34 Haftalık Gebelik

34 Haftalık Gebelik
34 Haftalık Gebelik

İçindekiler

Bebeğiniz Hakkında

Bebeğinizin tüm vücudu gibi kasları da gelişmeye devam eder. Bu haftada bebeğiniz başını kaldırabilir, bir taraftan diğer tarafa çevirebilir.

Bebeğiniz kollarını gererek ve ayaklarıyla tekme atarak yeni gelişen kaslarıyla egzersiz yapar.
Eğer bebeğiniz erkekse tesisleri karın boşluğundan skrotuma inmiştir. Eğer bebeğiniz uyuyorsa gözleri kapalı, uyanıksa gözleri açıktır. Lanu dediğimiz derideki ayva tüylerinin çoğu 34. haftada dökülür ve lanu yerine tüm  vücudu vernix  dediğimiz  kremsi  yağlı bir tabakayla kaplanır.

Anne Adayı Hakkında

Doğum planını yaptınız mı? O gün bu mutlu haberi paylaşmak için  toplu SMS ve/veya  toplu mail listelerinizi yaptınız  mı? Böylece bebeğiniz doğar  doğmaz eşinizin bir tuşa basmasıyla tüm  sevdikleriniz bu  güzel  haberi  anında  alabilir. Eğer  teknoloji  kullanamıyorum  diyorsanız  o zaman  da  yaptığınız  listeye  birisi  tek  tek  telefon  ederek  de  haber  verebilir.

Artık bu haftalarda bütün doğum ayrıntılarını halletmiş olmanız gerekir.

Ve erken doğum belirtilerini bildiğinizden emin olun:

  • Adet benzeri kramplar
  • Sulu, pembemsi veya kahverengimsi sıvı akıntısı
  • Vajinadan amniyotik sıvı akması

Gebeliğin son haftalarıyla gelen bacak krampları, sırt ağrıları ve diğer ağrılara artık alışmanız gerekiyor. Ayrıca ellerinizde, yüzünüzde, ayaklarınızda ve ayak  bileklerinizde şişmeler olabilir. Gebelik hormonlarının yol açtığı bu şişlikleri hafifletmek için ayaklarınızı yüksek bir yere koyabilirsiniz, aynı zamanda bol su ve sıvı tüketebilirsiniz. Endişelenmeyin doğum ağrıları, krampları ve şişmesi gibi belirtilerin  hepsinden doğumdan sonra kurtulacaksınız. Bazı vakalarda (gebeliklerin %5-10’unda) preeklampsi dediğimiz, daha ağır şişmelerle  seyreden bir durumla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durumun oluşmaması veya  erken  tespiti  ve  önlem  alınabilmesi için doktorunuza düzenli olarak kontrole gitmelisiniz.

Hastane Hazırlıkları

Televizyonlarda ve filmlerde bebeklerin doğması oldukça hızlı ve dramatik görünse de. Gerçek hayatta böyle  olmayabilir. Hemşire, bebeğinizin kız veya erkek olduğunu söylemeden önce saatlerce hastanede beklemeniz  de gerekebilir ve acil bir durum olmadıkça doğum odasına bile alınmazsınız. Dilerseniz  doğumunuzu yoğunluğu daha az olan bir hastanede yapmayı planlayabilirsiniz.

Hastane Tatbikatına Ne Dersiniz? Hastaneye nasıl yetişebileceğinizi biliyor musunuz?

Gittiğinizde arabanızı nereye park edeceksiniz veya nereden giriş yapacaksınız? Bu soruların cevabını verebilmek için bir  akşam  hastane çevresinde  ufak  bir  tatbikat bile yapabilirsiniz.

Bu tatbikat sırasında notlar alabilirsiniz. Örneğin özellikle doğum ağrılarınız varken arabayı park etmek  eşiniz için stresli olabilir, acil  giriş  nerde,  otoparka  yakın  mı,  önce  eşiniz sizi  bırakıp  sonra mı  park  edecek?  Belki  de  o gün  bunlarla  uğraşmayıp  bir taksiyle  gitmeyi  de  tercih  edebilirsiniz. Hastanede doğumhane  kaçıncı katta? olduğunu bilmelisiniz.

