor olabilir. Siz ve eşiniz mükemmel bir isim bulmak için oldukça çaba harcayabilirsiniz. Mesela bir isim listesi yapabilirsiniz. Bazı çiftler bebeklerine ismini daha anne karnında verirken, bazı çiftler de bebek doğduktan sonra verirler. Sizler de bebeğiniz doğar doğmaz ya da doğmadan önce ir isim bulabilirsiniz.

Bebeğiniz doğduktan sonra bebek ismi ve diğer bilgileri belirtmeniz için hastane size bazı belgeler verir. Bebeğinizin ismini belirttikten sonra kimlik kartı çıkartmak için belirli bir sürede nüfus müdürlüğüne başvurmak zorundasınız.

Umarız başınıza böyle sorunlar gelmez yine de “Prematüre Bebekler ve Yoğun Bakım” hakkında bilgi almak isterseniz;
Aşağıdaki videolarda Prof. Dr. İpek Akman ve Uzm. Dr. Murat Palabıyık, “Prematüre Bebekleri Bekleyen Sorunlar” , “Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri” konuları hakkında bilgiler veriyor.

28. Haftada Bazı Üyelerimizden Bize Gelen Sorular

Soru: Eğer evde kedim varsa, toxoplazma enfeksiyonundan süphelenmeli miyim?

Cevap: Sağlık kontrolünde toxoplazma antikorlarını kontrol ettirmelisiniz.  Eğer bu antikorlara sahipseniz, bu enfeksiyona maruz kalmışsınız demektir. Eğer hastalığı geçirmediyseniz bile, kedinize her dokunduktan sonra elinizi temiz bir şekilde yıkamalısınız.

Soru: Gebe iken neden sol tarafımız üzerine uyumamız gerekir?

Cevap: Mutlaka sol tarafınız üzerine uyumanız gerekliliği tartışılır. Ancak bu önerilen  bir  durum. Tabi sola uzanma konusunda bilinen bir durum var bu da sol tarafımız üzerinde uyuduğumuzda vena cava inferior denen büyük bir damarımızın üzerine ağırlık gelmesini engellemiş oluruz, bu sayede organlar daha rahat bir şekilde besin ve oksijen ihtiyacını karşılar.

Eşiniz Hakkında

Siz ve Eşiniz Bebeğiniz İçin İsim Bulmaya Çalışıyor musunuz?

Doğru ismi bulmak için biraz zamana ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazı ebeveynler doğru ve anlamlı bir isim bulmak için oldukça kafa yorarlar. Bebeğinize bir isim düşünmenin bir çok yaratıcı yolu vardır. Bulduğunuz isim farklı kültürleri, dinleri veya etnik kökenler için ortak paydada buluşan güçlü bir isim olabilir.

Ayrıca ailenizde yaşayan ve vefat eden birinin ismini kullanmanız, aile üyelerinize verdiğiniz değeri göstermede iyi bir fırsat olabilir. Bu da aile içinde daha çok pozitif duygular oluşturur. Bebeğinizin aile içinde daha çok sevilmesini de sağlayabilir.

Bebeğinize isim koymanın oldukça önemli bir konu olduğu unutulmamalı.  Çünkü çocuğunuz bir ömür boyu verilen isimle özdeşleşecek, kim bilir belki de herkesin saygısını kazanacak veya herkesin hayran kalacağı bir isim olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here