33 Haftalık Gebelik

32 Haftalık Gebelik
32 Haftalık Gebelik

İçindekiler

Bebeğiniz Hakkında

Bu haftada da bebeğinizin duyuları gelişmeye devam eder. Eğer bebeğinizle konuşmaya çalışırsanız çok rahat bir şekilde sizi duyar. Aslında bebeğinizin tüm dünyası seslerden oluşur. Sesinizi duyabilen bebeğiniz mide seslerinizi, akciğerlerinizin hava alışını ve kalp atış titreşimlerinizi de çok rahat bir şekilde duyabilir. Ayrıca bebeğinizin cilt rengi kırmızıdan pembeye dönmüştür ve karaciğerinde demir depolayarak rahim dışındaki hayatına hazırlanmaya başlamıştır.

Anne Adayı Hakkında

Eşinizle birlikte olmadığınız zaman doğum sancılarının geleceğinden mi korkuyorsunuz? Telefonunuzu şarj ederek hazır olduğuna emin olun. Ayrıca siz ve eşiniz doktorunuzun ve hastanelerin telefon numaralarını kaydetmelisiniz.

Doğum günü yaklaşırken, Braxton Hicks denilen yalancı doğum kasılmaları hissedebilirsiniz. Bazen karnınızın sertleştiğini, sonra tekrar gevşediğini hissedebilirsiniz. Bu ağrılarınız kolay kolay geçmiyorsa, ayaklarınızı havaya kaldırarak bunlardan kurtulabilirsiniz. Büyüyen karnınız yüzünden rahat bir uyku pozisyonu bulmanızı zorlaşır, bu  nedenle uyumanız da zorlaşacaktır.

 

Bebeğiniz İçin Alışverişe Çıkın

Yakın çevrenizdeki bebek mağazalarına gitmek çok eğlenceli olabilir. Unutmayın, bebek odasını tamamen doldurmanız veya binlerce lira harcamanıza da gerek yoktur. Bebeğiniz doğmadan önce almak isteyeceğiniz birkaç eşya olabileceği gibi,bebeğiniz doğup biraz büyüdükten sonra kullanabileceğiniz bazı şeyler  de alabilirsiniz.

Bir An Önce Alınması Gerekenler

Bebek Koltuğu: olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz. Bu koltukların birçok farklı kumaş stili ve tasarımı mevcut olmakla birlikte fiyatları da değişkenlik gösterir. Satın almadan önce çeşitli modelleri inceleyebilirsiniz. Birçok anne – baba bebek arabası  ve  ana kucağı, hatta  portbebe de içeren 3-4’lü seyahat sistemlerini tercih  etmektedir. Ama çocuk koltuğunun tam anlamıyla güvenli olması için seçimine, montajına, çocuğun koltuğa oturma ve bağlanma şekline dair bir dizi noktaya dikkat etmemiz gerekir. Bir yaşına kadar olan bebekler için yapılmış olan ana kucağı modeli, arka koltuğa bebeğin yüzü arkaya bakacak şekilde monte edilmelidir.

Bebek Bakım Çantası: Bebek bakım çantasının tarzı ve modeli hoş olmasının yanında çocuk bezi, mendil, kremler, sizin göğüs petleri ve göğüs kalkanı gibi aksesuarlarınızı taşıyabilecek kapasite ve özellikte olmalı, taşınması kolay olmalıdır. Bebek bezi çantaları sadece anneler için değil babalar için de uygun olan tasarımla üretilmektedir. Bu yüzden birbirinden farklı bir çift çanta almayı düşünebilirsiniz.

Çocuk Bezleri, Tulumlar, Pijamalar ve Battaniyeler:

Bu temel gereksinimleri şimdiden evinizde bulundurmakta büyük  fayda  görüyoruz. Bebeğinizin büyüklüğüne bağlı olarak, yenidoğan bezleri uygun olabilir veya bir büyük beden de gerekebilir. Bebeğinizin ihtiyacı için şimdiden  farklı boyut  ve  renklerde tulumlar ve battaniyeler almalısınız. Pijama  için biraz  erken  değil mi? Ama  çok  beğendiğiniz  bir  model  varsa,  şimdiden  alabilirsiniz.

Muhtemel Gereksinimler

Besleme Malzemeleri: Eğer bebeğinizi emzirmeyi planlıyorsanız göğüs pompası satın almayı düşünebilirsiniz. Bu pompalar özellikle doğumdan ilk bir kaç hafta sonra size yardımcı olabilir. Eğer memeleriniz aşırı süt üretiyorsa fazla olan sütü göğüs pompası ile sağabilirsiniz. Pompa ile sağdığınız ve  sakladığınız sütü, bebeğiniz yanınızda olmadığı zaman da içmesini sağlayabilirsiniz.

