Mevsim Geçişlerinde Anne Sütünün Önemi

Mevsim Geçişlerinde Anne Sütünün Önemi
Mevsim Geçişlerinde Anne Sütünün Önemi

Uzmanlar, mevsim geçişlerinde bebeklerin beslenmesine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, bağışıklığı artıran anne sütü alımının devam ettirilmesini öneriyor.

Medicana Konya Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynel Abidin Taşbaş, ani ısı değişikliklerinin hastalıklara zemin hazırladığını ifade ederek, “Kışın şartlara göre kalın giyinip yazın da ince ve açık renkli kıyafetler seçilir.

Bahar dönemlerinde ise bu durum değişkendir. Çünkü ani sıcaklık değişiklikleri ve gün içinde sıcaklık farkları olmakta ve bu dönemde hastalık riski artmaktadır. Bu hastalık riskinde özellikle bebeklerin adaptasyonu zor olmakta ve çabuk hastalanabilmektedir. Ani ısı değişiklikleri hastalıklara zemin hazırlarlar. Özellikle bebek ve çocuklarda bağışıklık sistemi tam gelişmediği için savunmasızdırlar. Bebekler bu düşük bağışıklıktan dolayı daha çabuk hastalanmaktadır. Özellikle çocuklar ve erişkinlerde basit grip mikrobu sadece grip olarak atlatılırken bebeklerde, özellikle küçük bebeklerde bu grip mikropları akciğerde enfeksiyona hatta daha ileri aşamalarda solunum yetmezliği ile birlikte kalp yetmezliğine neden olmaktadır. O yüzden bu bebeklerde mevsim geçişlerinde beslenmeye dikkat edilmeli, anne sütü alımı sağlanmalı” dedi.

“Grip ve Nezle Sonrası Boğaz ve Kulak İltihabına Dikkat”

Dr. Zeynel Abidin Taşbaş, “Bir önemli nokta da bebek ve çocuklarda grip ve nezle sonrası boğaz iltihabıyla birlikte kulak iltihabı olmaktadır. Bu yüzden mevsim geçişlerinde boğaz iltihabı olan çocuklarda kulak muayenesi de önemlidir. Özellikle kulaklarda iltihap olduğu zaman komplikasyonlara neden olmakta. Eğer kulak iltihabı varsa bunun tedavisi de sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

“Bebeklerde Anne Sütü ve Mevsimlik Sebze Meyve Tüketimi Önemli”

İlkbaharlarda polenlerin savrulmasının özellikle alerjik bebek ve çocuklarda astım, saman nezlesi gibi alerjik semptomlara neden olduğunu dile getiren Dr. Taşbaş, “Bu dönemlerde tozlaşmanın olduğu bölgelerden uzak durulması, rüzgar esen yerlerden kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca bu mevsimlerde alerjisi olan çocuklarda koruyucu tedaviye başlanması önemlidir. Mevsim geçişlerinde en iyi korunma sağlıklı beslenmedir. Özellikle bebekler için en iyi sağlıklı besin anne sütüdür. Anne sütüne bu dönemlerde devam edilmesi ayrıca mevsime göre sebze, meyvelerin tüketilmesi fayda sağlayacaktır. Mevsimsel geçişlerde alerjik yapılı çocuklarda tedaviye destek olarak bitkisel bağışıklık artırıcı şuruplar da takviye edilebilir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here