Emzirme – Anne Sütü

Emzirme – Anne Sütü

Emzirmenin incelikleri, bebeğe ve anneye faydaları, sağlıklı bir emzirme sürecinin başlatılması ve sürdürülebilmesi için gerekli tüm kurallar, anne sütü nasıl arttırılır, emzirme pozisyonları, ilk 6 ay neden sadece anne sütü ve daha sonra memeden kademeli olarak nasıl kesilir, gibi tüm sorularınızın cevabını ayrıntılı olarak Emzirme – Anne Sütü kategorimizde bulabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

2 aylık bebeğim var sadece anne sütü veriyorum havalar çok sıcak sizce su vermeli miyim?

Soru:
3 aylık bebeğim var sadece anne sütü veriyorum havalar çok sıcak sizce su vermeli miyim?

Cevap:

Afrika gibi çok sıcak bölgelerdeki çalışmalarda bile yeterli anne sütü alan bebeğin ilk 6 ay suya ihtiyacı olmadığı kanıtlanmış . Rahat olun çünkü anne sütünün %90’ı zaten su, günde 5-6 çişli beziniz var, yeterli kilo alıyorsanız hem doyuyor hem de su ihtiyacını karşılıyor demektir.

14 aylık oğlum meme bağımlısı…

Soru:
14 aylık bir oğlum var.kendisi tam bir emme bağımlısı.geceleri en fazla yarım saat uyuyor. Bazen 10 dk. bir kalkıyor, bu huyu doğduğundan beri aynı, katı gıda alımı da çok az. 8 aya kadar sadece anne sütüyle beslendi, ne yaptıysam yemek yediremedim, şu anda da pek yediği söylenemez. Kilosu 9, ben de çalışan bir anneyim ve sıfır uykuyla işe gitmek zorundayım.tüm bu nedenlerde emzirmeyi bıraktırmayı düşünüyorum ama uzmanlar 2 yaşına kadar emzirin diyorlar. Bir de oğlumun inek sütü alerjisi vardı. 1 yaşında testleri tekrarlandı ve alerji yüksek oranda azalmış çıktı.kısmetse 2 ay sonra yoğurt gibi gıdaları yemeye başlıcak.bu durumda emzirmeyi bıraktırmam yerinde bir karar olur mu?

Cevap:

Size de yazık 2 yaşla kadar emzirin diyoruz, ama 24 saat 7/24 demiyoruz. Önce geceyi kesmeuyi deneyin. Lütfen 3 gece sabredin ağlasa da memeyi vermeyin, ama sevginizi hissettirin, bu denemeyi bir tatilinize denk getirebilirsiniz, biraz sancılı olacak ama sonra rahat edeceksiniz. Eğer yoğurt alabilirse devam sütü junior da alablecektir. Ancak günde 2-3 kez emziriyorsanız ayrıca mama vermeniz gerekmez. Memeden kesmeyle ilgili makalemizde daha detaylı bilgi de var.

2 aylık 6500 g bebek 3 saatte bir emmek zorunda mı?

Soru:
Bebeğim 55 günlük, doğumda hastanedeyken hemşire en fazla 3 saat uyumasına izin verin, sonrasında uyandırıp emzirin dedi. Bunu ne zamana kadar uygulamak gerekir? Bebeğim şu anda 6500 gr, yani anne sütünü gerektiği kadar içiyor ama yine de tereddüt ediyorum 3 saatten fazla uyuduğunda uyandırsam mı?

Cevap:

2 aylık hele de 6 kg’ı geçen bir bebek daha uzun açlıklara dayanabilir. Gece bebeğiniz uyanmıyorsa 4-5 saat bile emzirmeden bırakabilirsainiz. Unutmayın ki uyku da çok güzel bir büyütme aracıdır. Ancak uyanıyor ve istiyorsa verin. 3 aydan sonra 6 saat, 6 aydan sonra sabaha kadar bile aralıksız uyutabilirsiniz.

15 aylık bebeğim geceleri hala emiyor, onu üzmek de istemiyorum, gece beslenmesi zararlı mı?

Soru:
Bebeğim 15 aylık, hala gece saatte bir uyanıp emiyor, ben artık ne yapacağımı şaşırdım. Aslında emzirirken ben de cok yoruluyorum, uyuyakalıyorum, yerine bırakayım derken hemen uyanıveriyor, sinirlerim harab oldu, bu durumda ben de ona bağırmak zorunda kaldım. Eşim de bana çok kızdı, ilk bırakma gecemiz çok kötü geçti, bu durumda gece emmeleri bitse bile bana olan kırgınlığı ve güvensizliği gecmeyecek gibi görünüyor. Vicdanen çok rahatsızım, çok üzüntülüyüm...gece beslenmesinin ne gibi bir zararı olabilir çocuğa?

Cevap:

Gece emmek, artık kesintisiz olması gereken uykusunu böler,  uyku da  büyümek  için  gerekli,  kulak iltihabı,  diş  çürüğü ve reflü  yapabilir. Çok  haklsınız, zor bir dönem  ancak  ben  kucağınıza  alın  sevginizi  gösterin  diyorum,  sadece  göğüsünüzü  açmayın ve  kararlı  olun,  tüm  aile  aynı  dilden  konuşun. Detaylı bilgi için “Memeden Kesmek” adlı makalemi okuyabilirsiniz.

18 aylık bir kızım var, halen emiyor, kendiliğinden hiç uyumuyor, emerken uyuyor ve sürkeli uyanıp emiyor…

Soru:
18 aylık bir kızım var ve halen emiyor ama her yiyeceği tüketebiliyor, yemek ve içme ile bir sıkıntısı yok. Ancak ne gece ne de gündüz kendiliğinden hiç uyumuyor, emerken uyuyor ve dalıyor, ama yarım saat sonra yeniden uyanıp ağlıyor, tekrar emince yeniden uyuya kalıyor ve bu durum sürekli sabaha kadar devam ediyor. Artık ne yapacağımı şaşırdım.

Cevap:

Malesef 2-3 gece vermeyip ağlatıp vermeden ancak çözebilirsiniz, çünkü bu açlık değil, bu bir psikolojik bağımlılık. 12 ay üstü gece emmesi hiçbir şekilde önermiyoruz. Bu dönemdeki en önemli öneri gece emmesinin kesilmesidir. İnsanoğlu 1 yaştan sonra gece beslenecek şekilde yaratılmamıştır. Gece emmek için uyanmak demek, mide-barsak-böbrek-karaciğer-kalp ve beyin dahil hiçbir organımızın uyuyamaması anlamına gelir. Oysa sağlıklı gelişim için kesintisiz bir uyku çok önemlidir. Detaylı bilgi için
Memeden Kesmek | Makale | Doktor AmcamDoktoramcam.com

Menu