Portbebe (Bebek Taşıyıcı): Portbebe bir zorunluluk olmasa da bu taşıyıcılar bebeğinizle gezmeye  gitmenize  yardımcı  olabilir. Bebek taşıyıcılarının değişik tasarımları ve fiyat aralıkları bulunmaktadır. Bebek taşıyıcısını, bebek doğduktan sonraki dönemde deneyerek de satın alabilirsiniz. Dikkat! Bazı taşıyıcılar çok güzel görünmelerine rağmen kullanımları oldukça zor olabilir.

Bebek Yatağı: Birçok kaliteli bebek karyolası bulabilirsiniz,  ancak  bunlar  çok  pahalı  olabilir  ilk  aylar  basit  bir  bebek  beşiği,  ya  da  portataif  bir  bebek  yatağı  da işinizi  görebilir. Hatta ilk  aylar bebeğinizle birlikte uyumayı düşünüyorsanız, bebek yatağı almanız bile gerekmez. Sonunda  mutlaka bir yatak ihtiyacınız olacak ama sevmeyeceğiniz bir yatağı satın almakta acele etmeyiniz, çünkü bu yatağı 2-3 , hatta  bazen 3-5 yıl kullanacağınızı unutmayın. Bebek yatağı seçmeden önce Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanımız Dr. Anıl Yeşildal’ın “Bebek Yatağı Seçerken” adlı makalesindeki önerilerini  inceleyebilirsiniz.

Bebek Arabası: Tasarım ve fiyatları bakımından geniş yelpazesi olan yüzlerce çeşit bebek arabası bulunmaktadır. Bebek taşıyıcıları gibi bebek arabasını almak için de doğum sonrasını bekleyebilirsiniz. Mağazada harika görünen bebek arabaları kullanım açısından mükemmel olmayabilir. Alırken  kolay  açılıp-kapanıyor  mu,  arabanın  bagajına  sığar  mı,  oturma  yeri  2  yöne  dönüyor  mu,  gibi  birçok  özelliğe  dikkat  edip  ona  göre  tercih  yapmakta  fayda  vardır.

Kullanılmış Bebek Ürünleri Hakkında Bilgi

Akrabalar ve arkadaşlar kullanılmış bebek ürünlerini size önerebilir. Bu kullanılmış ürünleri kabul etmeden önce ürünün güvenirliğini araştırarak kontrol etmelisiniz.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Pekcan Birinci, “Ev ve Çocuk Güvenliği” konusunda bilgiler veriyor.

33. Haftada Bazı Üyelerimizden Bize Gelen Sorular

Soru: Sezeryana ihtiyacım olacak mı? Ben normal doğum yapmak istiyorum.  Ne yapabilirim?

Cevap: Sağlıklı bir gebelik vizyonuna sahip olmanız oldukça önemli. Kendinizi, bebeğinizi nasıl doğuracağınız konusunda hazırlamanız da oldukça önemli. Normal doğumu engelleyecek bir risk olması durumunda sezeryan tercih edilir böylelikle oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmiş oluruz.

Soru: 33 haftalık gebeyim kolestaz tanısı konuldu. Bu ne anlama geliyor ?

Cevap: Kolestaz gebelik hormonlarının sonucu oluşabilecek bir durumdur. Bu hormonlar safra yollarında safra akışını etkileyebilir. Yağların parçalanmasını sağlayan safra, safra kesesinde depolanır. Karaciğerdeki ve karaciğer dışındaki safra yollarında bir engel sonucu safra akımının yavaşlaması veya tamamen durması sonucu kolestaz oluşur. Temel belirtisi ise kaşıntıdır. Genellikle  geçicidir ancak yine de mutlaka bir dahiliye bazen de bir cerrahi uzmanının denetiminde olmalısınız.

Soru: 33 haftalık hamileyim, uçağa binmem güvenilir mi?

Cevap: 33 haftalık hamileyseniz tavsiye edilen hava yolu seyahat sınırını geçmişsiniz. Fakat gebeliği normal seyreden 33 haftalık gebeler de aslında tıbben emniyetli uçuş yapılabilir. Bununla birlikte Türkiye’de 28 hafta üstündeki gebelerden uçağa binebilmesi için doktor raporu istenmektedir. Uçağa binmeniz durumunda bol bol su içmelisiniz çünkü vücudun susuz kalması doğum sancılarına neden olabilir.

Soru: Meme akıntısı normal bir durum mu?

Cevap: Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde memelerinizden kolostrumun sızıntı olması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Sıvı görünümlü olması normal olmasına karşın kanlı akıntı olması durumunda endişelenecek bir durum olabilir, bu  durumda doktorunuza başvurmalısınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here