Doğumdan Önce Evrakları Doldurun

Sancılarınız olduğunda bebeğinizi sağlıkla  doğurmak  dışında hiçbir şey için endişelenmeyin. Hastane sizi kabul etmeden önce hastanenin sağlık sirtanız ve tıbbi öykünüze ihtiyacı vardır. Gerekirse  bunları  önceden  de  doldurabilirsiniz.Doğumdan önce sağlık sirtası acentenizle iletişime geçebilirsiniz ve doğumdan sonra da bebeğinizin ismini sirta poliçesine ekletmeniz  gerekebilir.

Hastanenin Ekstra Giderlerini Kontrol Edin

Gittiğiniz  hastane  SGK’lıysa  ne  kadar  fark  alınacak, gerekirse Yenidoğan Yoğun Bakım’da  SGK  geçiyor  mu?  Özel  sirtanız  varsa  fark  ne  kadar  çıkacak  gibi  ayrıntıları  da  önceden  planlamak gerekebilir.   Özel odada  veya  süit  odada kalacaksanız masrafınız daha da artabilir. Tüm bu ayrıntılarını öğrenmek için önceden hastaneyi arayabilir veya  direk görüşme  yapabilirsiniz.

Bebeğinizin Çocuk Doktorunu Şimdiden Seçebilirsiniz

Bebeğiniz için doktor seçerken arkadaşlarınıza ve doktorunuza danışabilirsiniz. Son  yıllarda  internette bazı  doktorlar hakkındaki yorumlar  da  oldukça  aydınlatıcı  olabiliyor.  Doktoru seçtikten sonra bebeğinizin beklenen doğum tarihinde ona başvurabilirsiniz.  Bebeğinizin doktoru doğum  sonrası ve siz hastaneden ayrılmadan önce bebeğinizi  muayene eder,  gerekli  bazı  testleri  ister ve bebeğinizin bir hastalığı olup olmadığı konusunda size  bilgi  verir ve bebeğinizin aşıları ve takibi için gelmeniz gereken tarihleri şimdiden  size bildirir. Tıbbi  koordinatörümüz Uzm. Dr. Anıl Yeşildal‘ı tanımak için bağlantıya tıklayın.

Aşağıdaki videolarda Op. Dr. Ayşe Duman, “Doğum Yolculuğuna Holistik Yaklaşım” ile ilgili bilgiler veriyor.

34. Haftada Bazı Üyelerimizden Bize Gelen Sorular

Soru: Hastanede iken emzirme hakkında neler bilmem gerekir? Göğüs pompasına ihtiyacım olur mu?

Cevap: Sadece bu konuda yazılmış birçok kitap bulabilirsiniz. Size verebileceğim en iyi tavsiye rahat olmanız gerektiğidir. Göğüs pompasına ihtiyacınız olabileceği için bir tane pompa yanınızda bulundurmanız oldukça faydalı olabilir.

Emzirmenin 5 Altın Kuralı makalemizi okumadıysanız mutlaka okuyun.

Emzirme – Anne Sütü kategorisindeki diğer makaleleri okuyun.

Emzirme – Anne Sütü kategorisindeki videoları izleyin.

Soru: Plasenta previayı önlemek için bir şey yapabilir miyim?

Cevap:Plasentanın rahim  ağzının (serviksin) girişini tamamen veya kısmen yerleşmesiyle bebeğin  doğum yolunu kapatmasıyla oluşan plasentanın anormal yerleşimine plasenta previa denir. Plasenta previa ağır vajinal kanamaya neden olacağı gibi sezaryen doğumu da gerektirebilir.

Soru: 34. haftada sırt ağrısı, bulantı ve ishal normal mi?

Cevap: Birçok anne gebeliğin sonuna doğru kendini mükemmel hissetmeyebilir. Bulantı geri dönebilir ve vücut postürünün değişimiyle birlikte olan ağırlık değişimi sırt ağrılarına belirgin bir şekilde neden olabilir.  İshal ise gebelikte sık rastladığımız bir belirti değildir. Şikayetleriniz  yoğunsa  lütfen doktorunuza danışın

Soru: Hangi tür vajinal akıntılar normal kabul edilir?

Cevap: Vajinal akıntıların çoğu normaldir. Bu bölgeye kan akımının artmasıyla ve östrojen artışıyla lökore denilen beyaz akıntı artar. Cinsel gelişimini tamamlamış kadınlarda vajinal akıntı, kötü kokulu, çamaşırları kirletici ve kadının işlevlerini bozacak vasıflardaysa anormal olarak kabul edilir.

35 Hafta >>

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here